Antyoksydanty przywrócą młodość cerze

wiśnia, usta, kobieta fot. Panthermedia
To właśnie ich najbardziej potrzebuje zmęczona słońcem skóra. Podpowiemy ci jak uzupełnić pielęgnację dietą
/ 14.06.2018 14:10
wiśnia, usta, kobieta fot. Panthermedia

Antyoksydanty, antyutleniacze, przeciwutleniacze… Trzy nazwy na określenie jednej grupy substancji niezbędnych do zachowania młodego wglądu (i nie tylko!). Ich zadanie polega na unieszkodliwianiu wolnych rodników, czyli cząsteczek, których elektrony nie mają pary.
Te ostatnie są wszędzie: w powietrzu, jedzeniu, powstają także w naszym ciele w wyniku procesów metabolicznych, dymu z papierosów, promieniowania UV. „Niesparowane” rodniki szukają dla siebie towarzystwa i łączą się ze zdrowymi atomami. Można je porównać do podrywacza, który rozbija stały związek, uwodząc partnerkę innego mężczyzny.

A ten – pozbawiony pary – sam staje się wolnym rodnikiem i rozbija następną parę. Tak powstaje reakcja łańcuchowa. Ale można temu zapobiec! Tu właśnie wkracza do akcji antyoksydant. Ma on elektrony, które są łatwiejszym łupem dla wolnych rodników niż elektrony atomów naszego organizmu. Jest „atrakcyjną koleżanką”, którą podsuwa się podrywaczowi, żeby zostawił w spokoju dziewczynę innego partnera. Po prostu unieszkodliwia rodnik, zatrzymując reakcję łańcuchową.


Złe rodniki 

Wolne rodniki są odpowiedzialne za wiele niekorzystnych procesów zachodzących w organizmie. Osłabiają odporność, przyspieszają rozwój miażdżycy, sprzyjają zaćmie. Szkodzą także urodzie, bo niszczą lipidy, które są warstwą ochronną naskórka zapobiegającą utracie wody. W skórze właściwej rodniki niszczą włókna kolagenu i elastyny, co zmniejsza elastyczność i przyspiesza powstawanie zmarszczek.


Na ratunek cerze 

Działalność rodników nasila się latem, gdy dużo przebywamy na słońcu. Dlatego właśnie teraz potrzebujemy dużej ilości przeciwutleniaczy, dostarczanych zarówno od zewnątrz (pielęgnacja), jak i od wewnątrz (dieta). Lista przeciwutleniaczy jest długa (patrz ). My wybraliśmy cztery, które najczęściej można znaleźć w kremach i jedzeniu:


witamina C – zabezpiecza wnętrza komórek przed wolnymi rodnikami, przeciwdziała niszczeniu włókien kolagenowych;

Sałatka z cytrusów

* pomarańcza
* czerwony grejpfrut
* łyżka posiekanych oliwek
* posiekana bazylia
* biały pieprz

Pomarańczę i grejpfrut obierz ze skórki i białych płonek. Pokrój na małe kawałki. Dopraw pieprzem i wymieszaj. Posyp posiekanymi oliwkami i liśćmi bazylii. Przed podaniem wstaw na godzinę do lodówki. Podawaj jako wytrawną przystawkę.

witaminy A i E – zapobiegają utlenianiu się kwasów tłuszczowych, spłycają zmarszczki, regenerują cerę. Czysta witamina A (retinol) rozjaśnia też przebarwienia;

Sałatka ze słonecznikiem

* główka młodej sałaty
* garść młodych liści szpinaku
* łyżka soku z cytryny
* łyżeczka oliwy
* pół szklanki kefiru
* 4 łyżki ziaren słonecznika
* sól i biały pieprz

Sałatę i szpinak umyj, osusz, porwij na małe kawałki. Wymieszaj kefir z oliwą, sokiem z cytryny, pieprzem i solą do smaku. Polej sałatkę i posyp ziarnami słonecznika.

koenzym Q10 – zapewnia prawidłową pracę komórek, uodparnia skórę na szkodliwe działanie promieni UV;

Łosoś na bakłażanie

* 4 małe kawałki łososia
* 4 plastry bakłażana
* łyżka soku z cytryny
* oliwa do smażenia
* ząbek czosnku
* sól
* pół pęczka szczypiorku

Plastry bakłażana posól i odstaw na 15 minut. Osusz papierowym ręcznikiem. Usmaż na oliwie, ponownie osącz. Łososia umyj, natrzyj przekrojonym czosnkiem, posól i usmaż. Ułóż na 4 talerzach po plastrze bakłażana, a na nim po kawałku łososia. Posyp posiekanym szczypiorkiem. Podawaj z surówką.


flawonoidy – te barwniki roślinne działają wspomagająco – pozwalają zachować witaminy A, E i C, dzięki czemu chronią nas przed wolnymi rodnikami.

Koktajl jagodowy

*100 g jagód
* miąższ owocu granatu
* szklanka jogurtu
* łyżka miodu

Jagody umyj, dodaj miąższ granatu, miód i jogurt. Dokładnie zmiksuj. Pij od razu.

Redakcja poleca

REKLAMA