1
z
8
Co jeść na zaparcia?
Owoce i warzywa, a także rośliny strączkowe są bogatym źródłem błonnika. Warto tu zwrócić uwagę na śliwki (oraz kawę), które podrażniają nerwy jelitowe i tym samym przyśpieszająpracę jelit.
2
z
8
Co jeść na zaparcia?
Aby zapobiec zaparciom, nie zapominaj o piciu dużej ilości wody: 2-2,5 l dziennie.
3
z
8
Co jeść na zaparcia?
Nie zapominaj o tym, aby się ruszać: biegaj, pływaj, jeździj na rowerze lub spaceruj. Pamiętaj, że siedzący tryb życia sprzyja zaparciom!
4
z
8
Co jeść na zaparcia?
Jeśli męczą Cię zaparcia, unikaj spożywania produktów sprzyjających procesom fermentacji jelitowej, czyli dżemu i miodu, a także gorących płynów, których piciu sprzyja połykanie powietrza.
5
z
8
Co jeść na zaparcia?
Nie rozgotowuj potraw. Ogranicz spożywanie produktów wysokoprzetworzonych, produktów cukierniczych, które zawierają tylko znikome ilości błonnika lub nie zawierają go wcale.
6
z
8
Co jeść na zaparcia?
W walce z zaparciami najważniejszy jest błonnik, a więc zaleca się dietę bogatoresztkową, w której należy zwiększyć ilość błonnika pokarmowego do 40–60 g, a niekiedy nawet do 70 g na dobę. Warto więć jeść grube kasze, pieczywo ciemne, ryż brązowy, makaron razowy.
7
z
8
Co jeść na zaparcia?
Dlaczego cierpimy na zaparcia? Przyczyną jest nieprawidłowy styl życia i odżywiania: spędzanie całych dni za biurkiem, niedobór błonnika w pożywieniu, depresja, cukrzyca, zmiany hormonalne, hemoroidy, przyjmowanie leków czy choroby jelita grubego.
8
z
8
Co jeść na zaparcia?
Zaparcia, czyli obstrukcje, to poważny problem społeczny, który dotyka co trzecią kobietę i co piątego mężczyznę. Prowadzi do sięgania po środki przeczyszczające, obniża samopoczucie i wpływa na komfort życia.