Europejski Dzień Walki z Otyłością

Otyłość to choroba cywilizacyjna, która co roku dotyka coraz większej liczby osób na całym świecie. Cierpią na nią nie tylko dorośli, ale i coraz częściej dzieci. 22 maja obchodzimy kolejny już Europejski Dzień Walki z Otyłością.

Otyłość to choroba cywilizacyjna, która co roku dotyka coraz większej liczby osób na całym świecie. Cierpią na nią nie tylko dorośli, ale i coraz częściej dzieci. 22 maja obchodzimy kolejny już Europejski Dzień Walki z Otyłością.

Europejski Dzień Walki z Otyłością

Fot. Depositphotos

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia otyłość to jedna z najczęstszych chorób, na którą cierpią ludzie niezależnie od wieku i płci. Co gorsza, ostatni raport WHO wykazuje, że już najmłodsi mają problem z nadwagą: zmaga się z nią aż 29% 11-latków w Polsce, niewiele lepiej jest w grupie 13-latków. Niestety to często sami rodzice utrwalają nieprawidłowe wzorce odżywiania i przekazują niezdrowy styl życia swoim dzieciom. Spożywanie kalorycznych przekąsek takich, jak chipsy i słodycze, fast foodów czy wysokosłodzonych napojów nie sprzyja utrzymaniu odpowiedniej wagi. W połączeniu z brakiem aktywności fizycznej stanowią poważne zagrożenie dla organizmu.

Europejski Dzień Walki z Otyłością to dobra okazja, aby zastanowić się nad błędami, które popełniamy na co dzień w związku z jedzeniem. - Otyłość to poważny problem, który jak pokazują badania z roku na rok jest coraz poważniejszy. Przytyć jest łatwo, każdy następny kilogram pojawia się po spożyciu 6-7 tysięcy dodatkowych kcal. Przy regularnym przyjmowaniu nadmiernej ich ilości można znacznie przybrać na wadze – mówi Zofia Urbańczyk, dietetyczka z Centrów Naturhouse. Złe nawyki żywieniowe, brak ruchu i niezdrowy styl życia powodują nie tylko przyrost masy ciała, ale też liczne problemy zdrowotne. Są to bardzo często choroby układu krążenia, serca, nadciśnienie i miażdżyca, dodatkowo u osoby z poważną nadwagą wzrasta także ryzyko wystąpienia udaru oraz zawału, a także cukrzycy typu II.

Powody otyłości mogą być różne. Kobiety tyją często w konsekwencji przebytej terapii hormonalnej, nie mogąc zgubić kilogramów po ciąży lub w związku z problemami zdrowotnymi. U mężczyzn problem z wagą pojawia się najczęściej przy obfitej w tłuszcz, wysokokalorycznej diecie. Problemu otyłości nie można z pewnością bagatelizować, nie każdy jest jednak w stanie poradzić sobie z nim samodzielnie. Próby odchudzania za pomocą tzw. diet-cud, które obiecują pozbycie się dużej ilości kilogramów w krótkim czasie, kończą się często efektem jo-jo i kolejnym przyrostem wagi. - Włączenie odpowiedniej diety bogatej w warzywa i owoce to podstawa zmian. Dodatkowo pomóc mogą naturalne suplementy pochodzenia roślinnego zalecone przez dietetyka. Specjalista pomoże też w chwilach słabości odpowiednio zmotywować się do dbania o sylwetkę i kontynuowania diety, dzięki kontrolnym pomiarom i regularnym wizytom – dodaje ekspert.

Im szybciej wprowadzimy zmiany w naszym dotychczasowym trybie życia tym lepiej. Warto przemyśleć jak duży wpływ prawidłowe odżywianie ma na nasze zdrowie, a także kształt naszej sylwetki.

Źródło: Materiały prasowe

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/6 lat temu
___________________________________________________________________________ ISTNIEJĄ DWA POWODY OTYŁOŚCI / NADWAGI / CHORÓB SERCA U LUDZI: ♥♥♥♥♥ 1. Wysoki poziom cukru we krwi, czyli mąka i cukier spożywczy, a zatem (niezdrowe dla człowieka): WYSOKIE WĘGLOWODANY TJ. OD 26,01% WZROSTU. 2. Zbyt duże spożycie tłuszczów, mamy więc klasyfikację: INDEKS ŻYWIENIOWY TJ. IŻ PRODUKTU. 3. Puenta to tabele: IŻ PRODUKTU. P. S. Realizując klasyfikację IŻ, organizm sam wykorzystuje złogi trójglicerydów w żyłach, oczyszczając je. Zwyczajne biologiczne reakcje, które równocześnie eliminują miażdżycę i nadciśnienie, a także cukrzycę typu 2. Spożycie CHLEBA NA OSTEOPOROZĘ-IRL, szprotek wędzonych oraz fasoli czyli produktów o dużej zawartości wapnia wyjśnia celowość umieszczenia tych produktów jako zalecane. 4. Prozdrowotne w diecie są tzw: NISKIE WĘGLOWODANY TJ. DO 26% WZROSTU. ZOBACZ TAKŻE; CUKRZYCA TYPU 2, WG: IRL KRAKÓW. ___________________________________________________________________________