Dieta w rytmie dnia

kobieta w kuchni fot. Panthermedia
Wielu z nas trudno znaleźć czas, by zadbać o swoje menu. Tymczasem wystarczy jeść właściwe posiłki o odpowiednich porach!
/ 25.05.2012 15:00
kobieta w kuchni fot. Panthermedia

Dietetycy przekonują, że na nasz nastrój i kondycję największy wpływ ma to, co i kiedy jemy. Dlaczego to takie ważne? Wiadomo, że nasz rytm dobowy regulowany jest przez podwzgórze – gruczoł będący naturalnym wewnętrznym zegarem. Jego działanie zależy m.in. od pór roku i natężenia światła. To on decyduje o tym, kiedy chce nam się spać, a kiedy jesteśmy najbardziej aktywni. Jeśli do tego rytmu dostosujemy swoją dietę, to poprawimy swoje samopoczucie i... sylwetkę!

Dieta w rytmie dnia - zasady

Uwaga! Przez cały dzień możesz pić wodę mineralną, rano – pobudzającą kawę lub zieloną herbatę, a później lekką czarną, np. z dodatkiem imbiru, cytryny i miodu.

Śniadanie 7.00–9.00
Rezygnacja z niego to największy błąd, jaki możesz popełnić, planując swój dzień. To właśnie ten posiłek powinien być naprawdę obfity. Aby zagwarantować sobie dobry nastrój przez cały dzień oraz uniknąć napadów głodu, który zmusza do podjadania, skomponuj śniadanie (pierwsze i drugie) z produktów o dużej zawartości białka. Przyspiesza ono przemianę materii o 25% i wpływa na produkcję tzw. hormonów szczęścia. Co zatem najlepiej jeść o tej porze?
  • Jogurt z dodatkiem migdałów (cenne źródło białka!) i suszonych owoców.
  • Jajka – jeśli je lubisz, możesz je jeść nawet codziennie. Zawierają mnóstwo niezbędnego o tej porze dnia białka, a także witaminy oraz poprawiającą pamięć lecytynę.
  • Twarożek z warzywami, np. szczypiorkiem, rzodkiewką, pomidorem.
  • Kanapkę z serem lub wędliną – koniecznie z pełnoziarnistego pieczywa (np. typu graham) i chudej szynki, np. drobiowej.

Obiad 12.00–14.00
Po dużym sycącym śniadaniu nie jesteś bardzo głodna. To dobrze, bo zbyt obfity posiłek o tej porze może powodować senność. W południe najsprawniej pracuje jelito cienkie, przez które wchłaniają się substancje odżywcze z jedzenia. Dlatego obiad powinien być bogaty w witaminy i mikroelementy. To także wciąż najwłaściwszy czas na potrawy bogate w białko. Teraz pomoże nam ono poprawić koncentrację i zapamiętywanie, a także zwalczyć pierwsze objawy zmęczenia. Na obiad najlepiej wybierać:

  • Esencjonalne zupy warzywne – najzdrowsze będą te z dużą ilością warzyw i dodatkiem oliwy (tłuszcz ułatwi przyswojenie witamin: A, D, E, K).
  • Ryby lub chude mięso – są bogate w białko, a ryby dodatkowo w cenne kwasy Omega. Do tego warzywa, np. szpinak, kapustę, zasobne w witaminę C, która chroni nasze naczynia krwionośne.
Podwieczorek 16.00–17.00
To czas na surowe warzywa. Możesz je jeść z dodatkiem węglowodanów! Świeże warzywa nieco cię pobudzą – to ważne, bo o tej porze większość z nas jest już zmęczona. Zrównoważą też działanie uspokajających węglowodanów.
  • Warzywa – wybieraj różnego rodzaju sałaty oraz jarzyny o dużej zawartości wody, np. ogórki, pomidory, kalarepę.
  • Węglowodany – jeśli nie musisz liczyć kalorii, teraz możesz zjeść kawałek ciasta.
Kolacja 18.00–19.00
Nie rezygnuj z niej w trosce o linię! Ten posiłek ma cię wyciszyć i przygotować do kilku godzin nocnego głodowania. Twój żołądek zasypia wcześniej niż ty, bo już ok. 19.00. Dlatego kolację należy zjeść przed tą godziną, dbając o to, aby posiłek był bogaty w sycące, ale też „usypiające” węglowodany. Po co możesz sięgnąć?
  • Owoce – to najlepszy wybór na kolację. Zawierają węglowodany, ale nie są ciężkostrawne. Jeśli one ci nie wystarczą, możesz zjeść dodatkowo kanapkę z dżemem lub porcję kaszy albo ryżu.

Redakcja poleca

REKLAMA