Do czego służy wątroba?
Wątroba to najważniejszy narząd odtruwający w organizmie – często porównywany do laboratorium chemicznego ze względu na mnogość procesów, które w niej zachodzą.Ciekawostka: wątroba to największy ludzki gruczoł – waży około 1,5 kg!
Najważniejsze funkcje wątroby:
- unieczynnianie niektórych toksyn;
- wytwarzanie niezbędnej do trawienia żółci;
- magazynowanie i przemiana tłuszczów, witamin, białek i węglowodanów;
- wytwarzanie większości białek osocza.
Warto wiedzieć, że wątroba, nawet gdy jest chora, nie boli. Uczucie, które wiąże się z jej nieprawidłowym działaniem, wynika z tego, że w przypadku podrażnienia zwiększa swoje rozmiary i napiera na inne narządy.
Czym grozi niedbanie o wątrobę?
Zła dieta, przyjmowanie niektórych leków czy nieodpowiednie odchudzanie mogą prowadzić do stanów zapalnych, zwłóknienia, a w konsekwencji do marskości wątroby (tkanka łączna zastępuje wówczas zdrowe tkanki).Jakie są objawy chorej wątroby?
Choroby wątroby nastręczają trudności w zakresie diagnostyki – ich objawy pojawiają się zaledwie u około 30% chorych. Do symptomów świadczących o problemach z wątrobą należą:- wzdęcia;
- świąd skóry;
- gorsze samopoczucie;
- problemy z wypróżnianiem;
- brak apetytu.
Jak dbać o wątrobę?
Wątroba się regeneruje i większość zmian, które w niej zachodzą, są odwracalne. Warto więc na każdym etapie życia, niezależnie od tego, jak odżywialiśmy się wcześniej, zmienić niezdrowe przyzwyczajenia. Co "lubi” wątroba i jak zatem o nią dbać?1. Alkohol pij z umiarem
Około 95% alkoholu jest metabolizowana w wątrobie. Piwo, wino czy wódka, które wypijemy, dociera do wątroby i tam jest przetwarzane, neutralizowane, a na końcu wydalane. Proces ten w przypadku dwóch kieliszków wina trwa aż cztery godziny!Według przeprowadzonych badań uszkodzenie wątroby powoduje wieloletnie codzienne wypijanie dawki 20 g (kobiety) lub 60 g (mężczyźni) czystego alkoholu. Aby spowodować u siebie marskość wątroby, trzeba pić 160 g etanolu dziennie przez mniej więcej 10 lat.
2. Ogranicz tłuszcze zwierzęce
Aby strawić tłuszcze, szczególnie zwierzęce, wątroba musi wydzielić dużo żółci – to zmusza ją do bardzo intensywnej pracy. Warto więc zamienić je na tłuszcz rybi lub roślinny – oliwę lub olej. Te z kolei, w umiarkowanych ilościach, działają korzystnie na wątrobę.Nasza porada: Jeśli cierpisz na niewydolność wątroby, przed zjedzeniem skrapiaj warzywa oliwą – poprawi ona przyswajalność witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E oraz K), których chora wątroba może nie magazynować.
3. Jedz marchew i buraki
Marchewka i buraki wspomagają regenerację i oczyszczanie wątroby – warto więc jeść je w formie wyciskanego soku lub gotowane na parze.4. Uważaj na leki
Antybiotyki, leki przeciwzapalne, przeciwbólowe czy preparaty przeciwgrzybicze mogą szkodzić wątrobie, ponieważ to właśnie w niej, po zażyciu, ulegają przemianom, w efekcie których powstają szkodliwe toksyny.5. Jedz zdrowe zioła i przyprawy
Pracę wątroby wspomagają m.in.: majeranek, tymianek, mięta, jałowiec, oregano, kminek, ostropest, ziele karczocha.Ogranicz lub używaj sporadycznie: musztardy, ostrej papryki, octu, pieprzu, cząbru i curry.
Unikaj: soli i cukru.
6. Dbaj o linię i odchudzaj się z głową
Problemy z wątrobą mogą sprzyjać nadwadze, nadwaga zaś – stłuszczeniu wątroby i zaburzeniom w jej funkcjonowaniu. Profilaktyka związana z wątrobą opiera się zatem także na tym, by dbać o linię i zrzucić nadwagę.Jednak uwaga – nie należy stosować ostrych diet, ponieważ szybka utrata wagi sprzyja zagęszczania się żółci w pęcherzyku żółciowym, w efekcie czego powstają kamienie!