Choć niemal wszyscy wiemy, jak korzystny wpływ na nasz organizm mają otręby, tylko niektórzy z nas świadomie decydują się na włączenie ich do diety. A przecież otręby to nie tylko samo zdrowie, ale i pyszny smak!
Zalety otrębów:
- ich regularne spożywanie wpływa pozytywnie na zdrowie i dobre samopoczucie,
- pomagają walczyć z otyłością,
- obniżają poziom cholesterolu we krwi,
- oczyszczają organizm z metali ciężkich,
- stabilizują poziom glukozy,
- zapobiegają chorobom nowotworowym, chroniąc błonę śluzową jelit i żołądka,
- dostarczają nieskończonej ilości kulinarnych inspiracji (szukaj na www.ZdroweNieNudne.pl),
- dostępne są w opakowaniach przygotowanych z myślą o Twojej wygodzie, zapewniających łatwe i szczelne wielokrotne zamykanie zabezpieczające walory smakowe produktu.
UWAGA! KONKURS
Spróbuj otrąb, wejdź na www.otreby.zdrowenienudne.pl i wygraj cudowną wycieczkę na Dominikanę lub jedną z mnóstwa innych nagród.
Do wygrania:
* 1 wycieczka na Dominikanę dla dwóch osób
* 4 Orbitreki + zapas otrąb na kwartał
* 10 zestawów do fondue + zapas otrąb na kwartał
* 50 pucharków do otrąb + opakowanie otrąb granulowanych z truskawkami
* Nagroda gwarantowana: magnes na lodówkę z notesem + otręby granulowane z truskawkami
Przepisy kulinarne na potrawy z otrąb
Każdy z nas odżywia się w inny sposób - niektórzy nie jadają mięsa, drudzy wybierają słodycze jako główne przekąski w ciągu dnia, a kolejni nie wyobrażają sobie życia bez tradycyjnych potraw kuchni polskiej. Co zaskakujące - otręby zaspokoją pragnienia kulinarne wszystkich, którzy cenią sobie zdrowie i pyszny smak.
* Jeśli często podjadasz między posiłkami, idealnym rozwiązaniem nie burzącym twojej zdrowej diety będzie batonik fit.
Składniki:
200 g OTRĄB OWSIANYCH KUPIEC
1 łyżeczka cynamonu
0,5 szklanki mieszanych orzechów
50 g masła
0,5 szklanki suszonych moreli, pokrojonych w kostkę
2 jajka
3 łyżki płynnego miodu
Przygotowanie:
Wszystkie składniki dokładnie ze sobą wymieszać. Przelać do formy ( ok. 20x20 cm) wyłożonej papierem do pieczenia. Piec w rozgrzanym piekarniku w 180°C przez około 20-25 min. Pokroić na podłużne batoniki.
* Klopsiki z indyka w sosie żurawinowo-chrzanowym - propozycja dla tych, którzy nie wyobrażają sobie niedzieli bez obiadu w iście polskim stylu.
Składniki:
Sos:
1 słoiczek konfitury z żurawiną
4 łyżki chrzanu
1 opakowanie śmietanki 30% 200ml
Klopsiki:
500 g mielonego mięsa z indyka
1 czerwona cebula
2 ząbki czosnku
1 jajko
1 pęczek natki pietruszki
3 łyżki zarodków pszennych Kupiec
50 g suszonej żurawiny
sól, pieprz
Przygotowanie:
Wszystkie składniki sosu wymieszać i wstawić do lodówki. Żurawinę zalać wrzątkiem i odstawić na ok 10 minut. Cebulę pokroić w drobną kosteczkę, dodajemy mięso, przeciśnięty czosnek, jajko, połowę drobno posiekanej pietruszki, zarodki przenne i przyprawy. Wszystko dokładnie wymieszać na koniec dodać namoczoną żurawinę i delikatnie łączymy składniki. Rozgrzać piekarnik do 200°C. Z masy mięsnej uformować klopsiki o średnicy 2-3 cm i ułożyć w naczynia żaroodpornego obok siebie, zalać sosem. Naczynie wkładamy do rozgrzanego piekarnika i zapiec ok 40 min. Przed podaniem posypać resztą zielonej pietruszki. Podać z ugotowanym ryżem, lub kaszą.
