Nordic Walking - marszem po zdrowie

Zarówno w górach, jak i na plaży, w miejskich parkach i podmiejskich lasach nordyckie kijki biją rekordy popularności. Nordic Walking jest skuteczny, łatwy i niedrogi, dzięki temu wiele z nas może pozwolić sobie na taką rekreację ruchową.
/ 15.03.2008 23:43
Zarówno w górach, jak i na plaży, w miejskich parkach i podmiejskich lasach nordyckie kijki biją rekordy popularności. Nordic Walking jest skuteczny, łatwy i niedrogi, dzięki temu wiele z nas może pozwolić sobie na taką rekreację ruchową.

Nordic Walking sprawia, że zarówno rekreacyjne jak i sportowe chodzenie staje się bardziej efektywne. Badania wykazały, że dobry trening jest bardzo ważny dla naszego serca, mięśni oraz układu krwionośnego. W trakcie treningu spalamy o 20% więcej kalorii niż przy tradycyjnym marszu, a co najważniejsze angażujemy ponad 90% mięsni całego ciała. Nordic Walking - marszem po zdrowie

Ta forma rekreacji zalecana jest osobom otyłym, chcącym zrzucić nadwagę dla celów zdrowotnych, mającym problemy ortopedyczne i nie mogącym nadmiernie obciążać stawów. Często stosowana także przez pacjentów kardiologicznych, potrzebujących bezpiecznej rehabilitacji ruchowej.

Odpowiednie kijki to niezwykle ważny element uprawianie tej dyscypliny. Powinny być wykonane z włókna węglowego, co sprawia, że są bardzo lekkie, elastyczne i wytrzymałe. Jedną z wiodących firm produkujących kijki Nordic Walking jest fińska firma Exel.

Nordic Walking może być uprawiany na trzech poziomach.

Poziom zdrowotny

Jeśli chcemy poprawić nasza kondycję, jesteśmy w czasie rehabilitacji po urazach, walczymy z nadwagą Nordic Walking jest idealnym sportem, który umożliwia w szybki i bezpieczny sposób dojście do pożądanej sprawności. Podczas spacerów z kijami stawy są odciążane, zwiększa się ulga i komfort w okolicach szyjno-barkowych. Zalecany jest po długim dniu pracy, skutecznie eliminuje przeciążeniowe bóle głowy, kręgosłupa.

Poziom fitness
Przeznaczony jest dla osób chcących podnieść swoją sprawność fizyczną. Aby utrzymać i stale poprawiać swoja kondycję należy chodzić 3-4 razy w tygodniu po 1,5 godziny. Zarówno przed jak i po treningu należy pamiętać o ćwiczeniach rozciągających.

Poziom sportowy
Technika sportowa przeznaczona jest dla sportowców, którzy pragną urozmaicenia. Obejmuje ona bieganie, skakanie, wchodzenie i schodzenie ze stromych zboczy. Podczas treningu ćwiczymy do granic fizycznych możliwości.

Agnieszka Pyrzanowska