Jedzenie kontra rak

para, jedzenie, obiad
11 produktów, które pomogą ci chronić się przed nowotworami
/ 18.11.2008 09:51
para, jedzenie, obiad
Stara medyczna prawda głosi „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Onkolodzy potwierdzają, że tyczy się ona także profilaktyki nowotworów. Wybór tego, co znajdzie się na naszych talerzach, naprawdę ma znaczenie!

Najlepsze antidotum na raka to żywność. Z tym stwierdzeniem zgadza się coraz więcej lekarzy. Potwierdzają je także liczne badania naukowe. Jak wynika z raportu Amerykańskiego Instytutu Badań nad Rakiem (AICR) i Funduszu Badań nad Rakiem (WCRF), jedną trzecią wszystkich przypadków raka wywołuje zła dieta, a ponad 40 proc. zachorowań można by uniknąć, zmieniając styl życia oraz wzbogacając codzienne menu w substancje antynowotworowe. Znajdziesz je m.in. w świeżych warzywach i owocach. Twoimi sprzymierzeńcami są też zielona herbata, gorzka czekolada, a nawet wypita od czasu do czasu lampka wina. Wszystko to wzmocni twój organizm i pozwoli ci skutecznie ochronić się przed nowotworami! Nie czekaj więc ani chwili i jak najszybciej podejmij batalię o długie zdrowe życie.

Z azjatyckiej kuchni

Zielona herbata
Naukowcy udowodnili, że herbaciana esencja zmniejsza ryzyko nowotworów. Najskuteczniejsza jest zielona (nie fermentowana) herbata, która zawiera nawet pięciokrotnie więcej substancji antyrakowych niż czarna (fermentowana). W zielonym naparze wykryto galusan epikatechiny – substancję, która nadaje gorzko-cierpki smaku naparowi. Może ona hamować rozwój komórek nowotworowych i powstawanie nowych naczyń krwionośnych „odżywiających” guzy. W badaniach laboratoryjnych dowiedziono też, że zielona herbata zmniejsza negatywny wpływ kancerogenów – substancji odpowiedzialnych za powstawanie zmian nowotworowych na organizm. Jeśli do tej pory rzadko sięgałaś po zielony napar, postaraj się to zmienić. Pij co najmniej 2–3 filiżanki dziennie. Pamiętaj, by go odpowiednio przygotować . Napój wypij tuż po przygotowaniu – po dwóch godzinach traci cenne właściwości.

Imbir
Świeżą lub sproszkowaną przyprawę uznawano dotychczas głównie za środek o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwwymiotnych. Naukowcy twierdzą, że ta popularna przyprawa może skutecznie zapobiegać rozwojowi raka, zmuszając komórki nowotworowe do śmierci i lecząc stany zapalne, które sprzyjają rozwojowi choroby. Trwają też badania nad zastosowaniem imbiru do zmniejszania nudności towarzyszących chemioterapii. Najskuteczniejsza jest świeża przyprawa. Możesz ją dodawać do sałatek warzywnych i owocowych. Dwa–trzy razy dziennie wypij też herbatkę imbirową: 1 cm obranego i utartego korzenia imbiru zalej szklanką wrzątku, przykryj i odstaw na 10 minut. Przecedź, do smaku dodaj łyżeczkę miodu i sok z cytryny. Pij przed posiłkami.

Kurkuma
Naukowcy odkryli, że kurkuma – tradycyjna przyprawa kuchni azjatyckiej, ważny składnik curry, używana do konserwowania żywności, nadawania koloru i smaku potrawom – zmniejsza ryzyko raka okrężnicy, piersi, prostaty i płuc. A wszystko dzięki zawartej w niej kurkuminie. Substancja ta ma silne właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybiczne, przeciwutleniające, przeciwzapalne i antyrakowe. Zmusza komórki nowotworowe do samozniszczenia (im wyższa dawka kurkuminy, tym więcej komórek nowotworowych umiera), hamuje ich wzrost, zwiększając efektywność chemioterapii. Wymieszaj łyżeczkę kurkumy z łyżeczką oliwy i kilkoma ziarenkami zmielonego pieprzu. Aktywność antyoksydacyjna kurkuminy zwiększa się ponad 1000-krotnie w połączeniu z piperyną zawartą w pieprzu. Jeśli nie lubisz zbyt pikantnych potraw, dodaj do mieszanki odrobinę miodu. Pół łyżeczki antyrakowej przyprawy dodawaj codziennie do warzyw, zupi sosów do sałatek. Z ogrodowej rabatki

Warzywa krzyżowe
Jedno z czołowych miejsc na liście antyrakowej żywności zajmują warzywa krzyżowe (kapusta pekińska, brukselka, brokuły, kalafior). Zawierają one flawonoidy i fitoestrogeny, które hamują enzymy uczestniczące w metabolizmie nowotworów, oraz antyrakowy sulforafan i indole. Substancje te pomagają usuwać z organizmu szkodliwe kancerogeny oraz mogą zapobiegać rozwojowi zaawansowanych postaci raka z komórek przedrakowych. Hamują też wzrost komórek nowotworowych, zmuszając je do „samobójczej” śmierci. Kapustę pekińską jedz na surowo. Kalafior, brokuły, brukselkę gotuj krótko, 4–5 minut, na parze, koniecznie pod przykryciem. Przed podaniem możesz dodać odrobinę oliwy, co zwiększa przyswajalność cennych substancji. Unikaj długotrwałego gotowania warzyw w dużej ilości wody, w garnku bez pokrywki. Pod wpływem wysokiej temperatury cenne składniki antynowotworowe ulegają zniszczeniu.

