Czy wiesz co jesz?

Obwiniasz słodycze za każdy dodatkowy kilogram swojego ciała, więc eliminujesz je ze swojej diety. Na przyjęciach z żalem patrzysz jak inni zajadają się słodkościami, a przecież cukier jest również składnikiem pozornie dietetycznych produktów.
/ 14.12.2007 09:11
Obwiniasz słodycze za każdy dodatkowy kilogram swojego ciała, więc eliminujesz je ze swojej diety. Na przyjęciach z żalem patrzysz jak inni zajadają się słodkościami, a przecież cukier jest również składnikiem pozornie dietetycznych produktów.

W rzeczywistości sukces zdrowego odżywiania nie tkwi w wykluczaniu określonych składników z naszej diety, ale na poznaniu ich właściwości i sposobu oddziaływania na nasz organizm. Test żywieniowy SetPoint pomoże Ci sprawdzić ile wiesz o potrzebach swojego organizmu. Wiedza o tym co jeść, kiedy i w jakich ilościach to klucz do zachowania zdrowia, świetnej kondycji i doskonałego wyglądu.

Naszym najczęstszym błędem żywieniowym jest nieodpowiednie łączenie ze sobą składników pokarmowych. Na pozór pełnowartościowy obiad składający się z kotleta i ziemniaków, faktycznie jest niezdrowym połączeniem węglowodanów z tłuszczem zwierzęcym. Tego typu zastawienie jest jedną z przyczyn nadmiernego przybierania na wadze. W wielu przypadkach nie jesteśmy także świadomi składu tego co jemy. Nawet jeżeli na opakowaniu wymienione są wszystkie składniki, to ich nazwy niewiele nam mówią. Sacharoza, fruktoza, laktoza, glukoza lub syrop – to wszystko są cukry. Ukryte nawet w szynce czy majonezie w dużych dawkach zakłócają równowagę kwasowo - zasadową w organizmie.

„Każdy składnik naszej codziennej diety ma swoją wartość odżywczą, określone właściwości i oddziaływanie na organizm. – Tłumaczy Alicja Kalińska, doradca żywieniowy SetPoint - Najczęściej niestety nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak się prawidłowo odżywiać, a przygotowywanie posiłków zamiast relaksu i przyjemności staje się niemiłym obowiązkiem. Szybko popadamy w rutynę nie myśląc o tym, że monotonne jedzenie nie jest dla nas pełnowartościowe. Nasz organizm potrzebuje codziennie 60 składników odżywczych. Na świecie nie ma takiego produktu spożywczego, który by je wszystkie dostarczył. W konsekwencji najczęściej grozi nam otyłość oraz towarzyszące jej choroby serca, cukrzyca, nadciśnienie, a nawet zaburzenia płodności.”

Test wiedzy żywieniowej SetPoint pomoże ustalić jaka jest Twoja faktyczna wiedza na temat odżywiania. Jego wynik podpowie Ci, co musisz zmienić w swojej diecie, by uchronić się przed poważnymi chorobami, stracić zbędne kilogramy lub zregenerować skórę, włosy i paznokcie.

Sprawdź swoją wiedzę!
Wybierz jedną prawidłową odpowiedź. Powodzenia!

1. Jakie składniki diety powinny znaleźć się w naszej diecie każdego dnia?
a) białko pochodzenia zwierzęcego (mleko, sery, jaja) (1)
b) węglowodany złożone (pieczywo, kasze, makarony) (1)
c) tłuszcz roślinny (olej, oliwa z oliwek) (1)
d) wszystkie wymienione składniki (4)

2. Co według Ciebie oznacza pojęcie właściwej masy ciała?
a) taka masa ciała, która mi odpowiada i dobrze wpływa na moje samopoczucie (1)
b) właściwe proporcje białka, tłuszczu, mięśni i kości w organizmie (1)
c) taka masa ciała, przy której nie mam problemów zdrowotnych (1)
d) wszystkie powyższe odpowiedzi są prawidłowe (4)

3. W 100g którego produktu znajduje się najwięcej błonnika pokarmowego?
a) pieczywa razowego (3)
b) białego ryżu (1)
c) marchwi (2)
d) jabłka (2)

4. Czy to prawda że białko zwierzęce jest równie cenne i ma tę samą wartość odżywczą co roślinne? a) tak, swobodnie można jej zamieniać (0)
b) nie, białko roślinne jest cenniejsze (0)
c) nie, tylko białko zwierzęce jest pełnowartościowe (3)
d) nie ma prawidłowej odpowiedzi (0)

5. Jakie produkty są według Ciebie bogate w węglowodany złożone?
a) pieczywo, kasze, makarony (3)
b) owoce i warzywa (0)
c) cukier i słodycze (0)
d) wszystkie odpowiedzi są prawidłowe (0)

6. Czym jest dla Ciebie prawidłowe odżywianie?
a) jest dostarczeniem organizmowi energii i składników odżywczych zapewniających zdrowie i prawidłowy rozwój (3)
b) zaspokajanie potrzeb organizmu wtedy gdy się tego „domaga” (0)
c) jedzenie tylko określonych produktów zgodnie z ustalonymi zasadami (1)
d) przestrzeganie diety narzuconej sobie samemu lub przez osobę która się na tym zna (lekarz, dietetyk) (1)