* Przepis na kolację dla osób nieprzepadających za mięsem - pyszna sałatka z rukoli z kulkami serowymi i zarodków pszennych.
Składniki:
pęczek rukoli
200 g twarogu
100 g zarodków pszennych Kupiec
garść orzechów włoskich
1 granat
pieprz i sól
Sos:
5 łyżek oliwy z oliwek
2 łyżki wody
sok z jednej cytryny
½ łyżeczki mieszanych suszonych ziół
½ łyżeczki łagodnej musztardy
1 ząbek czosnku, przeciśnięty przez praskę
Sposób przygotowania:
Rukolę umyć, osuszyć i ułożyć na czterech talerzach. Ser rozdusić widelcem, doprawić solą i pieprzem, wymieszać z zarodkami. Z powstałej masy uformować kulki i obtoczyć w zarodkach. Kulki razem z orzechami ułożyć na rukoli. Posypać pestkami granatu.
Sos: wszystkie składniki przelać do słoika, dokładnie zakręcić i wymieszać energicznie potrząsając. Otrzymanym sosem polać sałatkę.
Wskazówka:
Do kulek serowych można dodać np. posiekany szczypiorek.
* Kotleciki z fasoli z warzywami w panierce z zarodków - sycące danie główne, które nie dość, że bez mięsa, powala na kolana różnorodnością połączonych smaków.
Składniki:
200g fasoli piękny Jaś tyczny
1 marchew
1 szalotka
1 łyżka ziół prowansalskich
50g zarodków pszennych Kupiec
50g orzechów włoskich
sól morska
zarodki pszenne do panierowania
Przygotowanie:
Fasolę namoczyć całą noc a następnie ugotować do miękkości w osolonej wodzie. Marchew zetrzeć na drobnej tarce. Szalotkę pokroić w drobną kosteczkę. Orzechy przyprażyć na patelni następnie rozdrobnić. Ugotowaną fasolę rozgnieść widelcem lub miksujemy. Dodać resztę składników (gdy ciasto jest za suche można dodać trochę oliwy), uformować kotleciki lub małe kuleczki, panierować w zarodkach pszennych. Smażymy na patelni lub upiec w piekarniku w 180°C aż nabiorą brązowego koloru (około 30 min).Podawać z kaszą kuskus zaraz po przygotowaniu.
* Krokiety panierowane w otrębach - propozycja dla smakoszy naszej narodowej kuchni. Sycąca potrawa o intensywnym smaku, a do tego pięknie podana i przede wszystkim zdrowa.
Składniki:
Naleśniki:
2 jaja
szczypta soli
320 g mąki
300 ml mleka
ok. 300 ml wody
olej do smażenia
Farsz:
500 g mielonego surowego mięsa
1 cebula
1 ząbek czosnku
1 jajko
5 łyżek zarodków pszennych Kupiec
½ łyżeczki soli
¼ łyżeczki pieprzu
majeranek i bazylia do smaku
2 łyżki oleju
Do panierowania:
2 jajka
5 łyżek mleka
otręby pszenne Kupiec do panierowania
Przygotowanie:
Naleśniki: jajka roztrzepać ze szczyptą soli. Dodać mąkę i mleko, dokładnie wymieszać, dodawać wody ciągle mieszając, do uzyskania żądanej konsystencji. Ciasto powinno być lejące leż nie rzadkie. Naleśniki usmażyć na lekko natłuszczonej patelni na złoty kolor.
Farsz: cebulę i czosnek obrać, pokroić w drobną kostkę. Podsmażyć na patelni aż cebula się zeszkli, dodać. Dodać mięso i wszystko razem przesmażyć. Masę przełożyć do miski, wystudzić, dodać jajko, zarodki i przyprawy, dobrze wymieszać. Masę nałożyć na naleśniki, dwa boki naleśników złożyć do środka, następnie złożyć dwa pozostałe boki. Krokiety panierować w roztrzepanym jajku z mlekiem, następnie w otrębach. Smażyć na patelni z rozgrzanym olejem, z każdej strony na złoty kolor. Podawać ciepłe z barszczem.