plaża fot. Serwis prasowy

Pokonaj cellulit dzięki diecie

Cellulit to problem występujący nie tylko u osób z nadwagą. W walce z „pomarańczową skórką” duże znaczenie ma codzienna dieta.
/ 04.05.2012 11:53
plaża fot. Serwis prasowy
Podpowiadamy, jakie zmiany należy wprowadzić do jadłospisu, aby cieszyć się gładką skórą jeszcze przed nadejścia lata!

Jak powstaje cellulit?

Cellulit to problem, który dotyczy przede wszystkim kobiet. Najczęściej pojawia się podczas dojrzewania, wskutek stosowania tabletek antykoncepcyjnych, ciąży, a także w okresie menopauzy. Jego powstanie wywołują żeńskie hormony. W przypadku gdy poziom estrogenu w stosunku do progesteronu jest wyższy, działa on rozszerzająco na naczynia krwionośne, przez co pojawia się miejscowy obrzęk przyczyniający się do utworzenia tkanki cellulitowej. Aby zredukować objawy „pomarańczowej skórki”, warto pomyśleć o zmianie stylu życia oraz zastosowaniu odpowiedniej diety.

Dieta antycellulitowa

Powstawianiu cellulitu w dużej mierze sprzyja niezdrowy tryb życia, brak aktywności fizycznej, używki, jak również otyłość oraz stosowanie diety bogatej w węglowodany, tłuszcze i sól. Najlepszą profilaktyką są zatem odpowiednie nawyki żywieniowe.
  • wybieraj produkty lekkostrawne - takie jak ryby, chude mięso, brązowy ryż
  • ogranicz tłuszcze zwierzęce i węglowodany - w szczególności słodycze, fast-foody i chipsy
  • jak najczęściej sięgaj po bogate w witaminy i antyoksydanty owoce oraz warzywa
  • unikaj produktów wysoko przetworzonych - np. zup czy sosów w proszku
  • ogranicz wszelkiego rodzaju używki – palenie papierosów osłabia naczynia krwionośne i zwiększa prawdopodobieństwo powstawania obrzęków
  • zrezygnuj z soli - powoduje zatrzymanie wody w organizmie. Zastąp ją innymi przyprawami takimi jak bazylia, oregano lub kolendra
  • pij zieloną herbatę - przyspiesza trawienie, oczyszcza organizm i pomaga w usunięciu szkodliwych toksyn.
  • dołącz do codziennego menu napój z natki pietruszki
  • codziennie wypijaj co najmniej 1,5 l niegazowanej wody mineralnej

Ruch to zdrowie

W walce z cellulitem ważna jest nie tylko dieta - pamiętaj też o aktywności fizycznej. Najkorzystniejsze będą ćwiczenia aerobowe - fitness, jogging, jazda na rowerze lub szybki spacer. Równie dobrym sposobem na kształtowanie sylwetki jest pływanie. Odpowiednie nawyki żywieniowe w połączeniu ze sportem pomogą nie tylko pozbyć się uciążliwego problemu, ale także poprawią kondycję i wpłyną na lepszą samoocenę.