Schudnij We Dwoje przed Sylwestrem

Odchudzanie nie jest łatwą sprawą, tym bardziej, że okres jesienno-zimowy znacznie bardziej sprzyja leniuchowaniu i gromadzenia dodatkowych kilogramów. Co roku stajesz przed dylematem, co zrobić, aby uniknąć problemów z wagą i olśnić wszystkich w sylwestrową noc. W cotygodniowym cyklu podpowiemy Ci jak zmodyfikować dietę, co może zmotywować Cię w osiągnięciu celu i jakie metody warto pielęgnować w przyszłości.
Odchudzanie nie jest łatwą sprawą, tym bardziej, że okres jesienno-zimowy znacznie bardziej sprzyja leniuchowaniu i gromadzenia dodatkowych kilogramów. Co roku stajesz przed dylematem, co zrobić, aby uniknąć problemów z wagą i olśnić wszystkich w sylwestrową noc. W cotygodniowym cyklu podpowiemy Ci jak zmodyfikować dietę, co może zmotywować Cię w osiągnięciu celu i jakie metody warto pielęgnować w przyszłości.

Na dobry początek
Postaw sobie realny cel. Do Sylwestra z pewnością uda Ci się wysmuklić sylwetkę nawet o 4-6 kg, ale na bardziej spektakularne efekty, będziesz musiała poczekać. Pamiętaj, że zdrowie jest najważniejsze, dlatego nie powinnaś za wszelką cenę wierzyć, że dieta cud będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Restrykcyjne diety niczego dobrego nie wniosą do Twojego stylu życia. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czego oczekujesz od zdrowej diety? Jeśli bezpieczeństwa, skuteczności i trwałych efektów – możesz na nas liczyć. Podpowiemy Ci jak mądrze i bez zbędnych wyrzeczeń zmodyfikować dotychczasowy sposób odżywiania się. To bardzo dobre wyzwanie, które możesz kontynuować w Nowym Roku. Oczywiście zalecenia i rady będą miały charakter uniwersalny, dlatego jeśli twój stan zdrowia wymaga szczególnego sposobu odżywiania się, skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem.

Schudnij We Dwoje przed Sylwestrem

We Dwoje raźniej
Jeśli masz swoją „drugą połowę” zaproponuj wspólną zmianę nawyków żywieniowych. We dwoje zawsze raźniej, bo dobra motywacja i wsparcie najbliższych przybliżą Cię do osiągnięcia celu. Pokus nie brakuje, zwłaszcza, że przed Tobą święta i suto zastawiony stół. Warto zastanowić się, ile jesteś w stanie dać i na ile ważne są dla Ciebie zmiany. Skuteczna dieta powinna wiązać się przede wszystkim z trwałą zamianą nawyków żywieniowych, a nie tylko krótkotrwałym efektem na wadze. Zmieniając sposób żywienia, zmieniasz swoje życie, a tym samym dbasz o zdrowie swoje i najbliższych.

O tym warto pamiętać
W kolejnych artykułach dowiesz się, jak powinna wyglądać dieta niskokaloryczna, zarówno pod względem jakościowych i ilościowym, aby zapewniła spadek masy ciała i dobre samopoczucie. Bez względu na jej skład, warto, abyś wprowadziła pewne zasady, które będą pomocne w diecie. Te zasady, choć banalne, wyreguluję odczuwanie głodu i sytości, ułatwią trawienie i stworzą fundament dla zdrowej diety. Nie zapominaj o:
  • Stałych porach posiłku – dostosuj je do swojego rytmu dnia i zacznij od śniadania. Jeśli Twój dzień zaczyna się od wczesnych godzin rannych, a kończy późno w nocy, być może konieczne jest wprowadzenie dodatkowej przekąski. Stała liczba posiłków nie powinna być mniejsza od 3 głównych posiłków i 2 przekąsek. Przerwy między posiłkami nie powinny być dłuższe niż 4 godziny. Ale jeśli zdarzy się sytuacja, w której masz do wyboru: zjeść godzinę później lub opuścić posiłek, nigdy z niego nie rezygnuj. Dla organizmu potrzebny jest stały dowóz energii i składników odżywczych.
  • Nawodnieniu – większość z nas nie odczuwa pragnienia. To jeden z największych problemów, bo brak dobrego nawodnienia organizmu, sprawia, że substancje toksyczne i metabolity nie mają wystarczająco dobrych warunków, aby organizm pozbył się ich nadmiaru. To, że nie czujemy pragnienia, nie znaczy, że organizm tego nie potrzebuje. Dlatego konieczna jest taka ilość płynów, która zapewni sprawne funkcjonowanie, czyli optymalnie 1,5 l niegazowanej wody mineralnej w ciągu dnia.
  • Przekąskach między posiłkami – staraj się ich unikać, zwłaszcza, jeśli są to słodycze lub produktu o wysokiej gęstości energetycznej (orzechy, owoce suszone). W przypadku stosowania diety niskoenergetycznej tego rodzaju przekąski nie są zalecane, co nie znaczy, że od czasu do czasu nie możesz po nie sięgnąć. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób kontrolujesz ilości i rodzaj spożywanych posiłków w ciągu dnia.
Specjalnie dla portalu we-dwoje.pl w kolejnych odsłonach cyklu Schudnij przed Sylwestrem dowiesz się jaka powinna być struktura zdrowej diety odchudzającej i czego nie powinno w niej zabraknąć, trzydniowe jadłospisy dla Niej i dla Niego oraz czego unikać podczas nadchodzących Świąt. Zapraszamy.

Magdalena Pawlak-Rybczyńska
Specjalista ds. żywienia, dietetyk
Poradnia Dietetyczna ESCA smakuj zdrowie
www.esca.com.pl
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/9 lat temu
schudni przed sylwestrem, po swietach....