Czego nie jeść podczas zażywania leków

kobieta fot. Panthermedia
Sok pomarańczowy osłabia działanie antybiotyków, a jeśli leczysz astmę, unikaj mięsa z grilla.
/ 14.05.2012 17:30
kobieta fot. Panthermedia
Podstawowa zasada: wszelkie lekarstwa najbezpieczniej popijać wodą. Zwykłą, niegazowaną, która nie zawiera zbyt wielu składników mineralnych. Popijając tabletki taką wodą, możesz być pewna, że lek, który zażywasz, zostanie odpowiednio przyswojony przez organizm.

Zakazane drinki

  • Alkohol – nie popijaj nim żadnych leków, w szczególności przeciwdepresyjnych i nasennych. Osłabisz układ krążenia i spotęgujesz stany depresyjne. Preparat przeciwpadaczkowy popity alkoholem, może nie zadziałać. Doustne tabletki stosowane przy cukrzycy, połączone z alkoholem, mogą nasilić niedocukrzenie i w skrajnych przypadkach doprowadzić do śpiączki cukrzycowej.
  • Sok grejpfrutowy – zawarte w nim związki z grupy flawonoidów podwyższają poziom niektórych leków we krwi. Np. pewnych preparatów stosowanych przy nadciśnieniu. Ich poziom we krwi będzie wtedy np. trzy razy wyższy, niż gdybyś popiła je wodą. Nie wolno także łączyć z nim preparatów przeciwuczuleniowych. W USA zanotowano zgony spowodowane takim połączeniem.
  • Sok pomarańczowy – osłabia antybiotyki!
  • Mleko – zawiera dużo wapnia, który może wchodzić w reakcje z niektórymi antybiotykami. Tworzą się wtedy nierozpuszczalne w wodzie sole wapnia. W konsekwencji lek jest tylko częściowo wchłaniany z przewodu pokarmowego lub nawet całkowicie wydalany. Jeśli mleko jest Twoim ulubionym napojem, to wypij je na dwie godziny przed zażyciem lekarstwa lub dwie godziny po jego spożyciu.
  • Herbata – hamuje wchłanianie leków zawierających żelazo. Nie popijaj nią preparatów na anemię.
  • Kawa – podobnie jak inne napoje zawierające kofeinę – może wzmacniać działanie leków podawanych w leczeniu duszności, związanych z astmą i przewlekłym zapaleniem oskrzeli. A także preparatów stosowanych przy nadciśnieniu tętniczym i w chorobie wieńcowej. Leki tego typu zawierają teofilinę, alkaloid, który działa na te same receptory, co kofeina. Dlatego też łączenie ich z kawą może prowadzić do przedawkowania objawiającego się: kołataniem serca, bólami głowy i niepokojem. Kawa utrudnia też wchłanianie się preparatów żelazowych.

Ryzykowny jadłospis

  • Posiłki bogate w tłuszcze – zrezygnuj z nich, jeśli bierzesz leki kardiologiczne. Takie połączenie może doprowadzić do przyspieszenia wchłaniania preparatu i wzrostu jego stężenia we krwi. Może to powodować spadek ciśnienia i zwolnienie pracy serca.
  • Chleb razowy, płatki owsiane, kasze, warzywa, produkty bogate w błonnik – mogą osłabić działanie leków nasercowych oraz niektórych leków antydepresyjnych. Konsekwencją może być zaostrzenie niewydolności krążenia lub pogłębienie się stanów depresyjnych.
  • Ryby wędzone, sery dojrzewające, wątróbka, awokado, czekolada – nie łącz ich z lekami przeciwgruźliczymi, antybiotykami, a także niektórymi lekami przeciwdepresyjnymi. Zawarta w tych produktach tyramina, w połączeniu z lekami, może spowodować wzrost ciśnienia, bóle i zawroty głowy.
  • Grillowane lub smażone mięsa – unikaj ich, jeśli cierpisz na astmę i zażywasz leki zawierające teofilinę. Mięso może sprawić, że działanie leku będzie osłabione i mogą wystąpić duszności.

Przed jedzeniem czy po?

Wypisując receptę, lekarz informuje o tym, jak często i w jakich dawkach powinnaś przyjmować lekarstwa. Rzadziej określa, czy zażywać je przed posiłkiem, po nim czy w trakcie. Warto znać kilka zasad:
  • Leki trudno wchłaniające się np. ampicylina i zawierające ją preparaty, należy podawać na pusty żołądek (chyba że istnieją przeciwwskazania związane z obawą podrażnienia śluzówki żołądka).
  • Natomiast leki przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i większość preparatów przeciwbólowych, np. paracetamol, aspiryna, ibuprofen, które drażnią śluzówkę żołądka, najlepiej zażywać po jedzeniu.
  • Są leki, które lepiej wchłaniają się z pokarmem, np. niektóre preparaty przeciwgrzybiczne czy koenzym Q. Dlatego najlepiej połykać je w trakcie posiłku.

Redakcja poleca

REKLAMA