Leki i zioła na odchudzanie

Z półek sklepów zielarskich i aptek kuszą setki preparatów odchudzających. Większość z nich jest dostępna bez recepty, tym chętniej więc je kupujemy.
/ 12.06.2007 08:41
Z półek sklepów zielarskich i aptek kuszą setki preparatów odchudzających. Większość z nich jest dostępna bez recepty, tym chętniej więc je kupujemy. Warto wiedzieć, jak działają.

Ananas
(Otrtis) preparat w kapsułkach. Środek ten zawiera błonnik i naturalny enzym - bromelinę, oba składniki pochodzące z tego egzotycznego owocu. Błonnik, pęczniejąc w żołądku, syci, wiąże tłuszcze, pobudza też jelita do pracy. Bromelina natomiast przyspiesza przemianę materii.

Apptrim (Pliva Kraków) redukuje apetyt, zwiększa przemianę materii, co wpływa na szybsze spalanie kalorii, zapobiega napadom głodu, poprawia nastrój i dodaje energii, co pozwala kontynuować dietę redukcyjną, zwiększa odporność organizmu na zmęczenie fizyczne i psychiczne.

Bio - Chrom (Pharma Nord) - tabletki regulujące metabolizm glukozy i zmniejszające apetyt na słodycze.

Biodiet (Biocosmetics) to... guma do żucia. Zawiera chrom i niacynę, która wspomaga wchłanianie tego pierwiastka. 2 pastylki żute ok. 30 - 60 minut przed posiłkiem zmniejszają łaknienie.

Bioslank (Biokraft Pharma AB) - kapsułki działające trojako: wypełniają żołądek, dając uczucie sytości; dzięki obecności chromu regulują uczucie głodu i zmniejszają łaknienie na słodycze; pobudzają wytwarzanie moczu.

Bio - Slim
(Pharma Nord} to kapsułki redukujące apetyt i odkładanie się tłuszczów. Wspomagają efektywniejsze wykorzystanie substancji energetycznych dostarczonych z pożywienia.

Chitinin
(Primex Ingredients) - tabletki zawierające naturalną substancję o nazwie chitosan, którą pozyskuje się ze skorupiaków morskich. Działanie tego składnika polega na wiązaniu i usuwaniu z ustroju tłuszczów zawartych w spożywanym pokarmie. Chitosan pochłania 8 - 20 proc. tłuszczu zawartego w pożywieniu.

Chrom
(Natur Produkt Zdrovit sp. z o.o.) - chrom jest częścią bilogicznie czynnego kompleksu organicznego, zwanego, czynnikiem tolerancji glukozy, który wspomaga działanie insuliny. Niedobór chromu może powodować wahania krzywej cukrowej, co objawia się chęcią jedzenia słodyczy między posiłkami. Jest to szczególnie niebezpieczne dla osób z nadwagą.

Chudeus - Fix
(Curtis Healthcare) to mieszanka ziołowa do przygotowywania herbatek. Środek ten łagodzi zaparcia, ułatwia wypróżnianie, przyśpiesza przemianę materii.

Chudeus - Syt
(Curtis Healthcare) - tabletki, których głównym składnikiem jest włókno buraka cukrowego. Popite szklanką płynu dają uczucie sytości i zmniejszają łaknienie.

Fat Burner Bar
(MLO Products) to...odchudzający baton w polewie jogurtowej. Zawiera L-karnitynę, kompleks witamin C, B6 i E, które wzmacniają organizm. Ponadto bogaty jest w białko, które stanowi podstawowy budulec tkanek i uczestniczy w najwarzniejszych procesach zachodzących w organizmie.

Figura 1
(Herbapol Lublin) - to mieszanka senesu, czarnego bzu, skórek jabłkowych, kwiatu hibiskusa i owocu róży. Herbtka usprawnia pracę przewodu pokarmowego, ułatwia wypróżnianie.

Fucus - Dagomed
(Dagomed Pharma) - to homeopatyczne granulki przyspieszające procesy trawienne organizmu, jednocześnie hamujące apetyt. Preparat ten zapobiega także zaparciom i odkładaniu się tłuszczu.

Grapefruit spezial
(Pharmadrog) to tabletki zawierające wyciąg z grapefruita. Zmniejszają łaknienie, pobudzają proces trawienia, wzmagają perystaltykę jelit, aktywizują wytwarzanie soków trawiennych.

L - Carnitin
(Naturell) - kolejne tabletki, dzięki którym organizm może pozbyć się zbędnych zapasów tłuszczu, poprzez jego przemianę w dodatkowe porcje energii. Uwaga L- karnityna nie może być spożywana przez chorych na fenelo ketonurię oraz osoby uczulone na albuminę, czyli białko pochodzące z kurzych jaj.

L - Karnityna
(Olimp)Tabletki lub napój zawierające tę substancję wspomagają spalanie tłuszczu, dzięki czemu organizm zamiast magazynować go w tkance tłuszczowej, przetwarza na energię niezbędną przy dużej aktywności fizycznej.

Topinulin
(Farmapol) - tabletki zawierające koncentrat ze słonecznika bulwiastego poprawiają przemianę materii, przyspieszają opróżnianie żołądka i jelit, w ten sposób zapobiegają zaparciom.

Ultra Loss
(MLO Products) - koktajl wspomagający odchudzanie. Jedna porcja dostarcz 190 kcal i zaspokaja 35 proc. dziennego zapotrzebowania na witaminy, białko i składniki mineralne (wg norm USA). Zawiera błonnik pochodzący z otrąb pszennych.

Wagawvit
(Bional) kapsułki obniżające łaknienie.Likwiduje uczucie głodu i obniża apetyt.


Sięgając po te środki, pamiętajmy, że nie zastąpią one odpowiednio skomponowanych posiłków ani tym bardziej aktywności fizycznej. Ładna sylwetka to przecież nie tylko mniej centymetrów w biodrach, ale także wyrzeźbione dzięki ćwiczeniom ciało. Specyfiki te tylko wspomagają proces odchudzania. Jak to się dzieje?

Zmniejszają wchłanianie.
Preparaty zawierające dużo błonnika lub substancji przeczyszczających przyspieszają przechodzenie pokarmu przez układ pokarmowy, utrudniając wchłanianie się go w jelitach. Ale stosowanie przez dłuższy czas mogą wywołać, niestety, niedobór wielu składników odżywczych.

Spalają tłuszcze.
Specyfiki te zapobiegają odkładaniu się tkanki tłuszczowej, ale wadą przyjmowania ich w dużej ilości może być niedobór nienasyconych kwasów tłuszczowych koniecznych do przyswajania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E i K).

Wypełniają żołądek.
Działają jednocześnie na ośrodek głodu w mózgu. Pod wpływem wypitej wody pęcznieją, dając uczucie sytości. Problem w tym, że większość z tych preparatów szybko przechodzi do dalszych części przewodu pokarmowego i uczucie sytości mija.