Dieta seniora na wakacjach

seniorzy jedzą posiłek fot. Fotolia
Na urlopy poza sezonem chętnie decydują się seniorzy. Zobacz, na co powinni zwracać uwagę podczas zdobywania nowych, kulinarnych doświadczeń.
/ 04.10.2012 16:07
seniorzy jedzą posiłek fot. Fotolia

Coraz częściej na miejsce wypoczynku polscy emeryci wybierają ciepłe kraje, w których mogą liczyć na słoneczne chwile i korzystanie z wielu atrakcji – w tym również kulinarnych. Ciepłe Kraje kuszą słoneczną pogodą i oryginalną kuchnią, często inną, niż nasza rodzima. Różne słodkości, tradycyjne potrawy, regionalne wina – aż szkoda nie spróbować wszystkiego. Może okazać się to zgubne w skutkach dla urlopujących seniorów.

Jakie zagrożenia może nieść za sobą nieodpowiednia dieta seniora?

Wraz z wiekiem maleje zawartość wody w ustroju, rośnie zawartość tkanki tłuszczowej, zmniejsza się wydzielanie soków trawiennych i perystaltyka żołądka. Wszytko to powoduje wiele dolegliwości pokarmowych. Ich pierwszym objawem mogą być np. zaparcia, zgaga, niestrawność. Z tego powodu bardzo ważne jest utrzymanie odpowiedniej diety – tym bardziej na wyjazdach, na których często zmieniamy sposób odżywiania.

Dieta dla seniora - jak powinna wyglądać?

Dieta osoby starszej, ograniczająca problemy gastryczne, musi być lekkostrawna. Seniorzy powinni zastąpić potrawy smażone, np. gotowanymi na parze, duszonymi bez obsmażania, pieczonymi bez dodatku tłuszczu w folii lub pergaminie. Wystrzegać się powinni również kofeiny. Zawarta w napojach wpływa stymulująco na wydzielanie soków żołądkowych, przez co podrażnia błonę śluzową żołądka. Niebezpieczna jest również nadmierna konsumpcja alkoholu, gdyż prowadzi do obniżenia napięcia zwieracza dolnego przełyku, zwłaszcza w połączeniu z obfitym posiłkiem. W żywieniu dietetycznym najczęściej zalecanym napojem jest woda niegazowana. Podczas wyjazdów osoby starsze powinny też podchodzić ostrożnie do warzyw i owoców, zwłaszcza tych cytrusowych. Zakwaszają one środowisko żołądka, wywołując zgagę.

Leki na zdrowie

Ze względu jednak na postępujące wraz z wiekiem zmiany, w walce z dolegliwościami „żołądkowymi”, niekiedy konieczne jest wsparcie farmakologiczne. Lekiem dostępnym w aptekach bez recepty, działającym szybko – już po 3 minutach od spożycia – jest Gaviscon, zawierający alginian sodu. Nie zaburza procesów trawiennych, dostępny jest w formie tabletek do rozgryzania i żucia oraz w postaci zawiesiny doustnej w butelce i praktycznych saszetkach.

Redakcja poleca

REKLAMA