Woda to najważniejszy składnik budulcowy naszego organizmu. W przypadku kobiet stanowi ona od 50-55% masy ciała. Nie tylko nawadnia organizm, ale również stanowi środowisko ochronne dla mózgu i rdzenia kręgowego, a także gałki ocznej. Gdybyśmy dziennie wypijali od 2 do 2, 5 litrów wody dziennie to zmniejszylibyśmy prawdopodobieństwo zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe. Dlatego woda jest tak bardzo potrzebna podczas wysiłku fizycznego. Powinnaś pić ją przed, w czasie i po treningu. Jak to robić prawidłowo? Sprawdź!
Nie dopuszczaj do odwodnienia organizmu
Odwodnienie organizmu wypływa niekorzystnie na twoje samopoczucie fizyczne i psychiczne. Jej brak powoduje m.in. "kurczenie" się organizmu, wysuszenie skóry czy przyspiesza proces starzenia. Warto pamiętać, że woda przede wszystkim reguluje temperaturę ciała i pomaga eliminować końcowe produkty przemiany materii. Jeśli nie nawodnisz organizmu odpowiednio przed treningiem to tkanka tłuszczowa nie zacznie się spalać, a co za tym idzie efekty twojego treningu nie będą widoczne.
Co mówią badania?
Ile wody powinnaś pic dziennie? Stwierdzono, że przy małym wysiłku fizycznym na 1 kg masy ciała powinno pić się 35 ml wody. American College of Sports Medicine's (ACSM) przeprowadził badania, z których wynika, że co najmniej 4 godziny przed planowanym wysiłkiem należy wypić 5-7 ml płynu na 1 kg masy ciała. Natomiast inne badania, przeprowadzone przez specjalistów medycyny sportowej mówią, aby 2-3 godziny przez wysiłkiem wypić od 400 do 600 ml płynów, a 30 minut przed - kolejne 150-300 ml.
Ile wody powinnaś pić w czasie treningu?
Jeśli nie jesteś pewna ile ml wody dziennie powinnaś pić, koniecznie powinnaś to sprawdzić. Wystarczy, że przed treningiem zważysz się bez ubrania, a następnie po zakończonym wysiłku zrobisz to samo. Na każde stracone 0,5 kg masy ciała w czasie wysiłku powinnaś wypić 450-675 ml wody lub innych płynów, rozłożone w czasie ok. 2 godzin po treningu. Pamiętaj jednak, że sięgać powinnaś po napoje niskokaloryczne, zwłaszcza wodę, a nie napoje gazowane czy kawę.
Zrozum swój organizm
Niski poziom wody w twoim organizmie może doprowadzić do odwodnienia, które często mylone może być z uczuciem głodu. Zanim coś zjesz wypij szklankę wody. Jeżeli stosujesz dietę pamiętaj by liczyć ukryte kalorie szczególnie w napojach gazowanych, koktajlach mlecznych oraz kawach i herbatach z cukrem. Brak prawidłowego nawodnienia może wywołać:
- zamęt przed oczami,
- bóle mięśniowe, skurcze,
- anormalne bicie serca (palpitacje),
- dolegliwości ze strony elastyczności skóry,
- kolki, ból brzucha, zatwardzenie,
- spadek ciśnienia krwi, zmiana koloru moczu.
Przyłącz się do akcji ,,Wybieram wodę" !