Preparaty wspomagające odchudzanie można podzielić na 4 główne typy: utrudniające wchłanianie tłuszczów lub węglowodanów, przyspieszające przemianę materii, zmniejszające uczucie głodu, przeczyszczające i moczopędne.
Wchłaniać mniej
Środki utrudniające przyswajanie tłuszczu i cukrów najczęściej zawierają chitynę (inna nazwa: chitosan), wyciąg z azjatyckiej rośliny – tamaryndowca (Garcinia cambogia) lub fasolaminę. Jak działają? Chitosan jest nazywany „pożeraczem tłuszczu”. Jedna jego cząsteczka może przyciągnąć 20 razy więcej tłuszczu niż sama waży. Wiążąc go w ten sposób, umożliwia jego wydalenie z organizmu, zanim zostanie wchłonięty. Podobnie działa fasolamina, która „wyłapuje” cząsteczki skrobi i utrudnia jej wchłanianie. Z kolei wyciąg z tamaryndowca hamuje przetwarzanie cukrów i białek w tłuszcze, przez co ogranicza powstawanie tkanki tłuszczowej.
Nazwy preparatów: Fat Blocker, Formoline, Fosanic.
Spalać szybciej
Tabletki przyspieszające przemianę materii także zawierają naturalne substancje, takie jak ocet jabłkowy czy proste wyciągi z roślin (np. z zielonej herbaty, morszczynu, bluszczu, guarany). Częściej jednak w skład preparatów wchodzą enzymy roślinne i substancje syntetyczne, zwane spalaczami tłuszczu. Są to m.in.: kofeina, CLA (sprzężony kwas linolenowy), koenzym Q10, L-karnityna, cholina oraz inozytol, forskolina, tyrozyna, bromelina. Środki te przyspieszają spalanie tłuszczu z pożywienia, a nawet z już istniejącej w organizmie tkanki tłuszczowej. Większość z nich jest jednak skuteczna tylko w połączeniu z intensywnym wysiłkiem fizycznym i niskokaloryczną dietą. Niektóre substancje mogą podwyższać ciśnienie krwi, np. kofeina, L-karnityna.
Nazwy preparatów: Aplefit, Bio-CLA, Cidrex, Cealin, CLA 1000, L-karnityna, Bellforma.
Oszukać głód
Najpopularniejszymi składnikami preparatów zmniejszających łaknienie są chrom i błonnik. Pigułki, które pomagają oszukać głód, zawierają też wyciągi z roślin – kozieradki, tamaryndowca i korzenia madaru – oraz fenyloalaninę. Można wyróżnić dwa rodzaje takich preparatów: jedne wywołują reakcje chemiczne w organizmie, a inne po prostu wypełniają żołądek. Pierwsze wpływają na wydzielanie enzymów, które oddziałują na ośrodek sytości w mózgu. Druga grupa to „zapychacze”, które pęcznieją w żołądku i wywołują wrażenie sytości. Są to różne odmiany włókien roślinnych. Spotyka się je pod rozmaitymi nazwami – błonnik, pektyny, glukomannan.
Nazwy preparatów: Cealin, DL-Phenyloalanine, Mega- błonnik, Grapefruit Pectin, Bio-błonnik, Chrom, Dicoman.
Pozbyć się balastu
Głównymi składnikami środków przeczyszczających i moczopędnych zwykle są zioła. Leki przeciw zaparciom zawierają przede wszystkim liść senesu, korę kruszyny, nasiona babki płesznika, a moczopędne – pokrzywę, liście pietruszki lub brzozy. Dodatkowymi składnikami bywają mięta i dziurawiec. Środki z pierwszej grupy zwiększają wydzielanie soków trawiennych i pobudzają ruchy jelit. Zmniejszają też wchłanianie składników odżywczych i szkodliwych produktów przemiany materii. Wydzielanie soków żołądkowych i żółci zwiększają takie zioła, jak dziurawiec i mięta.
Natomiast błonnik, zawarty m.in. w nasionach babki płesznika, pęcznieje w jelitach, pobudzając skurcze ich ścian i przesuwanie znajdujących się w nich resztek strawionego pokarmu. Rośliny moczopędne (pokrzywa, brzoza, pietruszka) usuwają nadmiar wody z organizmu, przez co zmniejszają się obrzęki (powstają wskutek zatrzymania płynów w organizmie) i czasowo obniża się waga.
Nadużywane zioła przeczyszczające mogą podrażniać błonę śluzową jelit i powodować biegunkę lub odwrotnie – mogą wywoływać wtórne zaparcia (to znaczy, że organizm nie będzie w stanie sam sobie poradzić, gdy przestaniesz je zażywać).
Nazwy preparatów: Colon Slim, Figura 1, Figura 2, Kilo Nit, Regulavit, Regulax, Saluran, Slim, Xenna Extra.
Uwaga! Zanim zaczniesz łykać tabletki, sprawdź, czy nie jesteś uczulona na któryś składnik. Jeśli na przykład masz alergię na owoce morza, zaszkodzić ci mogą preparaty z chitosanem.