Osoby, które z dnia na dzień próbują zmienić swoją dietę, zwykle ponoszą porażkę. Dlatego, jeśli chcesz zmienić swoją dietę na zdrowszą, zmieniaj ją powoli!
fot. Fotolia
To powinnaś wiedzieć o metodzie małych kroczków
Początki metody małych kroków to lata 50. XX wieku. Koncerny typu Toyota i Sony, wprowadziły model zarządzania oparty o filozofię kazein (kai – zmiana, zen – dobry), której przyświeca myśl „żyj tak, abyś każdego dnia mógł stwierdzić, że jesteś lepszy niż byłeś wczoraj”. Jest to ciągłe doskonalenie się poprzez wprowadzanie drobnych zmian.
Jak wdrożyć metodę małych kroczków w życie?
Im większe oczekiwania, tym droga do celu wydaje się odleglejsza i trudniejsza. Większość z nas szybko tą drogą się zmęczy - i albo z niej rezygnuje i wraca do starych nawyków - albo będzie szukać drogi na skróty.
Drogę do dietetycznego celu trzeba podzielić na krótsze, mniejsze odcinki. Celem jest dzisiejszy dzień! Taka codzienna dawka satysfakcji dodaje pewności siebie i wiary, że potrafisz realizować cele. W metodzie małych kroków na satysfakcję nie trzeba czekać, bo dostajemy ją realizując każdy mały krok.
Ile małych kroków potrzeba, by odnieść sukces w diecie?
Pierwsze efekty ze zmiany sposobu odżywiania na lepszy, zdrowszy, naturalniejszy odczujesz już po 3 tygodniach. Tyle też wystarczy, aby przywrócić do naturalnej wielkości swój żołądek, który wcześniej był rozciągnięty przez nadmierne objadanie się.
Prawdziwe, głębokie zmiany w ciele (na poziomie komórkowym) pojawią się po ok. 90 dniach. Po takim czasie zauważysz symptomy odnowy krwi i zmiany jej jakości (twoje samopoczucie się znacznie poprawi).
Jakich błędów musisz się wystrzegać przy metodzie małych kroczków?
Pamiętaj, żeby zmian w menu nie wprowadzać drastycznie. Jeśli wprowadzasz całkowicie nowe składniki do diety, organizm może „nie wiedzieć”, jak je trawić. Z kolei, jeśli odstawiasz gwałtownie inne elementy pożywienia, organizmowi będzie ich „brakowało”. W obu przypadkach pojawią się dolegliwości jak niestrawność, uczucie ciężkości.
Oto cała prawda o kolacji na diecie
Największe mity żywieniowe wszech czasów!
Tych produktów nie jedz na śniadanie, bo przytyjesz
Na podstawie informacji prasowej programu "W 90 dni do EKO"