Jogging - jak zacząć biegać

Jeszcze nie biegasz? Spróbuj! Bieganie jest zdrowe, tanie, modne i zabiera kilogramy. Zobacz, jak zacząć!
/ 23.04.2013 12:36

1. Sama radość

Bieganie to radość, zdrowie, kondycja, lepsze krążenie i sylwetka. To buzujące endorfiny po każdym treningu. Polecam jogging na powietrzu:
w lesie, parku, nad rzeką, wokół własnego osiedla. Zobaczycie, jak wiosna budzi się do życia i złapiecie biegowego bakcyla.

2. Nie wariuj

Na początku biegaj spokojnie, bez szaleństw. Jeśli na całą zimę zapadłaś w leniwy sen, nie zakładaj, że za pierwszym razem wytrwasz pół godziny albo godzinę. Z nikim się nie ścigasz!

3. Biegaj powoli

Zacznij od marszobiegów. Maszeruj 10 minut, potem przechodź do truchtu. Biegnij (powoli!), aż poczujesz, że się męczysz. Wtedy wróć do marszu, aż oddech się wyrówna. Powtórz ten cykl dwa, trzy razy. Wystarczy dwa razy w tygodniu. Trzy? Rewelacja!

4. Podkręć śrubę

Z tygodnia na tydzień wydłużaj czas biegu i skracaj marszu. To przyjdzie naturalnie. I to dopiero jest radocha!

5. Nie poddawaj się

Nie zniechęcaj się po pierwszych treningach! Mogą boleć mięśnie, ale po dwóch tygodniach nawet one znajdą frajdę w bieganiu. A ty będziesz dumna, że pokonałaś lenia i przekonanie o tym, że nie dasz rady.

6. Kup dobre buty

Pamiętaj o butach do biegania. Mogą być tanie, ale muszą być do biegania. Nie na rower i nie na fitness! Tylko biegowe buty zapewniają amortyzację i chronią stawy.