Dekalog odchudzania

Kobieta
Masz problem z efektem jojo, a diety nie dają efektów? Oto kilka wskazówek jak dbać o swoja wagę bez wielkiego wysiłku.
/ 24.11.2010 10:22
Kobieta
  1. Zjedz coś przed wyjściem na zakupy! Nie idź do supermarketu z pustym żołądkiem, w przeciwnym razie wystawiasz się na pokusę dokonywania zakupów pod wpływem impulsu. Zanim wyjdziesz z domu, zdecyduj się na małą przekąskę (owoc, jogurt lub kawałek sera). Będziesz zaskoczony mniejszą ilością produktów w koszyku i niższym rachunkiem.
  2. Nie pij alkoholu, gdy jesteś na diecie. Alkohol jest wykluczony podczas stosowania wielu diet, ponieważ zawiera puste kalorie, które przechodzą do organizmu w postaci cukru. Alkohol utrudnia również naszemu organizmowi spalanie tłuszczów. Jeśli chcesz koniecznie napić się drinka, wybierz białe wino. Sącz je powoli. Dodaj do niego kostki lodu i pozwól, by rozpuściły się w alkoholu.
  3. Ćwicz. Ćwiczenia fizyczne pozwalają na spalenie kalorii, zmniejszają apetyt, zwiększają przemianę materii, kształtują sylwetkę. Poza tym trudno jest jeść, kiedy robi się przysiady...
  4. Pij wodę. Woda wypełnia żołądek, oczyszcza organizm z toksyn i redukuje apetyt. Pij co najmniej półtora litra wody dziennie. Herbata i kawa powodują wypłukiwanie wody z organizmu. Pij dwie szklanki wody na każdą filiżankę kawy czy herbaty, które wypijasz.
  5. Jedz sałatkę bez dressingu! Dwa kilogramy mieszanych warzyw zielonych (sałata, szpinak, brukiew wodna, brukselka, kapusta włoska, zielenina, cykoria) to tyle samo kalorii, co duża porcja frytek (500 kalorii). A każda łyżeczka oliwy czy sosu sałatkowego to dodatkowe prawie 100 kalorii!
  6. Nie jedz posiłków, siedząc przed telewizorem! Nigdy nie jedz podczas czytania, oglądania telewizji, rozmawiania przez telefon bądź angażowania się w jakąkolwiek inną czynność — gdyż nie zauważysz tego, co jesz, i nie poczujesz się syty. Jedz powoli i zwracaj uwagę na to, co masz na talerzu.
  7. Poproś o pomoc. Zwróć się do członków swojej rodziny, przyjaciół czy grupy znajomych, by wspierali Cię w zmianie Twoich nawyków żywieniowych i motywowali do wytrwania w treningu fizycznym.
  8. Zawsze noś przy sobie małą przekąskę. Miej przy sobie różnorodne produkty, które pasują do Twojego planu diety i po które możesz szybko sięgnąć w momentach nagłego głodu.
  9. Uważaj na „zawartość kaloryczną porcji”. Zapoznaj się z zawartością cukru, tłuszczów, białka i węglowodanów przypadających na całość opakowania produktu (a nie tylko na jedną porcję), które kupujesz. Nie daj się oszukać zawartości kalorycznej przypadającej na „jedną porcję”; niektóre porcje są niewiarygodnie małe. (Ilu z nas zje tylko trzy paluszki z całej paczki?)
  10. Jedz przed posiłkami. Oszukaj swój żołądek małą przekąską zjedzoną przed posiłkiem. Potrzebne jest 20 minut, by do Twojego mózgu doszła informacja o tym, że jesteś najedzony. Surowy seler naciowy, marchewka lub mała miseczka lekkiego bulionu przed głównym posiłkiem doskonale oszukają Twój żołądek, dzięki czemu potem zjesz mniej.

Fragment pochodzi z książki „Dieta idealna” autorstwa Mary Clark. Publikacja za zgodą wydawcy.

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA