Dieta na zdrowe serce

Jednym z warunków, by serce pozostało silne i zdrowe jest odpowiednia dieta. W końcu to jeden z najciężej pracujących narządów ludzkiego organizmu. Tłoczy ok. pięciu litrów krwi, krążącej po całym ciele. Warto zatem wspomóc jego działanie odpowiednią dietą.
/ 11.02.2013 06:55

Jednym z warunków, by serce pozostało silne i zdrowe jest odpowiednia dieta. W końcu to jeden z najciężej pracujących narządów ludzkiego organizmu. Tłoczy ok. pięciu litrów krwi, krążącej po całym ciele. Warto zatem wspomóc jego działanie odpowiednią dietą.

Dieta na zdrowe serce

Fot. Depositphotos

Aby mieć serce jak dzwon wcale nie trzeba wielu wyrzeczeń. Wystarczy zrezygnować z niektórych produktów, a inne na stałe wprowadzić do codziennego jadłospisu.

Czy wiesz, że..
Najzdrowszą kuchnią dla serca i układu krwionośnego jest tradycyjna kuchnia śródziemnomorska, a więc bogata w ryby, oliwę z oliwek, warzywa, ryż, makarony, pieczywo, natomiast uboga w mięso.

Oto składniki odżywcze, które wspomagają pracę serca:

  • żelazo – podstawową funkcją serca i układu krwionośnego jest rozprowadzenie tlenu po całym organizmie, a do tego niezbędna jest hemoglobina – czerwony barwnik krwi. Z tego względu w diecie nie może zabraknąć żelaza. Produkty bogate w żelazo to: czerwone mięso, wątroba, ryby, buraki, zielone warzywa liściaste, rośliny strączkowe. Niedobry żelaza prowadzą do anemii.
  • witamina B12 – pomaga w tworzeniu czerwonych ciałek krwi, występuje wyłącznie w produktach pochodzenia zwierzęcego. Znajdziesz ją w mięsie, rybach, jajach i przetworach mlecznych. O jej uzupełnianiu powinni pamiętać weganie.
  • błonnik – pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi, zapobiega wchłanianiu tłuszczów w jelicie cienkim i transporcie do jelita grubego, skąd są wydalane. Produkty bogate w błonnik to rośliny strączkowe (fasola, groch, soczewica), kukurydza, płatki owsiane, kasze, cytrusy.
  • bioflawonoidy – barwniki naturalnie występujące w owocach i warzywach. Neutralizują działanie wolnych rodników, wzmacniają naczynia krwionośne, zmniejszają utlenianie złego cholesterolu LDL, który powoduje powstawanie zwężeń naczyń krwionośnych i zatorów. Najwięcej wstępuje w owocach i warzywach o intensywnej barwie: cytryny, szpinak, marchew, czerwone winogrona, zielona herbata, ale także w czerwonym winie.
  • likopen – czerwony barwnik warzyw i owoców. Jest to bardzo silny przeciwutleniacz (neutralizuje wolne rodniki), zapobiegając miażdżycy, chorobie wieńcowej czy zawałowi serca. Bogate w likopen są zwłaszcza pomidory. Najwięcej likopenu zostaje uwolnionego w czasie przetwarzania, zatem więcej znajdziemy go w keczupie czy sosie pomidorowym niż w świeżych pomidorach.
  • kwas foliowy – chroni przed chorobą wieńcowa i zawałem serca, znajdziesz go w zielonych warzywach liściastych: sałata, szpinak, brokułach, brukselce, roślinach strączkowych, kalafiorze, pieczywie pełnoziarnistym, płatkach owsianych
  • potas – wpływa na obniżenie ciśnienia krwi, przeciwdziała powstawaniu zmian miażdżycowych i zawałowi serca. Znajdziesz go w bananach, roślinach strączkowych, ziemniakach i awokado
  • kwasy tłuszczowe – omega 3 - obniżają poziom złego cholesterolu we krwi, występują w tłustych rybach

Idealne dla serca!
Tłuste ryby takie jak sardynki, makrela, łosoś, śledź to cenne źródła kwasów tłuszczowych omega-3, które obniżają poziom złego cholesterolu i zapobiegają nadmiernemu krzepnięciu krwi. Jedz dwie lub trzy porcje tłustej ryby.

Aby twoje serce pozostało zdrowe obniż spożycie soli i wyeliminuj tłuszcze trans. Tłuszcze te powstają w wyniku utwardzania nienasyconych kwasów tłuszczowych np. przy produkcji margaryny i niektórych słodyczy. To najbardziej szkodliwe tłuszcze, ponieważ nie dość, że podwyższają poziom złego cholesterolu LDL, to obniżają poziom cholesterolu dobrego HDL, co skutkuje wyższą krzepliwością krwi i prowadzi do zatorów i zakrzepów.

Redakcja poleca

REKLAMA