Jak poczuć się lekko

kobieta fot. Panthermedia
Męczą cię wzdęcia i czujesz się ciężko? Mamy dla ciebie dietę, która pozwoli uregulować pracę jelit i sprawi, że będziesz tryskać energią!
/ 11.05.2012 16:18
kobieta fot. Panthermedia
Uciążliwe zaparcia ma co druga kobieta i co czwarty mężczyzna. Cierpią na nie osoby stosujące restrykcyjne diety i głodówki, diabetycy, seniorzy, a także ludzie żyjący w ciągłym pośpiechu i stresie. Zaparcia mogą być także wynikiem niewłaściwego sposobu odżywiania się i trybu życia. We wszystkich przypadkach pomocna może być zmiana diety.
  • Wzbogać menu w błonnik. Do każdego posiłku dodawaj filiżankę warzyw lub owoców. Jedz też 2-3 razy dziennie pełnoziarniste pieczywo, grube kasze i makarony razowe. Zawarty w nich błonnik to najlepszy naturalny lek na zaparcia. Działa jak miotła, która sprawnie oczyszcza jelita z niestrawionych resztek
  • Jedz 4, 5 razy dziennie. Niewielkie i regularne posiłki „zmuszają” jelita do systematycznej pracy. To zaś umożliwia częste wypróżnienia.
  • Delektuj się jedzeniem. Posiłki spożywaj powoli, dokładnie przeżuwając każdy kęs. Ułatwia to trawienie, zapobiega zaleganiu pokarmów w jelitach oraz zaparciom.
  • Pij co najmniej 2 litry płynów dziennie. To ważne, zwłaszcza jeśli jesz dużo błonnika. Pochłania on bowiem wodę. Gdy jest jej za mało, możesz mieć zaparcia.
  • Bądź regularna. Jelito grube jest najbardziej aktywne rano, więc poranna wizyta w toalecie to absolutna konieczność. Wstrzymywanie tego naturalnego nawyku z powodu pośpiechu zwykle kończy się problemami z wypróżnieniem.
  • Ruszaj się. Praca mięśni nóg i brzucha korzystnie wpływa na perystaltykę (ruchy jelit). To zaś pozwoli ci uniknąć problemów.

Dieta na Kłopoty

Jeśli twój problem stał się uciążliwy, skorzystaj ze specjalnego jadłospisu. Jest rozpisany na 3 dni, ale możesz stosować go dłużej, dopóki dolegliwość nie zniknie. Dodatkowo powinnaś wzbogacić menu w kaszę gryczaną, graham, pieczywo razowe i chrupkie, śliwki, figi i buraki. Zawarty w nich błonnik podrażnia jelita, przyspieszając ich perystaltykę. To zaś powoduje szybsze przesuwanie się treści pokarmowej i ułatwia wypróżnienia. W twoim menu powinny się także znaleźć: miód, jogurt, kefir, śmietanka, wody gazowane, masło, oliwa, oleje, siemię lniane, buliony i rosoły – korzystnie wpływające na ruchy jelit. Niewskazane są natomiast mocna herbata i czerwone wytrawne wino. Na czarnej liście są też dania tłuste i ciężkostrawne, a także wzdymające, np. warzywa kapustne, cebulowe lub strączkowe. Mimo, że zawierają sporo błonnika, mogą wywoływać wzdęcia. Wypróbuj też proste sposoby na zaparcia, pamiętając, że każdemu pomaga co innego.
  • Na czczo wypij szklankę chłodnego napoju. Może to być np. przegotowana woda z łyżeczką miodu albo szklanka kefiru z dodatkiem soku pomidorowego lub sok z buraka.
  • Przed śniadaniem zjedz 6–8 suszonych śliwek. Mocz je przez noc w szklance przegotowanej wody. Możesz też wypić tę wodę.
  • Jedz 2–3 łyżki otrąb pszennych dziennie. Upraż je na patelni i dodawaj do jogurtów, twarogu, zup lub kanapek.
  • Przed obiadem wypij łyżkę oleju. Ułatwia to przesuwanie się treści pokarmowej w jelicie.
  • Przed kolacją zjedz łyżkę zmielonego siemienia lnianego. Popij je szklanką przegotowanej letniej wody.

Pomoc z apteki

Możesz też sięgnąć po preparaty z błonnikiem. Pamiętaj, że stosując je, trzeba pić dużo wody. W aptekach są też środki przeczyszczające. Trzeba je przyjmować zgodnie z zaleceniami producenta, nie dłużej niż 1–2 tygodnie. Stosowane stale zwiększają skłonności do zaparć.

Zapobiegają zaparciom

Warzywa, zioła: Natka i korzeń pietruszki, marchewka, seler, buraki i botwinka, papryka, koperek, bazylia, sałata, cykoria, kiełki, pomidory, szpinak.
Przetwory zbożowe: Pieczywo pełnoziarniste razowe i chrupkie, otręby pszenne, graham, pumpernikiel, kasza gryczana, razowy makaron, brązowy ryż.
Owoce i orzechy: Figi, rodzynki, daktyle, surowe jagody, poziomki, truskawki, jabłka, śliwki, winogrona, orzechy laskowe i włoskie.

Nasilają objawy

Warzywa i owoce: Kapusta biała, włoska (surowa, gotowana, duszona, smażona), kalafior, brokuły, banany, czereśnie, gruszki, solone orzechy arachidowe, a także świeże ogórki.
Przetwory zbożowe i słodycz: Świeże pieczywo pszenne i żytnie, kasza manna, rozgotowany makaron, kakao, czekolada, słodycze.
Nasiona strączkowe: Bób, groch, soja, fasola, soczewica, fasolka szparagowa, zielony groszek.

Redakcja poleca

REKLAMA