Dieta na letnie dni

kobiety
Latem musisz szczególnie dbać o swój jadłospis. Sprawdź jak nie dać się upałom!
/ 25.06.2008 12:00
kobiety
Prawidłowa, dobrze zbilansowana dieta sprawia, że czujemy się lepiej. Dostarczając organizmowi wszelkich niezbędnych witamin i minerałów umożliwiamy mu właściwe funkcjonowanie. W upalne dni powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to co jemy i pijemy, ponieważ pocąc się tracimy więcej wody i związków mineralnych.

Woda to podstawa

Kiedy za oknem słońce, a temperatury sięgają zenitu ważne jest, by regularnie uzupełniać płyny. Istotne jest też to co pijemy. Zamiast słodkich napojów i kolejnej kawy lepiej sięgnąć po niegazowaną wodę. Najlepszym napojem na gorące dni lata jest woda mineralna. Najskuteczniej uzupełnia płyny w organizmie. Pocąc się tracimy dużo wody, a wraz z nią niektóre związki mineralne, jak np. sód czy potas. Z kolei nadmierny ich ubytek może powodować osłabienie, problemy z ciśnieniem krwi, a nawet utratę przytomności. Jest to problem szczególnie niebezpieczny dla osób w wieku podeszłym oraz małych dzieci, u których odwodnienie organizmu następuje stosunkowo najszybciej. Dla odmiany możemy sięgnąć także po sok pomidorowy lub po prostu jeść pomidory, które uzupełniają niedobór minerałów w organizmie. Płyny powinniśmy uzupełniać regularnie, a w mniejszych ilościach. Bowiem niekorzystnie wpływa na nasz organizm niepicie przez kilka godzin, a następnie wypijanie 2-3 szklanek.

Posiłki bogate w witaminy

Lato to czas kiedy stragany uginają się od świeżych warzyw i owoców, wystarczy tylko po nie sięgnąć. Najlepiej jeść je w postaci surowej. Obróbka termiczna powoduje straty niektórych witamin. Tak dzieje się w przypadku witaminy C, czy witamin z grupy B. Z tego samego powodu należy unikać ekspozycji warzyw i owoców na słońcu, którego promieniowanie obniża zawartość w nich niektórych witamin. Pamiętajmy o dokładnym myciu owoców i warzyw, gdyż jest to jeden ze sposobów na usunięcie pozostałości środków ochrony roślin, pestycydów, które działają szkodliwie na nasz organizm.



W upalne dni zmienia się metabolizm. By nie doszło do nadmiernego przegrzania ustroju, organizm człowieka traci energię na ochładzanie – uruchamia się tzw. mechanizm termoregulacji. Objawem zewnętrznym takiego działania jest nadmierne wydzielanie się potu, przyspieszone tętno. Nie odczuwamy zwykle głodu, a apetyt generalnie ulega zmianie. Gdy jest gorąco należy unikać potraw ciężkostrawnych, w szczególności z dużą zawartością soli, gdyż dodatkowo obciąża to nasz ustrój, zwiększa zapotrzebowanie na wodę. Najlepsze są potrawy lekkostrawne, głównie owoce i warzywa, które są bogatym źródłem związków mineralnych, wody, witamin oraz cukrów prostych. Dzięki nim szybko i skutecznie nawodnimy, a jednocześnie odżywimy organizm.

Jednak liczy się nie tylko to co jemy, ale także z czym łączymy niektóre składniki. Od sposobu skomponowania potrawy zależy to, jaka ilość zawartych w niej substancji odżywczych zostanie zaabsorbowana przez organizm. Na przykład karoten (prowitamina A) zawarty w marchewce zostanie wchłonięty w przewodzie pokarmowym tylko w obecności tłuszczu - witamina A, jako rozpuszczalna w tłuszczach tylko w takiej postaci jest wchłaniana. Podobna zasada dotyczy witaminy E, D, K, które również rozpuszczalne są w tłuszczach. Dlatego doprawiając surówkę z marchewki, należy pamiętać o dodaniu do niej odrobiny oliwy z oliwek. Istnieją jeszcze inne zależności, które zmieniają przyswajalność niektórych cennych dla ustroju związków. Nadmierna ilość błonnika pokarmowego wpływa ujemnie na wchłanianie się wapnia, cynku i żelaza. Łączenie w jednej potrawie surowego ogórka zielonego i pomidora, powoduje obniżenie się wchłaniania witaminy C.

Redakcja poleca

REKLAMA