Dieta zgodna z kolorem oczu

Barwa tęczówki zdradza Twój temperament i podpowiada najkorzystniejszy dla Ciebie jadłospis.
/ 01.12.2010 14:01
Spójrz w lustro. Przyjrzyj się dokładnie kolorowi swoich oczu. Według specjalisty dietetyka Barbary Rias-Bucher, autorki książki "Dieta według koloru oczu", to właśnie barwa Twojej tęczówki wskazuje najzdrowszą dla Ciebie dietę.

Oczy jasnoniebieskie
Należysz do osób dynamicznych, pełnych radości życia i fantazji. Twoja przemiana materii jest taka jak Twój temperament: niezwykle szybka. Niestety, zbyt szybkie procesy spalania mogą obciążać nerki, mięśnie i stawy. Właściwie skomponowana dieta pomoże Ci uregulować przemiany energetyczne, usprawni pracę nerek.
Co powinnaś jeść? Przede wszystkim warzywa, szczególnie te strączkowe (np. fasolę, groch), chleb, ziemniaki. Ogranicz wędliny, mięso i słodycze. Mleko kokosowe i śliwki orzeźwią i napoją spragnione komórki. Natomiast proso i jabłka uspokoją. Między posiłkami Twoje samopoczucie poprawi kanapka z ogórkiem lub kromka ciemnego pieczywa z białym serem.

Oczy ciemnoniebieskie
Cechuje Cię spokój, zrównoważenie i skłonność do leniuchowania. Bywa, że cierpisz na bezsenność, ogólne osłabienie, miewasz kłopoty z żołądkiem, pęcherzem, często dopada Cię katar. Odnajdujesz przyjemność w jedzeniu, smakowaniu i delektowaniu się posiłkiem. Nie zadręczaj się wyrzutami sumienia, jeśli od czasu do czasu pozwolisz sobie na łasuchowanie. Zaszkodzi Ci to mniej niż innym.
Co powinnaś jeść? Na liście najkorzystniejszych dla Ciebie produktów znajdują się melony, jeżyny, brzoskwinie, brukselka i kalarepa. Mała dawka słodyczy doda siły i energii. Idealne są też produkty bogate w węglowodany, takie jak: ryż, makaron, ziemniaki.

Oczy zielone
Cechuje Cię ciekawość życia. Odczuwasz silną więź z naturą. Być może właśnie dlatego wśród zielonookich jest wielu meteopatów. Twoim największym wrogiem jest zimno. Często możesz cierpieć na "deficyt" energetyczny, możesz mieć kłopoty z pęcherzem i nerkami. Najważniejsze dla Ciebie jest poprawienie przemiany materii i unikanie wyziębienia organizmu.
Co powinnaś jeść? Nie bój się ostrych, rozgrzewających przypraw, np. chili. W Twoim jadłospisie powinno być dużo ciepłych, a w zimie także tłustych, posiłków. Ciepły bulion, rukola (gatunek sałaty), kompot lub sok z wiśni pozwolą zapobiec infekcjom.
Jeśli masz zielone oczy z błękitnymi refleksami, należysz do mieszanego typu. Powinnaś kierować się radami dietetycznymi przeznaczonymi zarówno dla zielonookich, jak i błękitnookich.

Oczy szare
Świadczą o wrażliwej duszy, którą łatwo zranić i wzruszyć. Możesz mieć skłonność do przesadnych reakcji i zachowań. Bywasz wulkanem emocji. Obciąża to, niestety, Twój organizm. Dlatego miewasz problemy z przemianą materii. Ponieważ raczej jesteś wzrokowcem i estetką, ważny jest dla Ciebie kolor i aromat dań.
Co powinnaś jeść? Wszystko, co lekkostrawne i poprawiające nastrój. Może to być muesli, sałatka owocowa lub baton energetyzujący. Dzięki nim utrzymasz stały poziom cukru we krwi. Uważaj z "surowizną" – za bardzo obciąża Twój system trawienny. Lepiej jedz ugotowane na parze warzywa, takie jak: kalafior, brokuły czy fasolkę. Twoją przemianę materii poprawią imbir i papaja.

Oczy brązowe
Należysz do osób z natury radosnych i pełnych temperamentu. W sytuacjach stresowych trzymasz nerwy na wodzy i nie dajesz się ponieść emocjom. Potrafisz łatwo się wyciszyć i szybko odreagowujesz zmęczenie. Uwaga! Twoje słabe punkty to: żołądek, jelita, wątroba i woreczek żółciowy. Dlatego powinnaś uregulować przemianę materii i oczyścić wątrobę. Unikaj nadmiaru tłuszczu, zwłaszcza zwierzęcego.
Co powinnaś jeść? Spokojny lunch w gronie przyjaciół będzie znacznie pożyteczniejszy niż jedzony w biegu i niezbyt zdrowy posiłek w fast foodzie. Korzystne dla Ciebie produkty powinny zawierać przede wszystkim dużo garbnika i naturalnej goryczy. Doskonałe będą rzodkiewki, karczochy i koper włoski, który ma właściwości odtruwające organizm. Przekąską poprawiającą nastrój są owoce. A jeśli jesteś zdenerwowana, sięgnij po sucharki albo jogurt.

Hanna Miłkowska
Tagi: dieta