Preparaty odchudzające mogą pomóc ci w walce z upartymi kilogramami. Zwłaszcza gdy twoim celem jest pozbycie się ich z konkretnego miejsca. Jeśli chcesz, aby twój brzuch był płaski jak deska, nie osiągniesz tego bez ćwiczeń. Jednak najlepsze i najszybsze efekty da zastosowanie „wielkiej trójki”: diety, treningu i pigułek. Przy takiej strategii uzyskanie płaskiego brzucha w ciągu miesiąca jest naprawdę realne. Pigułki musisz dobrać do swoich potrzeb.
Sprawdź, które będą najlepsze:
- przyspieszające przemianę materii – jeśli mimo intensywnych ćwiczeń nie możesz schudnąć lub gdy długo jesteś na diecie niskokalorycznej
- zmniejszające łaknienie – jeśli niskokaloryczne diety są dla ciebie równoznaczne z wyczerpującą głodówką i nie możesz znieść ssania w żołądku
- moczopędne i przeczyszczające – gdy cierpisz na wzdęcia, zaparcia lub zatrzymanie wody w organizmie
- utrudniające wchłanianie cukru i tłuszczu – jeżeli jesteś łasuchem i nie potrafisz zrezygnować ze słodyczy lub tłustych potraw i przekąsek
- złożone – jeśli borykasz się z kilkoma opisanymi wcześniej problemami jednocześnie
Tabletki przyspieszające przemianę materii
W skład tych preparatów wchodzą enzymy roślinne i substancje syntetyczne zwane spalaczami tłuszczu (kofeina, CLA, koenzym Q10, L-karnityna, cholina). W tej grupie znajdują się także naturalne substancje, jak ocet jabłkowy czy proste wyciągi z roślin (np. z zielonej herbaty, morszczynu, bluszczu, guarany).
Jak działają?
Środki te przyspieszają spalanie tłuszczu z pożywienia, a nawet z już istniejącej w organizmie tkanki tłuszczowej. Niektóre pomagają również zmniejszać cellulit. Uwaga! Większość z nich jest skuteczna tylko w połączeniu z intensywnym wysiłkiem fizycznym i niskokaloryczną dietą.
Na co uważać?
Niektóre substancje mogą podwyższać ciśnienie krwi, np. kofeina, L-karnityna.
Preparaty zmniejszające łaknienie
Ich najbardziej popularnymi składnikami są chrom i błonnik. Pigułki, które pomagają oszukać głód, zawierają też wyciągi z różnych roślin – kozieradki, tamaryndowca i korzenia madaru.
Jak działają?
Można wyróżnić dwa rodzaje takich preparatów: jedne wywołują reakcje chemiczne w organizmie, a inne po prostu wypełniają żołądek. Pierwsze wpływają na wydzielanie enzymów, które oddziałują na ośrodek sytości w mózgu. Poza tym mogą także kontrolować poziom cukru we krwi. Tak działa np. chrom, fenyloalanina, a także wyciągi z ziół. Druga grupa to „zapychacze”, które pęcznieją w żołądku i wywołują wrażenie sytości. Są to różne odmiany włókien roślinnych. Spotyka się je pod rozmaitymi nazwami – błonnik, pektyny, glukomannan.
Na co uważać?
Preparaty zawierające błonnik trzeba popijać co najmniej szklanką wody. Duże jego ilości mogą być przyczyną biegunki, więc należy wprowadzać je do diety stopniowo. Jakiś czas temu pojawiły się doniesienia, że pikolinian chromu występujący w niektórych preparatach może powodować mutacje DNA, zwiększając ryzyko zachorowania na raka. Dlatego warto wybierać preparaty z chromem organicznym.
Preparaty moczopędne i przeczyszczające
Wszystkie są pochodzenia naturalnego – ich głównymi składnikami zwykle są zioła. Leki przeczyszczające zawierają przede wszystkim liść senesu, korę kruszyny, nasiona babki płesznika, a moczopędne – pokrzywę, liście pietruszki lub brzozy. Dodatkowymi składnikami bywają mięta i dziurawiec, które wspomagają trawienie.
Jak działają?
Środki przeczyszczające usprawniają i przyspieszają pracę przewodu pokarmowego, a także ułatwiają wypróżnianie. Rośliny moczopędne (pokrzywa, brzoza, pietruszka) usuwają nadmiar wody z organizmu, przez co zmniejszają obrzęki i czasowo obniżają wagę.
Na co uważać?
Długotrwałe (ponad dwa tygodnie) stosowanie środków przeczyszczających, a zwłaszcza moczopędnych, może prowadzić do odwodnienia organizmu, co wiąże się z utratą cennych składników mineralnych. Naturalne środki tego typu są bezpieczniejsze niż syntetyczne, ale też nie należy przesadzać z ich stosowaniem. Nadużywane zioła przeczyszczające mogą podrażniać błonę śluzową jelit i powodować biegunkę lub odwrotnie – mogą wywoływać wtórne zaparcia. Dziurawiec dodatkowo zwiększa wrażliwość na światło. Leków, które mają go w swoim składzie, nie wolno przyjmować przed wyjściem na słońce.
Środki utrudniające przyswajanie tłuszczu i cukrów
Tego typu preparaty najczęściej zawierają chitynę (chitosan), pozyskiwaną z pancerzy morskich skorupiaków. Inne mają w składzie wyciąg z azjatyckiej rośliny – tamaryndowca (Garcinia cambogia) lub fasolaminę, czyli ekstrakt z fasoli.
Jak działają?
Chitosan jest nazywany „pożeraczem tłuszczu”. Jedna jego cząsteczka może przyciągnąć nawet 20 razy więcej tłuszczu, niż sama waży. Wiążąc go w ten sposób, umożliwia jego wydalenie z organizmu, zanim zostanie wchłonięty. Podobnie działa fasolamina, która „wyłapuje” cząsteczki skrobi oraz utrudnia jej wchłanianie. Natomiast wyciąg z tamaryndowca hamuje przetwarzanie cukrów i białek w tłuszcze, przez co ogranicza powstawanie tkanki tłuszczowej.
Na co uważać?
Chitosan może powodować reakcję alergiczną.
Środki złożone
To największa grupa preparatów wspomagających odchudzanie. Zawierają składniki o różnym działaniu, a więc np. jednocześnie zmniejszają uczucie głodu i przyspieszają spalanie tłuszczów. Mogą mieć różną postać – nawet plastrów. Podczas stosowania tych środków trzeba zwrócić szczególną uwagę na ich skład. Potem warto sprawdzić, do której kategorii należą i przekonać się, czy są dopasowane do potrzeb i nie ma przeciwwskazań do ich stosowania.