Korfball jest grą praktycznie dla każdego. Mile widziani są zarówno wysocy, jak i niscy zawodnicy. Obecność na boisku każdego z nich jest tak samo ważna.
Czego potrzebujemy?
- Boisko. Do gry w Karfball potrzebne jest boisko o wymiarach 20 x 40metrów. Jest ono podzielone na dwa kwadraty o boku równym 20 metrów, stanowiących strefę obrony i ataku. Oprócz tego na boisku muszą znaleźć się słupy o wysokości 3,5 metra. Niezbędna jest także linia rzutu karnego i linie wskazujące na minimalną odległość od wykonującego rzut wolny.
- Kosz. Składa się z plastikowej obręczy, słupa, a także podstawy albo mocowania słupa do podłoża zależnego od rodzaju nawierzchni (parkiet z lub bez wpustu, trawa).
- Piłka. Przypomina ona swoim wyglądem piłkę futbolową, jest jednak specjalnie zaprojektowana do gry w korfball.
Zawodnicy
Zespół liczy ośmiu zawodników: czterech mężczyzn i cztery kobiety, z czego dwie pary z danej drużyny rozpoczynają grę w tak zwanej strefie obrony, a dwie pozostałe pary w strefie ataku. Jest to bardzo istotna zasada, ponieważ bez właściwego ustawienia graczy na boisku nie można poprawnie rozpocząć gry.
Czytaj też: Tradycyjne gry polskie
Zasady gry
Zawodnicy zdobywają punkty, wrzucając piłkę, o wymiarach zbliżonych do piłki nożnej, do kosza znajdującego się na słupie o długości 3,5 metra. Po zdobyciu dwóch punktów przez daną drużynę zawodnicy obu zespołów zamieniają się strefami.
Korfball jest grą bezkontaktową. Niedopuszczalne jest przepychanie, „gra ciałem” czy wyrywanie piłki z rąk oponenta. W korfballu nie ma miejsca na indywidualne popisy, liczy się współpraca całego zespołu i tylko dzięki niej można odnieść zwycięstwo.
Rozgrywki trwają 2 x 30 minut z przerwą 15 minutową. W przypadku remisu zawodnicy grają w dogrywce do tzw. złotego gola.
Pozycja broniona w Korfballu
Do kosza rzucają gracze strefy ataku. Nie mogą oni oddawać rzutu w tak zwanej „pozycji bronionej”. Jeżeli zawodnik obrony znajduje się między koszem a rzucającym, stoi z rękoma wyciągniętymi ku rzucającemu piłkę, utrzymując z nim kontakt wzrokowy i próbując aktywnie zablokować jego rzut, wówczas nawet za celne trafienie do kosza nie jest przyznawany punkt.
Czytaj też: Sportowe kanały na Youtube, które pomogą ci schudnąć!
Gdzie szukać sympatyków?
Korfball zaprezentowano na Igrzyskach Olimpijskich w 1920 roku w Antwerpii. Od tego czasu znacznie wzrosło zainteresowanie tą dyscypliną i obecnie w korfball gra się w ponad pięćdziesięciu krajach na całym świecie.
Międzynarodowa Federacja Korfballu (IKF) podała aktualny ranking 54 krajów-członków tej Federacji. Na pierwszych dwóch miejscach znaleźli się najstarsi członkowie IKF: Holandia i Belgia. Na trzecie miejsce awansował zespół z Tajwanu. Polska spadła na pozycję 17.
Polska Federacja Korfballu powstała w 1994 roku. Skupia kluby korfballu z całego kraju. PFK organizuje rozgrywki zarówno dla seniorów, studentów, juniorów, jak i dzieci.