Prawidłowe odchudzanie to sztuka

Nieprzebrana ilość warzyw, owoców, produktów zbożowych, mięs i wiele tysięcy różnorodnych produktów spożywczych to bogate źródła energii. W naszym jadłospisie dominuje jednakże żywność przetworzona i wysokokaloryczna. Gwałtowny wzrost spożycia cukru i "szybkich" węglowodanów zdecydowanie zmienił nasze życie.
/ 03.06.2008 22:08
Nieprzebrana ilość warzyw, owoców, produktów zbożowych, mięs i wiele tysięcy różnorodnych produktów spożywczych to bogate źródła energii. W naszym jadłospisie dominuje jednakże żywność przetworzona i wysokokaloryczna. Gwałtowny wzrost spożycia cukru i "szybkich" węglowodanów zdecydowanie zmienił nasze życie.

Obecnie, w dobie rozwoju cywilizacyjnego, odżywiamy się nieregularnie, często w pośpiechu spożywając fast-foody, a w wolnej chwili podjadając przekąski, takie jak chipsy, paluszki, batoniki czy też orzeszki solone.
Prawidłowe odchudzanie to sztuka
Podejmując decyzję o odchudzaniu przeważnie myślimy tylko o poprawieniu swojego wyglądu i sylwetki. Najnowsze badania dowodzą, że kontrola wagi jest daleko bardziej skomplikowanym zagadnieniem i nie ogranicza się jedynie do liczenia ilości spożywanych kalorii. Na prawidłową masę ciała ma wpływ również nasze zdrowie i kondycja fizyczna.

Czym jest otyłość
Otyłość jest przewlekłą chorobą spowodowaną nadmierną podażą energii zawartej w pokarmach w stosunku do zapotrzebowania organizmu, skutkiem czego jest magazynowanie jej nadmiaru w postaci tkanki tłuszczowej.
Otyłości towarzyszą liczne powikłania ze strony układu sercowo-naczyniowego i innych narządów.
Im wyższy Wskaźnik Masy Ciała - BMI (Body Mass Index wyrażony wzorem masa ciała [kg] / wysokość² [m]) tym większa zapadalność na różne schorzenia: nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, hiperlipidemia, cukrzyca typu 2, zespół zaburzeń oddychania w czasie snu, niektóre nowotwory złośliwe (rak jelita grubego, rak piersi, rak trzonu macicy)[1].
Obliczając BMI możemy określić ilość tkanki tłuszczowej w organizmie. Liczne badania epidemiologiczne wykazały, że BMI dobrze koreluje z masą tej tkanki.
Osoby o BMI przekraczającym 25 kg/m2 mają nadwagę, przy BMI od 30 kg/m2 mówimy o otyłości.

Przyczyny otyłości
Otyłość została uznana przez WHO za chorobę cywilizacyjną XXI wieku. Złe nawyki żywieniowe, ciągły pośpiech i brak ruchu sprawiają, że coraz bardziej przybieramy na wadze. Wśród przyczyn otyłości wymienić możemy czynniki: dziedziczne, fizjologiczne, psychologiczne oraz styl życia.
Według danych Komisji Europejskiej na nadwagę lub otyłość cierpi w Unii około 50 proc. dorosłych. W Polsce otyłych jest co najmniej 10 proc. mężczyzn i 12 proc. kobiet. W ostatnich latach problem ten coraz częściej zaczyna dotyczyć także dzieci. Szacuje się, że ponad 21 mln dzieci w UE ma nadwagę i liczba ta co roku rośnie o kolejne 400 tys. [2]
Otyłość jest skutkiem przede wszystkim spożywania nadmiaru tłuszczu, węglowodanów prostych oraz zbyt małej aktywności fizycznej i siedzącego trybu życia. Alkohol spożywany w nadmiernych ilościach prowadzi do zwiększonego dostarczania energii ("puste" kalorie). Palenie papierosów obniża apetyt. Nie jest to jednak metoda pozwalająca utrzymać prawidłową masę ciała i zachować zdrowie, gdyż palenie i otyłość są pierwszymi możliwymi do uniknięcia przyczynami zgonów związanych z chorobami sercowo-naczyniowymi.

