Najczęściej wybierane fast foody w diecie to zapiekanki, pizze, tarty, quiche, lasagne, tortille, kebaby, hamburgery, hot dogi, frytki i cząstki kurczaka. Często są smażone i podawane z majonezem albo sosami na jego bazie, z dodatkiem np. keczupu. Czego mają w nadmiarze, a czego za mało ze zdrowotnego punktu widzenia? Badamy ich skład!
Fast food w diecie - za dużo...
... kaloriiKobiecie, która jest mało aktywna wystarczy 1500–1800 kcal dziennie. Tymczasem trójkącik (120 g) pizzy pepperoni to już 30 6 kcal, hamburger – 24 5 , mała porcja frytek – 227. Dosta rczanie organizmowi zbyt wielu kalorii to prosta i szybka droga do otyłości. Nie tak dawno udowodnił to Morgan Spurlock, reżyser filmu dokumentalnego „Super Size Me”. Przez 30 dni jadł trzy posiłki dziennie i pił napoje gazowane w barach jednej z sieci serwującej fast foody a po miesiącu ważył 11 kilogramów więcej! Do dawnej formy dochodził przez pół roku.
... tłuszczu
Cheeseburger z bekonem to ponad 27 g tłuszczu, hot dog – prawie 14 , porcja frytek – 13 , Big Mac – 35 . W codziennej diecie dorosłej kobiety może być najwyżej 45 g tłuszczu, jak więc widać fast foodami szybko tę potrzebę wypełnimy. Co więcej, nie zawsze przestrzegane są zasady prawidłowego stosowania tłuszczu do przygotowywania posiłków. Zgodnie z nimi olej, na którym np. są smażone frytki, powinien być używany tylko jednego dnia. Renomowane sieci rzeczywiście tak robią. Jednak w niektórych ulicznych budkach oleju używa się znacznie dłużej.
... soli
Niekorzystnie wpływa ona na układ krążenia (np. zwiększa ryzyko nadciśnienia). Dlatego zdrowa dorosła osoba nie powinna zjadać więcej niż 6 g (łyżeczka do herbaty) soli dziennie. Tymczasem wystarczy jeden fish sandwicz, chesseburger czy hot dog, żeby ów limit przekroczyć. A przecież sól znajduje się też w innych spożywanych przez nas produktach, np. pieczywie.
... węglowodanów prostych
Są w bułkach i panierkach. Organizm łatwo je trawi, przez co dochodzi do gwałtownego wzrostu poziomu glukozy we krwi. Jeśli w dodatku popijemy bułę coca-colą (zawierającą 106 g, czyli około 20 łyżeczek cukru w litrze), ten skok będzie jeszcze większy. A ponieważ cukier szybko przyswajamy, uczta w snack barze nie zaspokaja głodu na długo i zaraz sięgamy po kolejne przekąski.
Fast food w diecie - za mało...
BłonnikaHamburgery, hot dogi czy sandwicze bazują na jasnym pieczywie. Biała, wysokoprzetworzona mąka, z której produkowane są takie puszyste bułki, jest niemal pozbawiona błonnika. A dieta uboga w to włókno pokarmowe utrudnia przemianę materii i prowadzi do zaparć.
Witamin
Do fast foodów dodawane są np. listki sałaty czy plasterki ogórka, pomidora, cebuli, papryki, ale tylko w niewielkiej ilości. Na pewno nie zaspokoją naszego codziennego zapotrzebowania na witaminy oraz składniki mineralne. Niestety, ich niedobory m.in. osłabiają odporność, a to prosta droga do wielu chorób.
Fast food w diecie - od czasu do czasu
Okazjonalnie możesz jadać fast foody, ale pozostałe posiłki tego dnia przygotuj z dużą ilością warzyw, owoców oraz nabiału. Jeśli zdecydujesz się na szybkie jedzenie, zamawiaj je w renomowanych sieciach, gdzie dba się o normy dotyczące bezpiecznego żywienia. I koniecznie bierz dużą porcję sałatki. Możesz też „ulepszyć” nieco wybrane fast foody w diecie np. zamawiaj pizzę na cienkim cieście, bez dodatkowego sera i salami; proś, żeby do kebabu włożono mniej mięsa, natomiast więcej warzyw; do sałatek zamów zamiast majonezu sos jogurtowy. Albo przygotowuj sobie fast foody sama!Fast food w diecie - jedzenie domowej roboty
Frytki bez tłuszczuZamrożone frytki wysyp pojedynczą warstwą na blachę i wstaw do rozgrzanego piekarnika. Piecz do zrumienienia, kilka razy mieszając, by były chrupiące.
Razowy sandwicz
Przygotuj kanapkę z pełnoziarnistego pieczywa. Zawiera ono witaminy z grupy B, minerały i błonnik. Zamiast majonezem posmaruj kromki pastą z dojrzałego awokado (wystarczy je utrzeć z przyprawami). Jest tłusta, ale ma dużo kwasu oleinowego, który obniża poziom cholesterolu. Awokado dostarcza też sporo kwasu foliowego, magnezu i błonnika. Z sandwiczem zjedz np. mix sałat z sosem winegret.
Chudy burger
Zamiast mielonej wołowiny – weź cielęcinę, pierś z kurczaka lub indyka. Mają mniej kalorii, a dostarczają sporo białka, stosunkowo mało tłuszczu i cholesterolu. Nie smaż mięsa, lecz zgrilluj je lub ugotuj na parze. Włóż do grahamki, posmaruj sosem przygotowanym z łyżeczki majonezu i jogurtu, posyp otrębami i obłóż ulubionymi warzywami.