Warto zadbać o zwiększoną ochronę rąk, głowy i stóp, ponieważ przez nie tracimy najwięcej ciepła

Jak ubrać się na zimowy trening

Bieganie w zimą może być prawie tak samo przyjemne jak w ciepłe dni. Należy tylko pamiętać o kilku dodatkowych elementach stroju, które pozwolą uniknąć choroby, bólu lub kontuzji.
/ 12.06.2010 12:40
Warto zadbać o zwiększoną ochronę rąk, głowy i stóp, ponieważ przez nie tracimy najwięcej ciepła

1. Zadbaj o głowę i szyję.

Zimą około połowy ciepła tracisz przez głowę. W czasie treningu nie można sobie na to pozwolić dlatego zawsze pamiętaj o czapce (najlepiej z polaru lub innego dobrze izolującego materiału) i szaliku (który oprócz okrywania szyi może posłużyć do zasłonięcia ust). W bardzo zimne dni można pomyśleć o założeniu kominiarki.

2. Ubieraj się na cebulkę.

Przy normalnych zimowych warunkach potrzebujesz minimum trzech warstw odzieży górnej. Pierwsza warstwa to podkoszulka (najlepiej oddychająca i z długim rękawem), kolejna warstwa to bluza dresowa, która zapewni utrzymywanie ciepła w organizmie (w tym wypadku materiały polarowe sprawdzają się bardzo dobrze) a trzecią warstwę stanowi kurtka biegowa dająca zabezpieczenie przed wiatrem (dobrze jeśli jest również wodoodporna, w przeciwnym wypadku trzeba sobie przygotować dodatkowo dres ortalionowy)

3. Nogi są bardziej odporne na zimno (generują dużo więcej ciepła) wystarczy założyć ciepłą bieliznę i spodnie dresowe.

W bardzo zimne dni można dodać na wierzch spodnie z materiału zatrzymującego wiatr, a w dni z opadami - spodnie ortalionowe.

4. Skarpety powinny być grubsze niż latem.

W czasie biegu będą dobrze rozgrzane dużo ważniejszą rolę odegrają buty, które muszą być maksymalnie odporne na wilgoć. Dobrze tez jeśli ich podeszwa zrobiona jest z materiałów ograniczających możliwość poślizgu.

Polecamy: Strój do biegania

5. W dni z minusową temperaturą zakładaj rękawice.

25% ciepła ucieka przez dłonie co w zimne dni staje się problemem. Przy dużych mrozach warto zastanowić się nad założeniem rękawic z jednym palcem. Może wygląda to zabawnie ale Twoje palce będą dodatkowo grzały się nawzajem.

6. Zabezpiecz usta pomadka do ust lub wazeliną.

Przy niższych temperaturach warto tez posmarować kremem policzki i nos. Nie zajmie to wiele czasu a zapobiegnie wysuszaniu skóry i odmrożeniom.

Zobacz także: Bieganie i kontuzje