Nadwaga nie tylko zależy od tego ile jemy, ale przede wszystkim co jemy
Jedną z najważniejszych przyczyn nadwagi i otyłości jest nieodpowiednio skomponowana dieta, zawierająca produkty bogate w skrobię, takie jak białe pieczywo, makaron, ziemniaki czy ryż, posiadające wysoki indeks glikemiczny. Za trawienie skrobi odpowiedzialny jest enzym alfa-amylaza, który rozkłada ją do cząsteczek glukozy, które następnie są wchłaniane do krwi. Nasz organizm wykorzystuje jednak tylko część glukozy, resztę natomiast odkłada w postaci tłuszczu, co prowadzi do nadwagi, otyłości i innych zaburzeń metabolicznych.
Zdolność do spalania tłuszczu zależy od rodzaju przyjmowanego pokarmu, od zawartości witamin i składników mineralnych. Brak któregoś z nich powoduje wyzwolenie mniejszej ilości energii, a przez to większe skłonności do odkładania tłuszczu. Składniki, które dodają nam energii i powodują transport glukozy z krwi do komórek to: witaminy B6, PP (niacyna), chrom i cynk, natomiast powstanie energii z glukozy pochodzi od: witamin B1, B2, PP, B5, C, żelaza i koenzymu Q. Bardzo ważną rzeczą jest ograniczenie cukru, tym bardziej że jest on obecny w prawie każdym gotowym produkcie np. w keczupie, sosach, majonezie, grzybkach i ogórkach marynowanych.

Twoja waga nie mówi całej prawdy o Tobie!
Prawdę mówiąc, czasami przywiązujemy zbyt wiele znaczenia do naszej wagi. Najważniejsza jest ilość tłuszczu w naszym organizmie i jego redukcja. Spadek ogólnej wagi o jeden kilogram to niewielki powód do radości. Natomiast, redukcja zbędnego kilograma tłuszczu przełoży się na mniejszy rozmiar sukienki czy przesunięcie guzika w bluzce. Przyczyna jest prosta, pół kilograma tłuszczu zajmuje czterokrotnie więcej miejsca niż kilogram mięśni.

Spożywaj potrawy o niskim indeksie glikemicznym
Jak twierdzi dietetyk Joanna Nowicka - Liczenie kalorii nie wystarczy, aby nasze ciało skutecznie pozbywało się nagromadzonego tłuszczu. Okazuje się bowiem, że niektóre potrawy stymulują magazynowanie energii w komórkach tłuszczowych, a inne ułatwiają spalanie nadmiaru kalorii. To jak potrawa wpływa na nasze odchudzanie, zależy od jej indeksu glikemicznego.
Indeks glikemiczny służy do klasyfikacji produktów żywnościowych na podstawie ich wpływu na poziom glukozy we krwi w 2-3 godziny po ich spożyciu (glikemia poposiłkowa). Oblicza się go po podaniu porcji produktu zawierającego 50 g węglowodanów przyswajalnych. Na przykład indeks glikemiczny wynoszący 70 oznacza, że po spożyciu 50 gramów danego produktu poziom glukozy wzrośnie o 70 procent, tak jak po spożyciu 50 gramów czystej glukozy.
W leczeniu otyłości zaleca się stosowanie produktów o niskim indeksie glikemicznym (np. Fosanic) dlatego, że nie powodują one wahań stężenia glukozy we krwi.
Obwód talii stanowi także cenny wskaźnik stanu zdrowia. Badania przeprowadzone w ostatnich latach na grupie kilkunastu tysięcy dorosłych osób wykazały, że nadciśnienie tętnicze, zaburzenia oddychania, wysokie stężenie cholesterolu i cukrzyca występują częściej u mężczyzn z obwodem talii powyżej 102 cm i u kobiet z obwodem talii powyżej 88 cm, w porównaniu do grupy osób szczupłych. Mężczyźni z obwodem talii powyżej 102 cm są 4,5 razy bardziej narażeni na występowanie cukrzycy insulinozależnej niż mężczyźni z obwodem talii poniżej 94 cm. Podobnie kobiety z obwodem talii powyżej 88 cm są 3,8 razy bardziej narażone na wystąpienie cukrzycy typu 2 niż kobiety z obwodem poniżej 80 cm. [1]
Aby obniżyć indeks glikemiczny spożywanych potraw, należy przede wszystkim unikać ich rozgotowywania. Makarony al dente i surowe warzywa mają niższy indeks glikemiczny niż warzywa gotowane.

