W porównaniu do lodów mlecznych owocowych, są one o wiele bardziej soczyste, orzeźwiające i mają intensywny smak świeżych owoców.
Sorbety są także mniej kaloryczne od tradycyjnych lodów, ponieważ w odróżnieniu od nich, nie zawierają tłuszczu ani mleka. To właśnie te walory powodują, że szczególnie latem doceniamy ich chłodzącą moc.
Lody powstały ponad 5 000 lat temu w Chinach. Wyrabiano je wówczas za śniegu, kruszonego lodu i wonnych owoców, a więc podobnie jak dzisiejsze sorbety nie zawierały one składników mlecznych. Jednak na kartach sorbetowej historii szczególną rolą zapisali się arabscy smakosze. Wynaleźli oni chłodzący napój szarba - kompozycję zamrożonych soków lub przecierów owocowych i cukru, często z dodatkiem alkoholu. Receptura orientalnego sorbetu trafiła w średniowieczu na południe Europy, a jedną z jego dzisiejszych odmian jest, oprócz lodów sorbetowych, także grecka granita.
Obecnie, podobnie jak przed tysiącami lat, dominującym składnikiem sorbetów jest woda. Przykładowo, w sorbetach Zielonej Budki stanowi ona około 60 % składu. Pozostałą część tworzą kawałki owoców, koncentraty i przeciery owocowe - około 22% oraz cukier - około 18% zawartości. Dzięki dominującej zawartości mrożonej wody i owoców, sorbety stanowią pyszny, orzeźwiający i pobudzający smakołyk.