Dieta na zmniejszenie cholesterolu

Dieta na zmniejszenie cholesterolu
Odpowiednio komponując posiłki, możesz obniżyć poziom cholesterolu. Już po miesiącu Twoje wyniki będą o 30 procent lepsze!
/ 19.06.2008 11:48
Dieta na zmniejszenie cholesterolu
Wykorzystuj na co dzień wszystkie zdrowe dla serca produkty oraz te o właściwościach obniżania poziomu złego cholesterolu LDL, a ułożysz własną magiczną dietę. Pomoże ci ona zbić cholesterol aż o 30 procent. Taki rezultat dają niektóre leki!

Antycholesterolowy jadłospis jest idealną propozycją zwłaszcza dla wszystkich, którzy nie chcą – lub nie mogą – brać statyn. Powinny się nim zainteresować jednak również osoby, pragnące po prostu prowadzić zdrowy styl życia. Kanadyjscy naukowcy z Uniwersytetu Toronto przeprowadzili badania, w których uczestniczyło 13 pacjentów z lekko podwyższonym poziomem cholesterolu. Po miesiącu stosowania ściśle zaleconej diety u wszystkich stwierdzono spadek stężenia LDL o co najmniej 30 proc. U wielu uczestników eksperymentu odnotowano znaczny spadek nawet już po 2 tygodniach.

Prosta, smaczna, wygodna
Badacze podkreślają, że superdieta jest tak obfita, iż wielu ochotników często nie było w stanie zjeść całego posiłku. Superdieta jest też bardzo wygodna – nie ma w niej żadnego składnika, którego nie znalazłabyś w supermarkecie.

Produkty o największej mocy

Są to migdały, bogate w jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które podwyższają poziom dobrego cholesterolu HDL; owoce, warzywa i ziarna, zawierające rozpuszczalny błonnik, który pomaga usunąć cząsteczki LDL z organizmu; margaryny (np. Benecol) – niewyczerpane źródło roślinnych steroli, obniżających poziom LDL; soja, która ułatwia wątrobie wydalanie nadmiernej ilości złego cholesterolu.

Codzienny plan dietetyczny
Zmniejszysz stężenie cholesterolu, układając jadłospis na każdy dzień z następujących produktów:

- 3 porcje (po pół łyżki) margaryny z zawartością steroli;
- 3 szklanki mleka sojowego;
- 20–24 migdały;
- 11 porcji owoców i warzyw nie zawierających skrobi (uwzględniając bakłażany i okrę, czyli ketmię jadalną);
- 1 i 1/2 kromki chleba z pełnego ziarna z otrębami pszennymi;
- pół szklanki owsianki;
- 170 g jogurtu sojowego z łyżką dżemu wieloowocowego;
- 1/2 szklanki gotowanych ziaren warzyw strączkowych (fasoli, soczewicy, ciecierzycy);
- 3 razy dziennie po pół łyżki preparatu błonnikowego rozpuszczonego w szklance wody;
- 4 razy w tygodniu po ćwierć szklanki produktów z jęczmienia (np. kaszy).

(RO)

Redakcja poleca

REKLAMA