Co by tu zjeść?

W nerwowych sytuacjach wyciągasz z szuflady czekoladę. Za to Twój kolega objada się chipsami. Które z Was wybiera lepszy wariant? Ty!
Co by tu zjeść?
I czekolada, i chipsy są tuczące. Ale czekolada przynajmniej zawiera substancje, które pomogą Ci się uspokoić. Chipsy natomiast są naszpikowane szkodliwymi kwasami tłuszczowymi typu trans. Mają tylko jedną zaletę – miło się je chrupie.

Dieta w niebezpieczeństwie
Są osoby, które przed egzaminem lub ważnym spotkaniem nie mogą nic przełknąć. Jednak większość z nas sięga wtedy po jedzenie. Badania wykazały, że w ten sposób zazwyczaj łagodzą stres ci, którzy się odchudzają. Mają oni niewielkie rezerwy energetyczne, a stres pochłania bardzo dużo energii. Nic dziwnego, że gdy się denerwują, zaczynają jeść. Najczęściej produkty słodkie oraz tłuste. Od nich oczywiście tyją i... jeszcze bardziej się denerwują.

Jedz i nie tyj
Jeśli należysz do osób, które relaksują się podczas jedzenia, nie odmawiaj sobie ulubionej „terapii”. Uważaj jednak na ilość (wiele „uspokajaczy” to bomby kaloryczne) i wybieraj mądrze. Produkty bogate w magnez i witaminy z grupy B wzmacniają system nerwowy, co uodparnia na stres. A te, które mają tryptofan lub węglowodany (najlepiej złożone), powodują uwalnianie się w mózgu serotoniny. Jest to jeden z neuroprzekaźników, zwany hormonem przyjemności.

Czego unikać?
Ciastek, dużej ilości batoników, lodów (bo zawierają węglowodany proste, które organizm szybko przyswaja). Także chipsów, frytek, pizzy, hamburgerów, gotowych koktajli mlecznych, czyli tego, co zawiera niezdrowe tłuszcze. Wszystkie wymienione wyżej produkty poprawiają nastrój na krótko, a do tego powodują przybieranie na wadze. Nie pij kawy, mocnej herbaty i innych napojów z kofeiną. Zamiast Cię uspokoić, podniosą ciśnienie i jeszcze spotęgują napięcie.

Najlepsze przekąski w pracy:

Miód
Zwiększa stężenie serotoniny w mózgu. Ma szybkie działanie odprężające: łyżeczka miodu może złagodzić napięcie już po 5 minutach. Niestety, na krótko.
Czekolada
Zawiera substancje, które pobudzają ośrodki przyjemności w mózgu. Nie jedz jednak więcej niż 2–3 kostki czekolady dziennie, bo ma ona kofeinę i sporo kalorii.
Suszone owoce
Mają dużo witamin z grupy B, które zapewniają prawidłową pracę układu nerwowego i sprawiają, że jesteś mniej podatna na stres.
Jogurt
Jak wszystkie produkty mleczne zawiera tryptofan. Im więcej dostarczasz go organizmowi, tym więcej serotoniny uwalnia się w mózgu.
Orzechy włoskie
Bogate źródło magnezu. Uwaga na kalorie! Jeśli dbasz o linię, jedz tylko kilka orzechów dziennie.
Pieczywo pełnoziarniste
Zawiera węglowodany złożone, które dodają energii i uspokajają. Działają wolniej niż miód: na efekt musisz poczekać 30–45 minut (za to utrzyma się  on dłużej).
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/9 lat temu
2-3 kostki czekolady ? to jest mission impossible, ja jak już przede mną leży tabliczka, to nie potrafię się powstrzymać i wciągam całą, ale za to jem 1 na parę dni. sumie ja jestem bardzo szczupłą osobą, chipsy też lubię, ale mam świadomość że są bardzo niezdrowe ps: tosty też mniam mniam :)
/13 lat temu
Niewiem czy to dobrze że sięgam czasem po czipsy a czasem po warzywa czy owoce, zdaje mi sie że gdy jem owose jaestem vitalniejsza gdy póżniej zjem chipsy czuje jakby wszystko wyparowało dlaczego?bo czipsy i słodycze odbierają energie i siłe!Jem dosyć dużo słodyczyi nie jeste gruba bo mam aktywne mięśnie które codzień trenują możecie dużo jęść ale czwiczcie uprawiajcie spory chodżby dwa rtazy w tygodniu aerobik!!!
/13 lat temu
a ja kocham chipsy paprykowe i czekolade, przed chwilą zjadłam 2 tabliczki:)