Jak kupić rower przez allegro - porady eksperta

różowy rower fot. Fotolia
Coraz więcej z nas decyduje się na zakup roweru przez Internet - szczególnie przez allegro. Zobacz, o czym musisz pamiętać, by nie być rozczarowanym!
/ 17.05.2013 10:07
różowy rower fot. Fotolia

Jak kupić rower przez allegro - plusy i minusy

Zakup roweru przez Internet ma dwa podstawowe plusy: pozwala zaoszczędzić czas i trafić na wiele ciekawych promocji, ale niesie za sobą duże ryzyko – w końcu kupujemy sprzęt tylko na podstawie zamieszczonych przez sprzedającego zdjęć oraz podanej przez niego specyfikacji technicznej.

Jak kupić rower przez allegro - rady eksperta

Dokonując zakupu roweru online, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kilka istotnych rzeczy. Oto rady eksperta - Karola Popławskiego ze sklepu Wygodny Rower (wygodnyrower.pl):

1. Znajdź informacje o sprzedawcy
Jeśli już upatrzyliśmy sobie dany model i znaleźliśmy najlepszą dla nas ofertę w sieci, poszukajmy informacji o sprzedawcy. W przypadku sklepu rowerowego, poczytajmy w internecie opinie na jego temat. Jeśli kupujemy rower używany warto zapoznać się z oceną sprzedającego wydaną przez innych allegrowiczów.  

2. Pamiętaj o prawach konsumenta!
Kupując w sieci nowy rower ryzykujemy niewiele, bo jednoślad objęty jest gwarancją i w momencie, kiedy otrzymamy niesprawny sprzęt, możemy go bez problemu zwrócić lub wymienić na inny model. Co więcej, sprzedawca ma obowiązek wyregulować rower i przygotować go do jazdy (tzw. „przegląd 0”) przed wysłaniem towaru do klienta.

3. Dopytaj o stan, w jakim zostanie wysłany!
Jeśli rower przesyłany jest w stanie takim, w jakim producent dostarcza rowery sprzedawcom (w częściach), automatycznie tracimy gwarancję. W takiej sytuacji należy udać się do sklepu, który prowadzi daną markę, zapłacić za złożenie roweru i poprosić o odpowiednią adnotację w karcie gwarancyjnej. Dlatego zawsze przed zakupem roweru warto zapytać sprzedawcę, w jakim stopniu będzie on złożony i przygotowany do jazdy.

4. Gdy możesz - zrezygnuj z zakupu używanego jednośladu
Ryzyko jest większe, gdy kupujemy rower używany od osoby fizycznej, bowiem nie chronią nas wówczas prawie żadne przepisy. Gwarancja obowiązuje tylko w momencie, jeśli poprzedni właściciel dołączył do roweru kartę gwarancyjną oraz dopełnił obowiązku przeprowadzenia przeglądu gwarancyjnego. Powinniśmy więc zachować szczególną ostrożność i w pierwszej kolejności zażądać od sprzedającego aktualnych zdjęć wystawionego na aukcję lub na sprzedaż roweru.

5. Zadbaj o szczegóły przed zakupem używanego roweru
Poproś sprzedającego o dobrej jakości zdjęcia towaru, żebyś bez problemu była w stanie ocenić, czy przepustki, pancerz silnika, bieżnik opony oraz połączenia śrubowe pozostają bez zarzutu. Przyjrzyj się też, czy na drobnych elementach (jak śruby na kierownicy) nie ma oznak korozji.

6. Sprawdź stan techniczny po otrzymaniu przesyłki
Po otrzymaniu przesyłki koniecznie sprawdźmy, czy sprzęt nie jest wadliwy, ewentualnie czy nie ma uszkodzeń wynikających z transportu. Jeśli kupowaliśmy rower w sklepie internetowym, do przesyłki powinna zostać dołączona karta gwarancyjna i paragon. Karta musi zawierać datę sprzedaży, markę, model, rozmiar, pieczątkę i podpis sprzedającego oraz numer ramy. Jeżeli danych tych brakuje, należy skontaktować się ze sprzedawcą i poprosić o ponowne wypełnienie i przesłanie gwarancji.

Nasza rada: choć zakup roweru przez Internet bywa kuszący ze względu na różnego rodzaju promocje, raczej nie sprawdza się w przypadku rowerów używanych. Jeśli szukamy tego typu sprzętu, lepiej po prostu wybrać się do komisu rowerowego i samemu ocenić stan techniczny roweru. Zwłaszcza, ze w sezonie wiosenno-letnim kiermaszów i wyprzedaży rowerów używanych nie brakuje.

Redakcja poleca

REKLAMA