Czym jest wibrotrening?
To, że w zdrowym ciele zdrowy duch wiadomo od dawna. Nie zmienia to jednak tego, że dbałość o utrzymanie odpowiedniej wagi oraz sportowej formy nie należy do najłatwiejszych zadań. Dotyczy to zwłaszcza osób prowadzących siedzący tryb życia i przesiadujących przed monitorem komputera. Potrafią oni tak odzwyczaić się od fizycznej aktywności, że sama myśl o ruchu przyprawia ich o ból głowy.
Zwalczaniu tej niepokojącej tendencji sprzyja wzrost społecznej świadomości w zakresie chorób i dolegliwości ściśle związanych z określonym trybem życia, a także powszechna moda na bycie „fit”. Co jednak najistotniejsze – nauka i technika wychodzą naprzeciw potrzebom ludzi, którzy nie mogą, nie chcą lub po prostu nie mają czasu na długotrwałe ćwiczenia, jogging lub wizyty na siłowni. Sądząc bowiem po wzroście popularności najnowszej metody – nadeszła era wibrotreningu.
Podstawą wibrotreningu – jak wskazuje nazwa – są wibracje, których zadaniem jest pobudzanie całego ciała, czego zbawienne skutki dawno już dostrzegli sportowcy, astronauci czy też starsze osoby poddawane rehabilitacji.
Sposób użycia tej metody jest dziecinnie prosty: osoba ćwicząca znajduje się na specjalnie skonstruowanej platformie, która emituje drgania o różnych częstotliwościach i amplitudach: od wartości najmniejszych do największych. Wibracje te pobudzają tkanki organizmu człowieka oddziałując na włókna mięśniowe, wydzielanie hormonów oraz przepływ krwi.
Efekty wibrotreningu
Przede wszystkim ta metoda pozytywnie wpływa na mięśnie, które poprzez ciągłe skurcze stają się po prostu bardziej wytrzymałe. Podobne rezultaty zaobserwowano w przypadku kości, u których nie dość, że zwiększa się poziom odporności, to dodatkowo rosną możliwości regeneracyjne. Ta ostatnia funkcja jest szczególnie ważna, gdyż dzięki temu metoda ta znajduje zastosowanie w rehabilitacji (zwiotczenia mięśni) oraz profilaktyce (np. osteoporoza).
Osoby, które już wcześniej odkryły wibrotrening, jako kolejną zaletę wymieniają szybką i zauważalną poprawę stanu skóry, której podstawowym budulcem są włókna kolagenowe oraz elastyna. To właśnie wytwarzanie tych składników pobudzają wibracje, co w połączeniu z redukowaniem ilości komórek tłuszczowych poprzez stymulowanie krążenia krwi i limfy zapewnia likwidację oraz zapobieganie powstawaniu niechcianego cellulitu. Jak każdy wysiłek fizyczny naszego organizmu, wibrotrening pobudza również wydzielanie serotoniny – potocznie znanej jako „hormon szczęścia”, dzięki czemu mamy dobry nastrój i czujemy się odprężeni.
Zobacz także: Jak najlepiej spalić zbędne kalorie?
Dla kogo jest trening z wibracjami?
Oczywiście, jak każda metoda treningowa, wibrotrening nie jest zalecany wszystkim.
Istotnymi przeciwwskazaniami są: ciąża, karmienie piersią, arytmia serca, cukrzyca, epilepsja, nowotwory, migrena czy też implanty. Nie powinny stosować jej również dzieci poniżej 12. roku życia.
Gdzie można ćwiczyć?
Na szczęście polskie kluby fitness nie pozostały obojętne na wibtrotrening i dostęp do platform zapewnia już prawie każdy ośrodek. Przed rozpoczęciem stosowania tej metody warto najpierw skonsultować się ze specjalistami oraz trenerami, którzy dobiorą częstotliwość drgań do indywidualnej kondycji osoby, doradzą tempo ich zwiększania oraz pomogą wybrać ćwiczenia pomocnicze. Najczęściej ćwiczy się około 2-3 razy w tygodniu pamiętając o zachowaniu dobowych odstępów.
Wbrew pozorom, wibrotrening nie jest kolejną cudowną metodą na schudnięcie nachalnie wciskaną nam przez sklepy telewizyjne. Z pewnością jednak pomoże nam zadbać nie tylko o nasze ciało i skórę, ale także o psychikę i zdrowie. A dla osób z wiecznie wypełnionym grafikiem spotkań i zajęć – wibrotrening jest idealnym wyjściem.
Do zobaczenia na wibracyjnej platformie!
Zobacz także: Jaka forma aerobicu jest dla Ciebie najlepsza?