Ile wody pić podczas treningu?

Czy podczas biegu należy pić wodę? W jaki sposób odwodnienie wpływa na efekty treningu? Zobacz, ile płynów spożywać wykonując trening o niskiej, średniej i wysokiej intensywności.
/ 15.05.2015 10:34

woda w czasie treningu

fot. Fotolia

Jak odpowiednie nawodnienie wpływa na efekty treningu?

Wodę należy pić w ciągu całego dnia małymi porcjami, aby uzupełniać ją w tempie podobnym do jej utraty. O odpowiednie nawodnienie trzeba szczególnie dbać zarówno przed jak i w trakcie (jeśli ćwiczymy dłużej niż godzinę) oraz po wysiłku fizycznym, gdyż podczas ćwiczeń pełni ona szczególną rolę chroni organizm przed przegrzaniem oraz transportuje składniki odżywcze będące paliwem dla mięśni. Odwodnienie jest najczęstszą przyczyną spadku wydajności i wytrzymałości podczas ćwiczeń fizycznych.

Utrata płynów w ilości 5% masy ciała ogranicza wydajność pracy o 30%. W kilku badaniach wykazano, że utrzymanie prawidłowego nawodnienia przed i podczas wykonywania wysiłku fizycznego jest skutecznym sposobem dla poprawy jego efektywności w różnych warunkach. Każde 1% odwodnienie organizmu przyspiesza pracę serca o 5 uderzeń.

Utrata wody podczas ćwiczeń powoduje zmniejszenie objętości osocza i przepływu krwi przez mięśnie, co prowadzi do narastania zmęczenia mięśni i układu nerwowego oraz spadku przewodnictwa nerwowego.

Zobacz także: Sposoby na zakwasy – ból mięśni po treningu

Ile wody tracisz podczas wysiłku fizycznego? Sprawdź!

Żeby określić ilość potrzebnych płynów, można zastosować pewien trik. W tym celu należy się zważyć przed i po treningu. Jeśli po treningu ważymy mniej niż przed, to powstała różnica (można ewentualnie odliczyć od niej spożyte w międzyczasie płyny) stanowi ilość płynów, którą organizm wydala podczas uprawiania sportu.

Najlepsza recepta na nawodnienie? Wypić szklankę wody 10-15 minut przed rozpoczęciem ćwiczeń oraz pić w regularnych odstępach czasu około 150 – 350 ml co 15-20 minut.

Czy picie dużej ilości wody podczas biegu jest niebezpieczne?

Sportowcy mają zupełnie inne wymagania odnośnie diety i napojów. Zazwyczaj stosują tzw. płyny izotoniczne.

  • Gdy wykonujemy ćwiczenia o niskiej intensywności, trwające do godziny (gimnastyka ogólnorozwojowa, marsz na bieżni, rower stacjonarny) wystarczy nam woda nisko- lub średniozmineralizowana.
  • W trakcie bardzo intensywnych ćwiczeń trwających do godziny (np. interwały) warto sięgnąć już po napoje izotoniczne.
  • W przypadku intensywnych ćwiczeń trwających ponad godzinę zaleca się spożycie około 30-60 g węglowodanów na godzinę oraz zwiększenie ilości wypijanego płynu.

Na podstawie materiałów prasowych kampanii "Woda na start!"

Zobacz także: Jaki trening odchudzający wybrać?

Redakcja poleca

REKLAMA