Sport amatorski i ryzyko kontuzji, czyli jak zadbać o siebie?

biegnąca kobieta fot. Fotolia
Czasem sama ostrożność nie wystarcza!
13.04.2017 11:33
biegnąca kobieta fot. Fotolia
Choć zalecenia lekarzy są jednoznaczne, zbyt rzadko się do nich stosujemy. A czasem wystarczy jedynie odrobina dystansu i zdrowego rozsądku.

Urazy małe i duże

Drobne lub poważniejsze urazy zdarzają się wszystkim sportowcom – zarówno tym, którzy trenują od kilku dni, jak i tym, dla których intensywny wysiłek fizyczny jest chlebem powszednim od wielu lat. Do takich aspektów jak solidna rozgrzewka, cykliczne przerwy lub uzupełnianie płynów nie każdy jednak przywiązuje uwagę, a rutyna potrafi w konsekwencji rozłożyć na łopatki nawet największego twardziela. Myślenie typu "i tak nic mi się nie stanie" potrafi być zgubne. Istnieją recepty, jak w sposób mądry, bezpieczny i zarazem odpowiedzialny uprawiać sport. Dlaczego tak często je lekceważymy?

Pokora przede wszystkim...

Kontuzje często są efektem... bezmyślności. A także zbyt dużej pewności siebie. Weźmy pod lupę  siłownie. Niektórym wydaje się, są w stanie podnieść bardzo duże ciężary, choć ich możliwości fizyczne są wielokrotnie mniejsze. Urazu nabawić się można jednak wszędzie, nie tylko dźwigając sztangi, ale także podczas gry w piłkę nożną, koszykówkę czy siatkówkę.
Obojętny lub wręcz sceptyczny stosunek do rozgrzewki przed rozpoczęciem treningu właściwego także wpływa na częstotliwość pojawiania się rozmaitych kontuzji, głównie u amatorów.

...a zaraz potem - rozgrzewka!

Nawet edukacja na zajęciach wychowania fizycznego, zapoczątkowana już w szkole podstawowej i kładąca duży nacisk na ten znaczący element, nie zmieniła świadomości wielu osób. A przecież zrobienie rozgrzewki nie jest szczególnie trudnym zadaniem. 

Jak uniknąć kontuzji?

W unikaniu kontuzji pomóc mogą także stabilizatory, które usztywniają miejsca szczególnie narażonych na urazy, m.in. stawy skokowe, kolana, łokcie czy nadgarstki. Są one powszechnie dostępne – można je kupić na przykład w aptekach. Ciekawym rozwiązaniem są również opaski stabilizujące, które wspomagają nasze stawy podczas aktywności fizycznych. Opaski i stabilizatory spełniają 3 funkcje.
  • Po pierwsze ogrzewają staw, co wpływa korzystnie na mikrokrążenie i przyspiesza metabolizm.
  • Po drugie wpływają na propriocepcję, która odpowiada za usprawnienie biomechaniki ciała i wspomaganie koordynacji nerwowo-mięśniowej.
  • I po trzecie dają ucisk, który jest idealny w sytuacjach przeciwdziałania kontuzjom. 
Wiele zatem wskazuje, iż w uprawianiu sportu, szczególnie przez nowicjuszy, dużą rolę odgrywa nie tylko ich ciało, ale i głowa. O pewnych regułach tudzież zaleceniach nie wypada bowiem zapominać, o ile oczywiście chce się w jednym kawałku, bez zbędnego uszczerbku na zdrowiu, powrócić do zwykłej codzienności. 
Przy aktywnościach sportowych polecamy linię Sport Opasek i Stabilizatorów FUTUROTM.