Yerba mate
Czy picie tego napoju ma naprawdę tyle pozytywnych właściwości? Słyszałem, że ma działanie odchudzające i pobudzające, można nią zastąpić kawę.
Yerba mate inaczej zwana paragwajską herbatą, jest naparem wytwarzanym z liści południowoamerykańskiego ostrokrzewu. Mimo iż w Polsce nie jest napojem zbyt popularnym, w Europie robi furorę jako zamiennik kawy, natomiast w USA jest powszechnie znanym środkiem odchudzającym.Czy picie tego napoju ma naprawdę tyle pozytywnych właściwości? Słyszałem, że ma działanie odchudzające i pobudzające, można nią zastąpić kawę.
Paweł
Podobnie jak zielona herbata, mate zwiera naturalne antyoksydanty, które chronią komórki naszego organizmu przed starzeniem się oraz szkodliwymi czynnikami środowiskowymi. Poza tym yerba mate jest źródłem roślinnych steroli, które mogą obniżyć poziom cholesterolu (poprzez zmniejszanie jego absorpcji z pokarmów), składników mineralnych takich jak magnez czy wapń oraz szeregu innych związków powszechnie występujących w liściach herbaty.
Jeżeli chodzi o efekt pobudzający, przypisuje się go mateinie, która rzekomo wykazuje właściwości kofeiny, lecz nie uzależnia. Jak wykazują badania nie jest to prawda, gdyż nie dość, że yerba mate zawiera kofeinę identyczną z tą występującą w ziarnach kawy, to okazuje się, że mateina jest w rzeczywistości kofeiną, która w wolnej formie występuje w świeżych liściach ostrokrzewu. Wynika z tego, iż pijąc mate w nadmiarze możemy spodziewać się skutków podobnych do przedawkowania kawy, czyli takich jak nadciśnienie, przyspieszony puls, odwodnienie, rozdrażnienie czy kołatanie serca.
Badania potwierdzają, że yerba mate zawiera związek teobrominę (występującą także w ziarnach kawy), który hamuje apetyt i wspomaga metabolizm. Efekty jej działania, podobnie jak w przypadku wyciągów z kawy, nie są jednak widoczne bez odpowiedniej diety i ćwiczeń.
Yerba mate nie jest tak wszechstronnie korzystnym napojem, jak twierdzą producenci. Wykazuje działanie z jednej strony podobne do kawy, z drugiej do zielonej herbaty. Dlatego też możesz spróbować zastąpić małą czarną tym napojem, pod warunkiem, że ilości wypijanej mate będą podobne do ilości kawy, którą zazwyczaj pijasz.
Pozdrawiam serdecznie
Magdalena Rączkowska, dietetyk