Czosnek i spółka
Właściwości lecznicze czosnku, cebuli, szczypiorku czy szalotki znano od dawna. Są one bogatym źródłem fitoncydów – działają jak naturalne antybiotyki, mają właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze. Okazuje się, że mogą być skuteczną bronią w walce z nowotworami jelita, piersi i prostaty. A to jeszcze nie wszystko. Cebula ma również sporo kwercetyny o właściwościach przeciwutleniających. Właściwości antyrakowe mają tylko świeże warzywa. Popularna sól czosnkowa czy tabletki z wyciągiem z czosnku nie mają takiego działania. Dlatego czosnek najlepiej jeść na surowo. Wysoka temperatura niszczy cenne substancje. Przed podaniem zgnieć ząbek i drobno go posiekaj. Pozostaw na 10 do 15 minut w temperaturze pokojowej, zanim dodasz go do potraw. Dzięki temu uaktywniają się substancje antyrakowe. Czosnek możesz dodawać także do mieszanki kurkumy, pieprzu i oliwy. Mieszanką doprawiaj warzywa gotowane na parze i sałatki.

Pomidory
Sok, przecier, keczup, zupa, sos i suszone pomidory to bogate źródła antyrakowego likopenu. Ma on silne działanie przeciwutleniające, jest dwukrotnie silniejszy niż beta-karoten. Chroni organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, zapobiega rakowi prostaty. U mężczyzn, którzy spożywali 10 porcji pomidorów w tygodniu, ryzyko raka prostaty zmniejszyło się o 45 proc. Inne badania dowodzą, że u osób, które jadły 7 porcji przetworów pomidorowych tygodniowo, ryzyko raka jelita grubego i żołądka spadło aż o 60 proc. Izraelscy naukowcy natomiast odkryli, że likopen jest silnym hamulcem rozwoju nowotworów płuc, piersi oraz szyjki macicy. Co więcej, przetwory z pomidorów chronią skórę przed światłem ultrafioletowym, zapobiegając nowotworom skóry. Jedz jak najwięcej przetworzonych pomidorów, świeże zawierają niewiele likopenu. Codziennie wypij co najmniej dwie szklanki soku pomidorowego z dodatkiem odrobiny oliwy, która zwiększa przyswajanie likopenu. Przynajmniej raz w tygodniu przygotuj zupę pomidorową i spaghetti z sosem. Prosto z sadu

Jabłka
Zjedz dwa jabłka dziennie, a unikniesz wizyt u lekarza – głosi angielskie powiedzenie. I jest w nim sporo racji. Okazuje się, że regularne jedzenie jabłek może hamować rozwój raka okrężnicy. Rajskie owoce zawierają bowiem pektyny i polifenole, które pod wpływem flory bakteryjnej w jelicie grubym zmieniają się w kwas masłowy. Substancja ta umożliwia prawidłowe funkcjonowanie nabłonka jelitowego oraz zapobiega rozwojowi raka okrężnicy. Jabłka są ponadto bogatym źródłem kwercetyny – silnego przeciwutleniacza, który może zapobiegać nowotworom trzustki. Jedz co najmniej dwa jabłka dziennie, rano i wieczorem. Najsilniejsze właściwości antyrakowe mają świeże owoce jedzone ze skórką . Zawiera ona najwięcej pektyn i polifenoli.

Owoce jagodowe
Jagody, truskawki, borówki, aronia to jedne z najbogatszych źródeł przeciwutleniaczy. Liderem jest aronia - 100 g jagód ma ponad 500 mg antyoksydantów. Są wśród nich antyrakowy kwas elagowy, polifenole i antocyjany. Substancje te mają właściwości przeciwzapalne, hamują namnażane się komórek nowotworowych, wywołując ich naturalną śmierć. Naukowcy udowodnili działanie antyrakowe borówki amerykańskiej, która może zapobiegać rozwojowi raka jajników. Jedz jak najwięcej świeżych owoców, np. na śniadanie z dodatkiem mleka sojowego albo jogurtu lub na deser. By zachowały cenne właściwości, przechowuj je w lodówce nie dłużej niż kilka dni. Możesz je też trzymać w zamrażarce. Unikaj jednak gotowania owoców, bowiem wysoka temperatura niszczy antynowotworowe przeciwutleniacze.. Na dokładkę

Gorzka czekolada
Czekolada o zawartości powyżej 70 proc. kakao jest bogatym źródłem antocyjanów i polifenoli (tabliczka zawiera niemal tyle samo cennych przeciwutleniaczy, ile ma szklanka zielonej herbaty). Substancje te spowalniają wzrost komórek nowotworowych i hamują dopływ krwi do naczyń krwionośnych odżywiających je. Jeśli masz ochotę na coś słodkiego, wybieraj gorzką czekoladę, mleczna zawiera znacznie mniej substancji antyrakowych. Zachowaj jednak umiar. Zjedz nie więcej niż 1–2 kostki dziennie. Czekolada dostarcza bowiem dużo cukru i kalorii, a one sprzyjają nadwadze, co może zwiększać ryzyko chorób nowotworowych.

Czerwone wino
Od dawna wiadomo, że niewielkie ilości wina nie szkodzą zdrowiu. Badania potwierdziły, że mogą być skutecznym środkiem zmniejszającym ryzyko raka trzustki. Wino dostarcza dużo flawonoidów i resweratrol, które wzmacniają organizm i hamują rozwój komórek nowotworowych.

Redakcja poleca

REKLAMA