Te pozornie proste ćwiczenia okazują się sprawiać nie lada problem. Zdaniem trenerów najczęściej przenosimy ciężar ciała na palce, co skutkuje bólem stawów kolanowych. Zatem pamiętajmy, że w poprawnie wykonywanym ćwiczeniu stopa ściśle przylega do podłoża, a aby utrzymać równowagę powinniśmy dociskać pięty do podłogi. Dzięki temu uchronimy się przed kontuzją i zaangażujemy mięśnie pośladkowe.
Ciągłe powtarzanie tych samych ćwiczeń
Aby ćwiczenia się nam nie znudziły, powinniśmy urozmaicać nasz trening, a nie ciągle robić to samo. Dodatkowo, dzięki modyfikacjom nasze mięśnie zyskują czas na regenerację i rozbudowę - a przecież o to chodzi.
Źle dobrane obciążenie
Jeśli podnosisz za dużo, możesz nabawić się kontuzji, a jeśli ciężar jest za lekki - tracisz czas. Wybieraj takie obciążenie, które pozwoli ci wykonać całą serię powtórzeń, ale które przy ostatnich uniesieniach sprawi ci trudność.
Trenowanie wyłącznie na maszynach
Siłownie są pełne przeróżnych sprzętów, ale to wcale nie oznacza, że musisz z nich wszystkich korzystać! Połącz trening na maszynach ze swobodnymi ćwiczeniami np. z piłką. Dzięki temu nie nabawisz się kontuzji, które może wywołać nieumiejętne posługiwanie się tymi sprzętami.
Ciągły pośpiech
Siłownia to nie bieżnia, więc nie spiesz się z wykonywaniem ćwiczeń. Stawiaj na jakość, a nie na ilość - wtedy będziesz pewna, że wykonujesz je poprawnie.
Zgarbione plecy
Przygarbiona sylwetka nie tylko skrzywia kręgosłup, ale również utrudnia oddychanie, które jest niezwykle ważne podczas treningu! Zadbaj zatem o wyprostowaną postawę - dzięki temu unikniesz zadyszki.
Jedna seria powtórzeń
Wykonywanie jednej serii ćwiczeń to strata czasu. Dlaczego? Bo aby mięśnie się rozbudowywały potrzebują regularnych impulsów płynących z treningu. Z tego powodu rób przynajmniej 2 serie powtórzeń każdego ćwiczenia.
Zbyt częste treningi
Zmęczone mięśnie nie współpracują z naszym organizmem i dlatego nadmiar treningów zamiast piękną sylwetką kończy się zakwasami. Jeżeli dopiero zaczynasz ćwiczyć, powoli przyzwyczajaj ciało do wysiłku.
Nieznajomość własnego ciała i zasad dotyczących treningów
Dokształcajmy się! Często bierzemy się za ćwiczenia nie mając zielonego pojęcia co i po co tak naprawdę robimy. Rozwijajmy zatem naszą wiedzę, a wtedy będziemy mogli być pewni, że nasz trening jest z korzyścią dla ciała i całego umysłu.