Przyczajona tygrysica

Przyczajona tygrysica

Chcesz umieć walczyć jak Uma Thurman w „Kill Bill”? Albo chociaż czuć się bezpiecznie na ciemnej ulicy? Trenuj.
/ 13.04.2012 16:07
Przyczajona tygrysica
Od czasu filmu „Kill Bill” wschodnie sztuki walki są nieustannie na topie. Widowiskowe, z piękną filozofią: akceptacji, pokonywania słabości i osiągania równowagi. To zachęca do wstąpienia na drogę samodoskonalenia. Co początkująca tygrysica powinna wiedzieć o najpopularniejszych sportach walki? Oto miniściąga.

Kung-fu: sztuka pięści
Tak nazywa się ogół chińskich sztuk walki. Kung-fu dosłownie określa nie tyle sztukę, ile perfekcję. Techniki kung fu są wzorowane na wyobrażeniach postaw atakujących zwierząt: tygrysa, żurawia, węża. Rozwijają u kobiet gibkość i uczą, jak kumulować wewnętrzną siłę. Wytrwale trenując, nawet filigranowa dziewczyna rozbije jednym ciosem cegłę.

Aikido: z pokorą
To wyrafinowana japońska sztuka walki polegająca na... niewalczeniu. A konkretnie na precyzyjnych zejściach z linii ataku, stosowaniu bolesnych dźwigni oraz uderzeniach w najwrażliwsze miejsca ciała. To styl walki możliwie najdelikatniejszy, a zarazem skuteczny. Dzięki ćwiczeniu dźwigni i przełożeń z użyciem niedużej siły możesz się skutecznie bronić przed przeciwnikiem. Aikido wyrabia spryt, refleks i precyzję ruchów. Wyostrza zmysły.

Karate: niezły kop
Tę unikatową technikę walki wręcz (z japońskiego: gołe ręce) stworzyli mieszkańcy Okinawy, którym zabroniono posiadania broni. Znający karate Japończyk mógł obronić się gołymi rękami przed uzbrojonym w miecz napastnikiem. Jego narzędziem było własne, wytrenowane ciało. Trening karate uczy koncentracji. Wyrabia niesamowitą szybkość, siłę uderzenia, precyzję ruchów.

Judo: ustępowanie
Ta japońska sztuka walki (rzuty, chwyty, podcięcia) polega na pozornym ustępowaniu. Typowa zasada judo brzmi: „Jeśli jestem słabsza od przeciwnika – ustąpię. Wówczas on przechyli się i w tym położeniu będzie słabszy.” Podczas treningu wykonuje się dużo przewrotów i przysiadów. Dzięki temu stajesz się bardziej zwinna i elastyczna. Spalasz kalorie.

Tai chi: płynność ruchów
To chińska medytacja. Kiedyś była sztuką walki. Trening polega na płynnym wykonywaniu sekwencji ruchów. Wykorzystuje się go jako formę ćwiczeń medytacyjnych dla zdrowia, relaksu i przepływu energii. Trenowanie tai chi:
- poprawia krążenie i dotlenia ciało,
- uczy opanowania,
- wycisza. Sprawia, że stajesz się świadoma tego, co się dzieje wokół.

Kick boxing: waleczność
To połączenie boksu (ciosy rękami) i karate (kopnięcia). Kluby fitness proponują jego łagodniejsze odmiany (nie trzeba ćwiczyć w rękawicach i kasku). Warto je ćwiczyć, bo:
- zyskasz refleks i wytrzymałość,
- przestaniesz się bać napastników,
- zapanujesz nad słabościami,
- wzmocnisz mięśnie, od których zależy smukła postawa,
- szybko zrzucisz kilogramy – spalisz ok. 400–700 kcal w ciągu godziny!

Ukryta tygrysica
Nie bój się spróbować. Wschodnie sztuki walki są wręcz stworzone dla kobiet, ponieważ:
- Opierają się na lekkości, wdzięku i tanecznych ruchach.
- Treningi wymagają niesamowitego opanowania i sporych umiejętności technicznych. Kobietom łatwo je osiągnąć, bo są dokładne i uparte.
- Techniki walk są tak opracowane, by maksymalnie wykorzystać energię, a nie masę. Mężczyznom, paradoksalnie, duża masa czasami przeszkadza.
- Dziewczyny, które potrafią się bronić, mają przewagę nad napastnikiem. Bo on nie spodziewa się oporu.

Joanna Winiarska/ Uroda