Co jeść przy kamicy nerkowej - 3 propozycje przepisów fot. Fotolia

Co jeść przy kamicy nerkowej - 3 propozycje przepisów

Zobacz, jakie dania i napary pomogą ci w walce z kamicą nerkową!
Agata Bernaciak / 17.02.2015 06:07
Co jeść przy kamicy nerkowej - 3 propozycje przepisów fot. Fotolia

Jak objawia się kamica nerkowa?

Kamica nerkowa objawia się silnym bólem w okolicy lędźwiowej, promieniującym aż do pachwiny i narządów płciowych. Nudności, wymioty, wzdęcia, parcie na pęcherz to nieodzowne elementy życia osób cierpiących na tę chorobę. Kto raz miał kolkę nerkową, może spodziewać się jej ponownego ataku. Jak mu przeciwdziałać?

3 przepisy do walki z kamicą nerkową

1. Wywar z mniszka: na jedną szklankę wody dodaj 1 łyżkę rozdrobnionego korzenia mniszka pospolitego, zagotuj. Przecedź, pij trzy razy dziennie po szklance wywaru. Ma on działanie moczopędne. Zwiększa objętość wydalanego moczu, dzięki czemu zapobiegaj tworzeniu się piasku
i małych kamieni nerkowych.

2. Surówka z rzeżuchy: szklankę rzeżuchy oczyść, odetnij korzonki. Listki wymieszaj z 2 łyżkami posiekanej natki i 2 łyżkami oliwy. Sałatkę dopraw sokiem z cytryny, solą i cukrem. Do smaku możesz dodać ząbek czosnku przeciśnięty przez praskę. Podawaj po przygotowaniu. Rzeżucha działa moczopędnie. Wspomaga oczyszczanie organizmu z produktów przemiany materii, w tym kwasu moczowego, głównego sprawcy powstawania kamieni.

3. Zielony koktajl: świeży zielony ogórek umyj, obierz i pokrój na kawałki. Zmiksuj. Dopraw koperkiem lub posiekaną natką. Pij 2 razy dziennie po szklance. Zdaniem specjalistów taki koktajl może kruszyć kamienie nerkowe, działa oczyszczająco na drogi moczowe i pomaga usuwać z organizmu nadmiar kwasu moczowego.

Dowiedz się więcej na temat zdrowotnych diet:

napisane na podstawie tekstu zamieszczonego w magazynie Vita