Od dawna wiadomo, że siedzący tryb życia jest niekorzystny dla zdrowia. Do tej pory jednak rozumieliśmy „siedzący” jako „mało aktywny”. Najnowsze badania opublikowane w specjalistycznym piśmie American Journal of Epidemiology wykazały, że powinniśmy odczytywać ten przymiotnik dosłownie. Okazuje się bowiem, że szkodzi nam nie tylko brak ruchu, ale właśnie pozycja, w jakiej spędzamy większość czasu. Stwierdzono, że u kobiet, które siedzą przez więcej niż 6 godzin dziennie, ryzyko śmierci jest większe o 37 proc. niż u siedzących mniej niż 3 godziny.
U mężczyzn różnica ta wynosi „tylko” osiemnaście procent. Zdaniem autorów badań, szkodliwość nadmiernego siedzenia mogą tłumaczyć związane z nim zmiany poziomu trójglicerydów, lipoprotein o dużej gęstości, cholesterolu czy leptyny. Wszystkie te czynniki zwiększają ryzyko chorób układu krążenia. Z jednej strony to zła wiadomość, zwłaszcza dla tych z nas, które pracują na siedząco. A z drugiej – bardzo dobra, bo taki czynnik ryzyka można łatwo wyeliminować! Wystarczy mniej czasu spędzać na krześle czy w fotelu. Jak to zrobić?
Jak najczęściej wstawaj. I w pracy, i w domu wynajduj preteksty, by się ruszyć. Idź zrobić koleżankom herbatę; zmieniaj kanały w telewizorze ręcznie, a nie pilotem; prasuj i obieraj ziemniaki na stojąco; nie zasiadaj z telefonem na kanapie, lecz w trakcie rozmowy przechadzaj się po mieszkaniu (lub korytarzu w pracy).
Sprawdź, ile kroków robisz dziennie. Obliczono, że średnio aktywna osoba robi około 10 tysięcy. Kup krokomierz i przekonaj się, czy mieścisz się w normie. Jeśli twoja średnia jest mniejsza, postaraj się stopniowo zwiększać liczbę kroków (np. o 1000 tygodniowo). Wychodź na spacery z psem; nie czekaj, aż syn wyrzuci śmieci – zrób to sama; do osiedlowego sklepu zawsze wybieraj się pieszo (nawet jeśli nie znajduje się tuż za rogiem); zrezygnuj z windy na rzecz schodów. Jeśli lubisz spędzać czas na czytaniu książek, wybierz nowoczesną wersję – audiobooki. Możesz je ściągnąć z Internetu lub kupić na płytach i słuchać w czasie spaceru.
Odpoczywaj na leżąco. Jeśli naprawdę nie masz siły na aktywny wypoczynek, połóż się, zamiast siedzieć. W tej pozycji obniża się ciśnienie, a mięśnie się rozluźniają, co sprawia, że możesz się skuteczniej odprężyć.
Wstań z kanapy
To najprostszy sposób na to, by zyskać dobrą kondycję i… przedłużyć sobie życie!