Odchudzanie i metoda małych kroków - zasady

Ta jedna rada sprawi, że zmienisz dietę raz na zawsze! Nie wiesz, jak zacząć się odchudzać? Prosta metoda sprawi, że uda ci się na zawsze odmienić nawyki żywieniowe!
/ 04.03.2014 08:37

Osoby, które z dnia na dzień próbują zmienić swoją dietę, zwykle ponoszą porażkę. Dlatego, jeśli chcesz zmienić swoją dietę na zdrowszą, zmieniaj ją powoli!

Ta jedna rada sprawi, że zmienisz dietę raz na zawsze!

fot. Fotolia

To powinnaś wiedzieć o metodzie małych kroczków

Początki metody małych kroków to lata 50. XX wieku. Koncerny typu Toyota i Sony, wprowadziły model zarządzania oparty o filozofię kazein (kai – zmiana, zen – dobry), której przyświeca myśl „żyj tak, abyś każdego dnia mógł stwierdzić, że jesteś lepszy niż byłeś wczoraj”. Jest to ciągłe doskonalenie się poprzez wprowadzanie drobnych zmian.

Jak wdrożyć metodę małych kroczków w życie?

Im większe oczekiwania, tym droga do celu wydaje się odleglejsza i trudniejsza. Większość z nas szybko tą drogą się zmęczy - i albo z niej rezygnuje i wraca do starych nawyków - albo będzie szukać drogi na skróty.

Drogę do dietetycznego celu trzeba podzielić na krótsze, mniejsze odcinki. Celem jest dzisiejszy dzień! Taka codzienna dawka satysfakcji dodaje pewności siebie i wiary, że potrafisz realizować cele. W metodzie małych kroków na satysfakcję nie trzeba czekać, bo dostajemy ją realizując każdy mały krok.

Ile małych kroków potrzeba, by odnieść sukces w diecie?

Pierwsze efekty ze zmiany sposobu odżywiania na lepszy, zdrowszy, naturalniejszy odczujesz już po 3 tygodniach. Tyle też wystarczy, aby przywrócić do naturalnej wielkości swój żołądek, który wcześniej był rozciągnięty przez nadmierne objadanie się.

Prawdziwe, głębokie zmiany w ciele (na poziomie komórkowym) pojawią się po ok. 90 dniach. Po takim czasie zauważysz symptomy odnowy krwi i zmiany jej jakości (twoje samopoczucie się znacznie poprawi).

Jakich błędów musisz się wystrzegać przy metodzie małych kroczków?

Pamiętaj, żeby zmian w menu nie wprowadzać drastycznie. Jeśli wprowadzasz całkowicie nowe składniki do diety, organizm może „nie wiedzieć”, jak je trawić. Z kolei, jeśli odstawiasz gwałtownie inne elementy pożywienia, organizmowi będzie ich „brakowało”. W obu przypadkach pojawią się dolegliwości jak niestrawność, uczucie ciężkości.

Oto cała prawda o kolacji na diecie

Największe mity żywieniowe wszech czasów!

Tych produktów nie jedz na śniadanie, bo przytyjesz

Na podstawie informacji prasowej programu "W 90 dni do EKO"

Redakcja poleca

REKLAMA