Epidemia otyłości - jak się przed nią uchronić fot. serwis prasowy Medicover

Epidemia otyłości - jak się przed nią uchronić

Wypróbowałaś już niemal każdą dietę, ale mimo to nie możesz schudnąć? Nie załamuj się. Zbędne kilogramy zgubisz pod okiem lekarzy.
07.04.2014 11:10
Epidemia otyłości - jak się przed nią uchronić fot. serwis prasowy Medicover

Już co drugi mieszkaniec Unii Europejskiej ma nadwagę, a 15% zmaga się z otyłością. Eksperci alarmują, że zbyt wysoka masa ciała to nie tylko źródło kompleksów, ale poważny problem.

Więcej kilogramów, więcej chorób

Jeśli waga wymyka ci się spod kontroli pewnie martwisz się głównie o to, jak wyglądasz. Tymczasem to nie jedyny problem, bo zbyt wysoka masa ciała może mieć także negatywny wpływ na stan zdrowia.

Cukrzyca, osteoporoza, kłopoty z układem krążenia i zwiększone ryzyko zawału, a także problemy z kręgosłupem i stawami to tylko część dolegliwości, na które dużo bardziej narażone są osoby otyłe. Wielu z nas o tym wie, dlatego próbuje się odchudzać – różnymi sposobami i z różnym skutkiem.

– ostrzega dr Joanna Gryglewicz z Klinki Leczenia Otyłości szpitala Medicover.

Kiedy diety nie działają

Niestety większość modnych diet, cudownych pigułek czy herbatek po prostu nie działa.

Nie ma jednej diety czy jednego sposobu odchudzania, który jest skuteczny u wszystkich. Warto podkreślić, że każdy z nas ma indywidualny typ metaboliczny i zapotrzebowanie na inne składniki odżywcze. Nawet jeśli dzięki jadłospisowi znalezionemu w internecie uda nam się zrzucić kilka kilogramów, to aż u 98 na 100 osób w jeszcze szybszym tempie ich przybywa – i to często z nawiązką, bo występuje efekt jo-jo. Przez stosowanie źle dobranych i niewłaściwie zbilansowanych diet nie tylko nie chudniemy, ale w dodatku narażamy się na obniżenie tempa metabolizmu, niedobory witamin i składników mineralnych, a w skrajnych wypadkach anemię i niedożywienie. Obciążamy też wątrobę i nerki.

– mówi Ewa Kurowska, dietetyk z Kliniki Leczenia Otyłości szpitala Medicover.

Medyczna grupa wsparcia

Właśnie dlatego tak ważne jest to, by z otyłością walczyć współpracując z lekarzem, a jeszcze lepiej – z kilkoma ekspertami.

W naszej Klinice Leczenia Otyłości w szpitalu Medicover pacjentem opiekuje się nie tylko lekarz prowadzący. Ma on też kontakt z chirurgiem, fizjoterapeutą, dietetykiem i psychologiem.

– mówi dr Joanna Gryglewicz.

Na każdym etapie leczenia pacjent może się z nimi konsultować, uzyskać poradę lub wsparcie. Wszyscy specjaliści uczestniczą też w dobieraniu planu zrzucania zbędnych kilogramów, dzięki czemu łatwiej jest nie tylko osiągnąć cel, ale też go utrzymać.

Balon w brzuchu

Dużym wyzwaniem podczas odchudzania jest ograniczenie ilości spożywanego jedzenia. Tu z pomocą przychodzą chirurgiczne techniki leczenia otyłości. Jedną z najpopularniejszych i najmniej inwazyjnych jest balon Orbera. To metoda dedykowana osobom, których BMI wynosi 28 lub więcej.

Balon umieszcza się w żołądku, a następnie częściowo wypełnia go solą fizjologiczną i pozostawia w żołądku na pół roku. Zabieg trwa kilkanaście minut, a szpital można opuścić już po upływie doby. Dzięki temu odczuwa się sytość po zjedzeniu dużo mniejszego posiłku.

– tłumaczy dr Joanna Gryglewicz, specjalista w dziedzinie leczenia otyłości ze szpitala Medicover.

Balon Orbera pozwala stracić około 15-20 kilogramów w ciągu sześciu miesięcy. Spadek masy ciała jest uzależniony od tego, czy pacjent stosuje się do zaleceń dietetycznych i pamięta o aktywności fizycznej. Okres, w którym balon jest w brzuchu to czas na to, by przyzwyczaić się do nowego, zdrowszego stylu życia, który później należy kontynuować

– podsumowuje dietetyk z Kliniki Leczenia Otyłości Ewa Kurowska.

Więcej o leczeniu otyłości w Klinice Medicover.