7. Które produkty są liczącym się źródłem wartościowych tłuszczów w naszej diecie?
a) olej i oliwa z oliwek (1)
b) łosoś i makrela (1)
c) mięso wieprzowe (1)
d) wszystkie wymienione (3)

8. Jak często w ciągu dnia powinieneś jeść?
a) wtedy gdy poczuję głód, lecz w małych ilościach i tylko zdrową żywność (0)
b) 4-5 razy w ciągu dnia o stałych porach (3)
c) 3 posiłki w ilościach zaspokajających głód (0)
d) nie da się tego z góry założyć (1)

Teraz zsumuj punkty odpowiednie dla każdej zaznaczonej odpowiedzi (punkty podane w nawiasach).

Wyniki:
0-14 punktów
Niestety, jeszcze wiele musisz się nauczyć o tym co jeść, kiedy i w jakich ilościach! Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z tego, że jedzenie to nie tylko obowiązek, ale też sposób na zachowanie zdrowia, dobrego samopoczucia oraz doskonałego wyglądu. Dietetyka to wiedza obejmująca wiele zagadnień i nie musisz wiedzieć od razu wszystkiego. Skorzystaj z porad fachowca! Koniecznie zdecyduj się na osobiste spotkania z doradcą żywieniowym (np. SetPoint)! W przyjaznej atmosferze wykonasz komputerowe badanie składu ciała, które pomaga ocenić stan zdrowia i zweryfikować skuteczność stosowanej diety. Ponadto doradca zapozna Cię z tajnikami zdrowego odżywiania, skomponuje dietę dopasowana specjalnie do Twojego trybu życia oraz pokaże co i jak jeść, by utrzymać doskonalą formę. Jego fachowa wiedza pozwoli jednocześnie na uwzględnienie w jadłospisie tego, co lubisz i zachęci do poznawania nowych dań tak, aby połączyć przyjemne z pożytecznym.

15-20 punktów
Bardzo dobrze! Widać, że jedzenie, a przede wszystkim gotowanie, nie jest dla Ciebie jedynie nudnym obowiązkiem dnia codziennego, lecz pasją odkrywania coraz to nowych smaków, zapachów i kompozycji. To odpowiedni czas, by poszerzyć wiedzę na temat zdrowego odżywiania, a przy okazji w prosty i przyjemny sposób przyczynić się do utrzymania dobrej kondycji swojego ciała i duszy. Wiele produktów posiada bowiem właściwości których nie znasz, a możesz sprawdzić i wykorzystać. Czy wiesz, na przykład, że imbir zawiera eteryczne olejki, które pobudzają pracę woreczka żółciowego. Dzięki temu trawienie tłuszczów przebiega szybciej. Jeśli więc już sięgniesz po tłuste mięso, to koniecznie oprósz je imbirem.

21-24 punktów
Doskonale! Posiadasz bardzo szeroką wiedzą żywieniową! Masz zatem doskonałe podstawy do tego, aby zadbać o własne zdrowie, samopoczucie i wygląd poprzez wprowadzanie w życie zasad, które już znasz. Nie zmarnuj tej szansy! Jeszcze bardziej zadbaj o to co, jak i w jakich ilościach jesz każdego dnia, a zainwestujesz nie tylko we własne zdrowie, ale utrzymasz także szczupłą sylwetkę, gładką skórę, doskonały stan włosów i paznokci.

O SetPoint
Firma SetPoint Doradztwo Żywieniowe istnieje od ponad 6 lat. Swoją działalność koncentruje na doradztwie żywieniowym, nowoczesnym odchudzaniu oraz rozpowszechnianiu zasad zdrowego odżywiania. Centra Dietetyczne SetPoint mieszczą się w Warszawie, Katowicach i Wrocławiu. W ciągu trzech ostatnich lat z pomocy doradców SetPoint skorzystało około 2,5 tys. klientów.

Doradcy żywieniowi SetPoint, w oparciu o wyniki komputerowej analizy składu ciała oraz informacje uzyskane podczas osobistych spotkań i konsultacji, oferują Klientom indywidualne programy żywieniowe, które pozwalają dopasować zasady zdrowego odżywiania do ich upodobań i stylu życia.
Klienci Centrów Dietetycznych to przede wszystkim osoby aktywne, dbające o siebie, chcące poprawić jakość swojego życia. To również ludzie, których praca wymaga dobrej kondycji fizycznej i intelektualnej oraz atrakcyjnego wyglądu.

Specjaliści SetPoint współpracują z renomowanymi salonami odnowy biologicznej i klubami fitness. Opiniują produkty i wspierają akcje edukacyjne firm z branży spożywczej, kosmetycznej i farmaceutycznej. Piszą artykuły do prasy branżowej i kobiecej oraz prowadzą fora eksperckie poświęcone tematyce zdrowego odżywiania.
Eksperci SetPoint znani są między innymi z realizacji warsztatów żywieniowych dla finalistek konkursu Elite Model Look oraz indywidualnych programów żywieniowych przygotowanych dla uczestniczek programu „Chcę być piękna”.

Więcej informacji na stronie www.setpoint.pl