To co zjadasz jest bardzo istotne dla twojego organizmu. Istotny jest również sposób w jaki to spożywasz. Jeśli masz niewłaściwe przyzwyczajenia w sposobie spożywania pokarmu w procesie trawienia mogą wystąpić zaburzenia. Zalicza się do nich: niestrawność żołądkowo-jelitową, nudności, odbijania, wymioty, a nawet wrzody dwunastnicy i żołądka. Zapewnij dobre warunki dla przewodu pokarmowego, by mógł on prawidłowo funkcjonować. Wprowadź kilka prostych zasad, aby ułatwić trawienie i przyswajanie tego co spożywasz.
Fot. Depositphotos
Dokładnie rozdrabniaj pokarm
Pierwszy etap trawienia ma miejsce w jamie ustnej. Jeśli dobrze przeżuwasz każdy kęs pokarmu sprawiasz, ze jest on lepiej trawiony i przyswajany w kolejnych odcinkach przewodu pokarmowego.
Jedz dwa lub trzy posiłki dziennie
Postaraj się jeść o regularnych porach. Pamiętaj o tym, że twój żołądek potrzebuje odpocząć. Trawienie pokarmów ma różną długość w zależności od tego co zjadłaś. Dlatego staraj się zachować odstęp około 5-6 godzin między posiłkami. Kiedy będziesz jeść o regularnych porach twój organizm zdąży przygotować się na przyjęcie kolejnej porcji jedzenia.
Jedz kolację 2-3 godziny przed snem
Noc to czas odpoczynku dla przewodu pokarmowego. Jeśli najesz się tuż przed snem możesz mieć problem z zaśnięciem.
Nie dojadaj między posiłkami
Jeżeli w krótkim czasie po posiłku zjesz dodatkową porcję jedzenia dochodzi do zatrzymania procesu trawienia pierwszego spożytego przez ciebie pokarmu. Gdy nie zrobisz przerwy, pokarm, który mógłby w krótkim czasie być przesunięty w przewodzie pokarmowym, niepotrzebnie zalega w żołądku. Po prostu pierwszy posiłek miesza się z nową porcją jedzenia.
Nie jedz za dużo
Zadbaj o to by masa twojego ciała była odpowiednia do twojej płci i wieku. Pamiętaj! Otyłość skraca życie!
Gdy jesz postaraj się rozluźnić
Aby błona mięśniowa żołądka nie uległa samostrawieniu pod wpływem działania kwasu solnego, jest ona pokryta błoną śluzową. Gdy jesz wydzielanie kwasu solnego wzrasta. Jeśli jesteś w tym momencie zestresowany ukrwienie twojego żołądka zmniejsza się (adrenalina kurczy naczynia krwionośne). Sytuacja ta ma negatywny wpływ na odnowę błony śluzowej. Jedząc posiłki w stresie narażasz się na chorobę wrzodową.
Nie jedz zbyt gorących pokarmów
Gorące posiłki są wrogiem błony śluzowej żołądka. Zimne potrawy też nie są korzystne dla ciebie, ponieważ ogrzanie ich do odpowiedniej temperatury powoduje opóźnienie trawienia.
Unikaj jedzenia gdy się śpieszysz
Dokładnie przeżujesz każdy kęs pokarmu tylko wtedy gdy robisz to powoli. Absolutnie nie jedz gdy biegniesz np. do pracy. W takiej sytuacji duża część krwi napływa do twoich mięśni, a przydałaby się w tym momencie narządom jamy brzusznej (trawienie).
Nie popijaj podczas posiłku
Prawdą jest, że picie płynu ułatwia ci połykanie, ale nie pozwola na dobre połączenie pokarmu ze śliną oraz dokładne jego rozdrobnienie. Pijąc podczas jedzenia zwiększasz objętość pokarmu. Tym samym dajesz zlecenie na większą produkcję kwasu solnego. To oznacza przedłużenie trawienia. Pij odpowiednią ilość płynów. Jednak zalecenie wykonuj między posiłkami.
Zawsze jedz śniadanie
Nawet gdy próbujesz zrzucić zbędne kilogramy nie rezygnuj ze śniadania. Gdy zjesz obfite śniadanie twoja praca będzie wydajna. Lepsza będzie również twoja zdolność zapamiętywania i koncentracji.
Pamiętaj! Ważne jest to, co jesz i jak to jesz!
„Kuchnia. W trosce o twoje zdrowie”. G. Kuczek, B. Śleszyńska