Gwiazda polarna wskazuje północ. Można ją zlokalizować pamiętając, że po lewej stronie znajduje się Wielka Niedźwiedzica (Wielki Wóz), której dwie ostatnie (najniższe) gwiazdy wskazują kierunek na gwiazdę polarną. Natomiast po jej prawej stronie powinniśmy zobaczyć Kasjopeję, czyli pionowy szlaczek pięciu gwiazd, z których środkowa prowadzi w lewo do gwiazdy polarnej.
Ruch gwiazd jest nam w stanie wskazać, w jaką stronę świata jesteśmy skierowani. Wybierz sobie do obserwacji gwiazdę, znajdującą się nad dwoma stałymi punktami krajobrazu. Jeśli po pewnym czasie (ok. 15 minut) gwiazda przesunęła się w górę, to znak, że jesteś skierowany na wschód. Jeśli powędrowała w dół, patrzysz na zachód. Jeśli skierowała się w prawo – patrzysz na południe, jeśli w lewo – patrzysz na północ. Te sposoby odnoszą się do półkuli północnej. Jeśli znajdujesz się na południowej, należy je odwrócić.
Kierunek można też wyznaczyć za pomocą obserwacji księżyca. Gdy księżyc wschodzi przed zachodem słońca, to jego oświetlona przez słońce strona znajduje się na zachodzie. Jeśli wschodzi po zachodzie słońca, będzie oświetlony od strony wschodniej. Jeśli księżyc wschodzi w tym samym momencie, w którym zachodzi słońce, to jest pełnia, która o godzinie 18.00 wskaże nam kierunek wschodni, o 21.00 – południowy wschód, o 23.00 – południe, o 3.00 – południowy zachód, a o 6.00 – zachód.