Medytacja czy konfrontacja

Medytacja czy konfrontacja
Od tego, jak przeżywasz stres, zależy rodzaj ćwiczeń, które powinnaś wykonywać. Pomożemy Ci znaleźć optymalną metodę.
/ 13.04.2012 16:08
Medytacja czy konfrontacja
Osoby, które regularnie ćwiczą, przyznają, że oprócz mięśni wzmacnia się ich odporność na stresy. W Stanach Zjednoczonych terapeuci wykorzystują łączone techniki sportu i relaksu w psychoterapii oraz leczeniu depresji.

Krzyczeć czy milczeć?
Jaki rodzaj ruchu odstresowuje najbardziej? Nie ma reguły.
- Osobom od dzieciństwa skrytym i introwertycznym trudno będzie okazywać agresję np. podczas treningu z workiem - będą wolały skryć się w czwartym rzędzie na zajęciach aerobiku - twierdzi Katarzyna Wasilewska, psychoterapeutka z wrocławskiej przyszkolnej poradni psychologicznej. Ale nie można wykluczyć, że przyjdzie dzień, w którym taka osoba będzie potrzebowała wyładowania agresji w sposób inny niż medytacja czy taniec. Osoby ekspansywne i śmiałe raczej będą wybierały bardziej energiczne formy ruchu oraz takie, które związane są z bezpośrednim kontaktem z trenerem. - Nie boją się konfrontacji, oczekują, że trener będzie ich prywatnym terapeutą - twierdzi Katarzyna Wasilewska.

Antystresowy wybór
Ćwiczenia odprężają dlatego, że intensywny ruch trwający powyżej 20 min uwalnia endorfiny (hormony szczęścia), które wraz
z krwią dostają się do naszego mózgu. Trening z elementami walki, np. shadowboxing (walka z cieniem) pomaga wyładować agresję. Najłatwiej wybrać swój typ ruchu w zależności od typu stresu, który nam dokucza. Jak to sprawdzić? Nie musisz się od razu decydować na konkretne zajęcia. Skorzystaj z karnetu typu open i zobacz, które najbardziej Ci odpowiadają.

 
Przećwicz swój stres
Trening łagodny
Dla kogo:
Jesteś zmęczona, niewyspana, wyczerpana? Zestresowana poważnymi zmianami w życiu, niepowodzeniami w pracy, w szkole? Potrzebujesz relaksu długofalowego. Ćwiczeń, które Cię odstresują, ale nie wymagają na starcie dużo energii.
Techniki: Medytacja, mniej intensywne odmiany jogi, pilates, tai-chi, ćwiczenia oddechowe. Pływanie.

Proste ćwiczenie dla Ciebie:
Kołyszące się drzewo

Wyobraź sobie, że Twoje nogi są z kamienia (stań w lekkim rozkroku). Teraz wyobraź sobie, że Twój tułów, ręce, głowa są rozkołysane, miękkie jak gałęzie drzewa. Dolna część ciała, od pasa w dół, jest mocno osadzona w ziemi, górną wykonujesz energiczne skłony, wygięcia, krążenia ramion i głowy.

Średnio intensywny
Dla kogo:
Dla osób wybuchowych, które mają problemy z utrzymaniem równowagi psychicznej i koncentracją. Dla tych, które okresowo popadają w apatię i nic im się nie chce. One potrzebują ćwiczeń ciekawych i przyjemnych, takich jak np. taniec.
Techniki: Ćwiczenia aerobiku: fut burning, wszystkie formy taneczne, np. funky, hip-hop, taniec disco.

 
Proste ćwiczenie dla Ciebie:
Baletnica

Stań przy wyimaginowanym drążku (przytrzymaj się oparcia krzesła). Wyprostuj się, wyciągnij wzdłuż klatkę piersiową, wypchnij do przodu mostek, brodę, wyprostuj szyję. Podczas ćwiczeń rodem z lekcji baletu (przysiadów, wymachów nóg w bok i w tył) cały czas pamiętaj o zachowaniu tej postawy.

Intensywny
Dla kogo:
Dla osób, u których stres objawia się w postaci napadów paraliżującego lęku. Z tego powodu mają za sobą nieprzespane noce oraz wrażenie, że stres rujnuje ich życie i że nad niczym nie panują. Dla zestresowanych z przepracowania. Takie zorganizowane intensywne ćwiczenia bardzo poprawiają wydolność oddechową, zwiększają szybkość koncentracji.
Techniki: Bardziej energiczne i wymagające lepszej kondycji ćwiczenia aerobiku, takie jak TBC, hi-lo oraz spinning, czyli jazda na stacjonarnym rowerze w bardzo intensywnym tempie.

Proste ćwiczenie dla Ciebie:
Skakanka

Poskacz co najmniej 20 min w szybkim tempie na obu nogach i każdej z osobna. Zawsze po rozciągającej rozgrzewce.

 
Bardzo intensywny
Dla kogo:
Nie tylko dla furiatów, choć dla osób bardzo pobudzonych to zdecydowanie najlepsze techniki opanowania stresu. Sztuka wyładowywania agresji to przede wszystkim praca nad techniką wyważonych uderzeń, precyzją ciosów i uników. Chodzi o to, by zapanować nad emocjami, uporządkować je, „spakować”.
Techniki: Sztuki walki, kickboxing, walka z cieniem, trening z workiem.

Proste ćwiczenie dla Ciebie:
Walka z cieniem

Nazwa mówi sama za siebie. Ubierz się w coś luźnego i wyładuj się w wyimaginowanej walce. Ważne są szybkie, zdecydowane ruchy i to, aby nie uderzać w przedmioty, tylko w powietrze. Pracuj zaciśniętą pięścią i na lekko ugiętych, „sprężynujących” nogach.


Trzy pytania do eksperta Mariusza Lewandowskiego, trenera z warszawskiego klubu Fit & Fun

1. Jak długo trzeba ćwiczyć, aby się odstresować?
Jednym wystarcza 10 min ćwiczeń oddechowych, inni potrzebują 2 godzin tańca. Najczęściej po ok. 30 minutach ruchu pojawia się zmęczenie, które niweluje odczuwanie stresu. Po tym czasie następuje też pierwszy wyrzut endorfin do krwi. Ale jest jeszcze jedna zasada - tylko regularne treningi mają rzeczywisty walor antystresowy.

2. Czy formy odstresowującego ruchu dzielą się według płci?
W praktyce rzeczywiście kobiety częściej wybierają sporty „spokojniejsze”: techniki wschodnie (joga, tai-chi), formy taneczne, lekki aerobik.

3. Czy jazda na rowerze daje ten sam efekt, co trening z workiem?
Jedno i drugie przynosi zmęczenie. Ale „walka” z workiem daje dodatkowo efekt terapeutyczny - jest formą wyładowania agresji. Uderzamy w coś pięścią i to działa na nas oczyszczająco. Czasem tego potrzebujemy.

Marta Ptaszyńska/ Uroda

Redakcja poleca

REKLAMA