Co za japońszczyzna!

Co za japońszczyzna!
Zdrowie, prostota, piękno – oto główne cechy japońskiej kuchni. Warto jej spróbować, i to nie tylko sushi, bo ma wielką moc.
/ 14.04.2008 11:19
Co za japońszczyzna!
Japończycy należą do narodów długowiecznych, a co najważniejsze – rzadko zapadają na choroby nowotworowe i do późnych lat zachowują zdrowie oraz dobrą formę.

Przeciętna długość życia mieszkańca Kraju Kwitnącej Wiśni wynosi 76 lat dla panów (Polacy żyją 68,8 roku), a dla kobiet 82,5 roku (Polki 77,5 roku). W dużej mierze przyczyniają się do tego geny oraz styl życia. Ale nie tylko. Japończycy po prostu dobrze się odżywiają! Mądrze korzystają z najcenniejszych darów natury. Używają świeżych produktów, nie magazynują jedzenia. Mają także swoją filozofię gotowania. Umiejętność przyrządzania potraw uważana jest za rodzaj sztuki, a sposób podawania ma podkreślić prostotę i naturalną urodę dań, cieszyć oko i duszę.

1. ZDROWE MENU. Położenie Japonii sprawia, że w kuchni wykorzystuje się dużo ryb, skorupiaków oraz alg morskich, które zawierają bezcenne składniki mineralne pomagające zachować zdrowie i szczupłą sylwetkę.

2. DBAŁOŚĆ O CZYSTY SMAK. To jedna z najważniejszych cech japońskiej kuchni. Nie miesza się smaków ani nie przyprawia potraw, aby nie zmienić podstawowego, naturalnego smaku produktów, z których danie przyrządzono!

3. SEZONOWOŚĆ. W Kraju Kwitnącej Wiśni, gdzie nic nie może się zmarnować, wielką wagę przywiązuje się do shun, czyli sezonowości. Wykorzystując sezonowe produkty, Japończycy mają gwarancję, że ryby, owoce morza, warzywa oraz owoce, które jedzą, są najbogatsze w składniki odżywcze – więc najbardziej wartościowe.

4. BIESIADOWANIE. Bardzo popularne są potrawy przygotowywane bezpośrednio na stole, w jednym garnku. Dania te spożywa się bez pośpiechu, każdy jedzący bierze swoją część pałeczkami. A jedzenie ze wspólnego naczynia zacieśnia więzy między biesiadnikami.

5. NA JEDEN KĘS. Ponieważ na japońskim stole nie może być noża, dlatego królują na nim gotowe drobne przekąski z misternie ułożonych składników.

Pałeczki – najpopularniejsze sztućce świata. Używa ich ponad dwa miliardy ludzi. Naukowcy japońscy zbadali, że posługiwanie się nimi stanowi niezłe ćwiczenie, bierze w nim bowiem udział 30 stawów i 50 mięśni połączonych z ośrodkami nerwowymi w mózgu. Jeśli nie potrafisz nimi jeść, w restauracji poproś o widelec.


Z czym to się je?
W Japonii w suhi barze zjemy tylko sushi i zupę miso. U nas podawane są także inne japońskie dania. Co wybrać i jak jeść?

Najpopularniejsze rodzaje SUSHI to: nigiri sushi – kawałek ryby wgnieciony ręcznie w porcję ryżu (podawany po dwa kawałki) – oraz sushi maki – paski ryb lub warzyw zrolowane w ryżu i zawinięte w pasek wodorostów. Suhi się nie kroi! Wkłada się do ust cały kawałek, wcześniej maczając go w sosie.

SASHIMI – odpowiednio pokrojona świeża, surowa ryba lub owoce morza. Podaje się jako przekąskę przed ciepłymi daniami.

ZUPA MISO – zupa z warzywami z dodatkiem pasty miso, czyli sfermentowanej soi.

TEMPURA – sposób przyrządzania potraw. Kawałki ryby bądź warzyw maczane są w cieście naleśnikowym i wrzucane na wrzący olej sezamowy.

SOSY – w kuchni japońskiej właściwie ich brak. Istnieją tylko dodatki: sos sojowy, roztwór sezamowy bądź ogórkowy. Podaje się je w czarkach, w których macza się kęsy dania.

SAKE – wino ryżowe o zawartości ok. 17 proc. alkoholu. Napój towarzyszący prawie każdemu posiłkowi.

Redakcja poleca

REKLAMA