Dieta wegetariańska

dieta wegetariańska fot. Panthermedia
Jej przeciwnicy twierdzą, że prowadzi do poważnych braków odżywczych, a zwolennicy powtarzają, że to najzdrowsza możliwa dieta. Gdzie leży prawda?
/ 02.03.2012 11:03
dieta wegetariańska fot. Panthermedia

Dietetycy i naukowcy są w tej kwestii zgodni: dla prawidłowego funkcjonowania organizmu istotne jest nie tyle jakie pokarmy spożywamy, ale czy zawarte w nich witaminy i mikroelementy pokrywają dzienne zapotrzebowanie człowieka na wszystkie niezbędne składniki pokarmowe. Oczywiście twierdzenie to jest o tyle prawdziwe, o ile sięgamy po produkty najlepszej jakości...

Dieta mięsna a bezmięsna

Niestety w dzisiejszych czasach najzdrowszym sposobem odżywiania okazuje się nie zróżnicowana dieta, a dieta przede wszystkim ekologiczna. Faszerowany za młodu sterydami kurczak z promocji w hipermarkecie, nawet z wieloskładnikową sałatką ze świeżych warzyw, nigdy nie dorówna cieciorce w pomidorach z uprawy ekologicznej, podanej z brązowym ryżem i mizerią.

Żyjemy w czasach żywności przetworzonej, genetycznie modyfikowanej, nieustannie ulepszanej substancjami chemicznymi. W tym znaczeniu wegetarianizm z pewnością można uznać za najzdrowszą z możliwych diet, bo poza rezygnacją z mięsa, narzuca ona pewien styl życia i poziom świadomości żywieniowej.

O zaletach diety wegetariańskiej

* W pokarmach zwierzęcych nie istnieją praktycznie żadne składniki odżywcze, które nie występowałyby w produktach roślinnych.
* Wegetariański sposób odżywiania dostarcza pełnowartościowego białka, węglowodanów i najlepszych tłuszczy, bo nienasyconych i wolnych od cholesterolu.
* Zawiera dużo witamin, minerałów, błonnika pokarmowego oraz niezliczone związki o dobroczynnym działaniu na organizm.
* Dobrze zaplanowana nie tylko spełnia zapotrzebowania żywieniowe, ale również zapobiega i wspomaga leczenie chorób serca, kości, nerek i mózgu.
* Jest kolorowa, smaczna i prosta, dlatego sięga po nią coraz więcej osób.

Jak zostać wegetarianinem?

Aby dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych składników, musimy nauczyć się urozmaiconej kuchni. Pasta z soczewicy czy bezmięsne pulpeciki, niczym nie ustępują klasycznym daniom kuchni polskiej. Współczesny rynek dostarcza nam całą gamę produktów wegetariańskich, które okazują się przydatne osobom nie mającym czasu na przygotowywanie jarskich posiłków. Po wieloletnim królowaniu soi, jako składnika produktów bezmięsnych, dostrzegać zaczęto także ciecierzycę. Zawiera ona 25% białka o korzystnym składzie aminokwasowym, dlatego może z powodzeniem zastępować mięso (np. pasztety firmy Primavika).

Wegetarianizm okazuje się jednym z najlepszych rozwiązań żywieniowych, zapewniających nam dobrą formę na długie lata. W dobie żywności modyfikowanej genetycznie i hodowanej na ogromną skalę, dodatkowo jest najbezpieczniejszy dla naszego zdrowia.

Tagi: warzywa, dieta

Redakcja poleca

REKLAMA