Już co drugi mieszkaniec Unii Europejskiej ma nadwagę, a 15% zmaga się z otyłością. Eksperci alarmują, że zbyt wysoka masa ciała to nie tylko źródło kompleksów, ale poważny problem.
Więcej kilogramów, więcej chorób
Jeśli waga wymyka ci się spod kontroli pewnie martwisz się głównie o to, jak wyglądasz. Tymczasem to nie jedyny problem, bo zbyt wysoka masa ciała może mieć także negatywny wpływ na stan zdrowia.Cukrzyca, osteoporoza, kłopoty z układem krążenia i zwiększone ryzyko zawału, a także problemy z kręgosłupem i stawami to tylko część dolegliwości, na które dużo bardziej narażone są osoby otyłe. Wielu z nas o tym wie, dlatego próbuje się odchudzać – różnymi sposobami i z różnym skutkiem.
Kiedy diety nie działają
Niestety większość modnych diet, cudownych pigułek czy herbatek po prostu nie działa.Nie ma jednej diety czy jednego sposobu odchudzania, który jest skuteczny u wszystkich. Warto podkreślić, że każdy z nas ma indywidualny typ metaboliczny i zapotrzebowanie na inne składniki odżywcze. Nawet jeśli dzięki jadłospisowi znalezionemu w internecie uda nam się zrzucić kilka kilogramów, to aż u 98 na 100 osób w jeszcze szybszym tempie ich przybywa – i to często z nawiązką, bo występuje efekt jo-jo. Przez stosowanie źle dobranych i niewłaściwie zbilansowanych diet nie tylko nie chudniemy, ale w dodatku narażamy się na obniżenie tempa metabolizmu, niedobory witamin i składników mineralnych, a w skrajnych wypadkach anemię i niedożywienie. Obciążamy też wątrobę i nerki.
Medyczna grupa wsparcia
Właśnie dlatego tak ważne jest to, by z otyłością walczyć współpracując z lekarzem, a jeszcze lepiej – z kilkoma ekspertami.W naszej Klinice Leczenia Otyłości w szpitalu Medicover pacjentem opiekuje się nie tylko lekarz prowadzący. Ma on też kontakt z chirurgiem, fizjoterapeutą, dietetykiem i psychologiem.
Na każdym etapie leczenia pacjent może się z nimi konsultować, uzyskać poradę lub wsparcie. Wszyscy specjaliści uczestniczą też w dobieraniu planu zrzucania zbędnych kilogramów, dzięki czemu łatwiej jest nie tylko osiągnąć cel, ale też go utrzymać.
Balon w brzuchu
Dużym wyzwaniem podczas odchudzania jest ograniczenie ilości spożywanego jedzenia. Tu z pomocą przychodzą chirurgiczne techniki leczenia otyłości. Jedną z najpopularniejszych i najmniej inwazyjnych jest balon Orbera. To metoda dedykowana osobom, których BMI wynosi 28 lub więcej.Balon umieszcza się w żołądku, a następnie częściowo wypełnia go solą fizjologiczną i pozostawia w żołądku na pół roku. Zabieg trwa kilkanaście minut, a szpital można opuścić już po upływie doby. Dzięki temu odczuwa się sytość po zjedzeniu dużo mniejszego posiłku.
Balon Orbera pozwala stracić około 15-20 kilogramów w ciągu sześciu miesięcy. Spadek masy ciała jest uzależniony od tego, czy pacjent stosuje się do zaleceń dietetycznych i pamięta o aktywności fizycznej. Okres, w którym balon jest w brzuchu to czas na to, by przyzwyczaić się do nowego, zdrowszego stylu życia, który później należy kontynuować
Więcej o leczeniu otyłości w Klinice Medicover.