Warto pomyśleć o fasolaminie
Trzustka wydziela do przewodu pokarmowego enzym alfa-amylazę, który powoduje trawienie i rozkład węglowodanów złożonych (np. skrobi) do cukrów prostych (głównie glukozy), a następnie ich wchłanianie do krwiobiegu. Fasolamina, którą posiada Fosanic, to inhibitor enzymu alfa-amylazy trzustkowej, który spowalnia rozkład węglowodanów złożonych, a przez to: wpływa na obniżenie poposiłkowej wartości glukozy we krwi wtórnie zmniejsza poposiłkowe wydzielanie insuliny obniża indeks glikemiczny potraw, pomagając w utrzymaniu prawidłowej masy ciała.

Fasolamina spowalnia proces trawienia skrobi, dzięki czemu poprawia tolerancję glukozy
u osób z zaburzeniem metabolizmu węglowodanów. Spowolnione przez fasolaminę trawienie skrobi następuje ostatecznie w dalszych odcinkach jelit i w ten sposób niestrawiona skrobia nie przechodzi do jelita grubego, co zapobiega niepożądanym działaniom np. biegunkom i wzdęciom.

Fasolamina - rewelacja na odchudzanie
Fasolamina to naturalna substancja pochodzenia roślinnego otrzymana z Phaseolus vulgaris, która ułatwia skuteczne odchudzanie w racjonalny sposób, a także obniża kaloryczność posiłków i ogranicza wchłanianie cukrów. Pomoc w utrzymaniu prawidłowej sylwetki zapewni preparat Fosanic®, jedyny na polskim rynku wysoce oczyszczony preparat fasolaminy skutecznie i bezpiecznie spowalniający trawienie skrobi.
Fosanic® zmniejsza ryzyko nadmiernego wzrostu stężenia glukozy we krwi, obniżając tym samym indeks glikemiczny spożywanych potraw wysokoskrobiowych. W wyniku działania preparatu nasz organizm otrzymuje mniejsze ilości glukozy, dlatego znacznie mniej węglowodanów odkłada się w postaci tłuszczu. Prawidłowe odchudzanie to sztuka
Fasolamina, przedłużając przebywanie w przewodzie pokarmowym zapasów skrobi, ogranicza także nasz apetyt. Dłuższe uczucie sytości sprawia, że rzadziej sięgamy po niewielkie, ale tuczące przekąski, co sprzyja korzystnym zmianom naszych nawyków żywieniowych i obniżaniu masy ciała. Zmiana nieprawidłowych przyzwyczajeń pozwala też uniknąć efektu jo-jo, czyli gwałtownego przybierania na wadze po zakończeniu odchudzania, które zwykle występuje w przypadku stosowania „diety-cud.”

Fasolamina stanowi poważną i racjonalną odpowiedź na problemy związane z otyłością.
1 kapsułka Fosanic®, na krótko przed spożyciem głównych posiłków, pozwoli łagodnie, ale skutecznie pozbyć się zbędnych kilogramów, a następnie utrzymać prawidłową masę ciała. Ponadto odpowiednia dieta i aktywność fizyczna w znaczącym stopniu wpłynie dodatkowo na nasze zdrowie i kondycję.
1 kapsułka preparatu Fosanic® zawiera 40 mg inhibitora, co odpowiada 2500 FIP (jednostki aktywności inhibitora alfa-amylazy). Zawartość inhibitora alfa-amylazy w innych preparatach dostępnych na rynku waha się od 100 do 800 FIP. Co ważne, jest to bezpieczny suplement diety, nie wpływający negatywnie na nasz organizm, co często występuje chociażby przy odchudzających herbatkach ziołowych (np. przeczyszczanie, niszczenie kosmków w jelitach).

Podejdź poważnie do odchudzania
Szczuplejsza sylwetka jest także zdrowsza i piękniejsza. Ale tylko wtedy, jeśli do diety podchodzi się z rozwagą.
"Diety cud" obiecujące szybkie odchudzanie nigdy nie przynoszą długotrwałych efektów. Co prawda, początki bywają ekscytujące, zrzucamy kilogramy w szybkim tempie, ogarnia nas euforia lecz co dalej...? Często efekt jo-jo bywa dowodem próby szybkiego amatorskiego odchudzania. Nieprawidłowe odchudzanie w efekcie grozi wzrostem a nie spadkiem wagi. Co więcej, prowadzi do problemów zdrowotnych i coraz bardziej utrudnia zlikwidowanie nadmiernych kilogramów i wyszczuplanie sylwetki.
Odpowiednia dawka fasolaminy w preparacie takim jak Fosanic® to właściwy kierunek dla poważnego odchudzania.

[1]. http://www.zdrowie.med.pl
[2]. http://diety.us/?action=wiecej&id=3

Redakcja poleca

REKLAMA