Ektomorfik, endomorfik i mezomorfik – jaką masz budowę ciała? [WIDEO]

Zobacz, czym się charakteryzują poszczególne sylwetki i jakie są między nimi różnice.
Małgorzata Germak / 26.04.2018 15:33

Ektomorficy, endomorficy i mezomorficy różnią się od siebie pod względem nie tylko budowy, ale i szybkości metabolizmu. Dlatego dla każdego powinna być ułożona inna dieta. U jednych mogą pojawić się problemy ze schudnięciem, jak również z przybraniem na wadze, u innych łatwe i szybkie nabieranie masy mięśniowej.

Ektomorficy mają smukłą sylwetkę. Do najważniejszych cechy charakterystycznych należą: drobna budowa, długie i szczupłe kończyny, wąskie ramiona. Ektomorficy mają przyspieszony metabolizm i zwykle wyższą temperaturę ciała niż inni.

Endomorficy często mają tendencję do tycia. Ich cechami charakterystycznymi są: masywna budowa ciała, grube kości, tłuszcz gromadzący się zwykle wokół brzucha. Endomorficy przez swoją tendencję do tycia są też zagrożeni wystąpieniem cukrzycy i chorobami serca.

Mezomorficy mają muskularny typ budowy ciała. Do ich cech charakterystycznych zaliczają się: solidny korpus, dużo mięśni, niska zawartość tkanki tłuszczowej. Figura tak zbudowanych mężczyzn ma zwykle kształt prostokąta, kobiet – klepsydry.

Oglądaj też:Na jakie choroby mogą wskazywać problemy z oddychaniem? Przyczyny duszności

Właściwości soku z buraka - wykorzystaj je! Pomaga wydłużyć czas treningu!