Żeń-szeń jest znany głównie jako afrodyzjak - mowa o korzeniu żeń-szenia pojawia się zwykle w okolicy walentynek. Właściwości żeń-szenia warto wykorzystać wczesną wiosną, kiedy dopadnie nas przesilenie wiosenne. Cała roślina zawiera prawie 200 cennych składników, takich jak: cynk, magnez, fosfor, żelazo, wapń, witamina C. Dzięki temu niweluje zmęczenie, działa pobudzająco (nie potrzeba kawy!), a przy tym za sprawą choliny poprawia koncentrację, pamięć i podnosi witalność organizmu.
Stosowanie żeń-szenia jest polecane w rekonwalescencji, bo reguluje ciśnienie krwi, redukuje ból mięśni a także przyspiesza gojenie ran, a przy tym wzmacnia odporność.
Żeń-szenia można nabyć w formie tabletek, suszonego lub świeżego korzenia lub w postaci już sproszkowanej - wybór odpowiedniej formy zależy od sposobu zastosowania.
Przepis na napój z korzenia żeń-szenia:
Pół łyżeczki sproszkowanego korzenia zalej gorącą wodą i gotuj przez 15 minut. Pij 1 - 2 filiżanki naparu dziennie. Pamiętaj by na czas kuracji zrezygnować z kawy.
Świeży korzeń żeń-szenia można żuć, natomiast kiedy zalejesz go wódką, po 2 tygodniach otrzymasz nalewkę.
5 ziół na wiosenne przesilenie!
Dziurawiec to zioło, po które lepiej nie sięgać latem, ponieważ przy ekspozycji skóry na słońce może powodować nieestetyczne przebarwienia. Sięgnij więc po niego wczesną wiosną, kiedy czujesz zmęczenie i skutki zmian temperatury.
Dziurawiec zawiera hiperycynę, dzięki czemu leczy łagodne postacie depresji i przygnębienia, a także pomaga w zaburzeniach snu. Trzeba jednak wiedzieć, że nie powinien być spożywany przez kobiety w ciąży, dzieci oraz osoby cierpiące na dysfunkcję wątroby lub nerek. Stosowanie dziurawca jest zabronione w przypadku alergii na słońce. Dziurawiec może obniżać skuteczność antykoncepcji hormonalnej.
Na wiosenne przesilenie nie pomoże herbatka z dziurawca - ta pomaga jedynie zwalczać dolegliwości gastryczne. Aby zmniejszyć uczucie przygnębienia należy sięgnąć po ekstrakt z dziurawca (znajdziemy go chociażby w tabletkach) lub po wyciągi alkoholowe.
5 ziół na wiosenne przesilenie!
Rozmaryn łagodzi migrenowy ból głowy i dolegliwości reumatyczne, pobudza pracę gruczołów nadnerczy (dzięki temu dodaje energii). Podnosi także ciśnienie krwi i poprawia koncentrację, przez co zmniejsza uczucie ospałości.
Dla poprawy nastroju najlepsza będzie nalewka z rozmarynu. Gotowy olejek rozmarynowy warto wykorzystać do kąpieli - doskonale zrelaksuje.
Przepis na nalewkę z rozmarynu:
80 g liści rozmarynu zalej litrem spirytusu, zakręć i odstaw na miesiąc. Wypijaj 1-2 łyżki stołowe nalewki rano lub wieczorem.
5 ziół na wiosenne przesilenie!
Nasturcja zawiera witaminę C i żelazo, jadalne i wykorzystywane są praktycznie wszystkie części rośliny. W smaku jest dosyć ostra, nieco przypomina rzeżuchę. Świeże kwiaty nasturcji warto dodawać do sałatek, bo dodatkowo je zdobią.
Co ciekawe - nasturcja to roślina wprost uwielbiana przez osoby zajmujące się ezoteryką. Jeśli wierzyć naturalnej magii, nasturcja dodaje energii, łagodzi stany depresyjne, zwiększa chęci do życia a także poprawia zdolności pertraktacyjne.
Wczesną wiosną, kiedy nie mamy dostępu do świeżych kwiatów nasturcji (kwitnie od maja do października), warto wykorzystać suszone ziele. Zalej je wrzątkiem i poczekaj, aż się zaparzy.
5 ziół na wiosenne przesilenie!
Wyciąg z magnolii likwiduje napięcie psychiczne, łagodzi objawy depresji, poprawia nastrój i relaksuje. Wiosną warto przygotować herbatkę z suszu magnolii, można także sięgnąć po magnolię w tabletkach. Trzeba jednak wiedzieć, że przyjmowanie preparatów z wyciągiem z magnolii przez długi okres czasu może powodować uzależnienie. Magnolia zawiera substancje fotouczulające, a także nie może być stosowana podczas terapii niektórymi lekami.