Ile ćwiczyć - porady dla początkujących

Ile ćwiczyć - porady dla początkujących fot. Fotolia
Zwykle na początku chcemy trenować codziennie. Czy to jednak dobry pomysł? Dowiedz się, ile powinnaś ćwiczyć, by sobie nie zaszkodzić!
Agata Bernaciak / 10.07.2015 05:03
Ile ćwiczyć - porady dla początkujących fot. Fotolia

Postanowiłaś poprawić swoją kondycję, chcesz schudnąć lub po prostu ujędrnić ciało? Jeśli tak to super, ale pamiętaj, że zbyt duży zapał i częstotliwość ćwiczeń może okazać się zgubny dla twojego organizmu. Jak odnaleźć złoty środek? Podpowiadamy!

Jak nie przesadzić, gdy zaczyna się ćwiczyć?

Każdą aktywność fizyczną warto wprowadzać powoli, krok po kroczku, jednocześnie bacznie obserwując reakcje organizmu na nową sytuację, w której się znalazł.

Pamiętaj, że jeśli miesiącami (a nawet latami) nie uprawiałaś żadnego sportu, jakakolwiek wzmożona aktywnośc fizyczna - różna od codziennych obowiązków - jest nowością dla twojego ciała.

Przede wszystkim pamiętaj, by nie zaczynać eksperymentować na "hurra" z wszystkimi dyscyplinami sportowymi. Najpierw przygotuj ciało do wysiłku lżejszymi ćwiczeniami np. jeżdżąc na rowerze, maszerując z kijkami czy pływając. Trening powinien trwać od 25 minut do maksymalnie 40, i powinien być powtarzany 2-3 razy w tygodniu.

Intensywność treningu zwiększaj stopniowo. Co to oznacza? Otóż dla każdego oznacza to coś innego. Sama najlepiej znasz swoje ciało i wiesz, kiedy masz po prostu dość. Z tego powodu zrezygnuj z rywalizowania z przyjaciółką, nie porównuj swojej kondycji i wydolności do kondycji koleżanek z klubu fitness. Nie ćwicz do granicy wyczerpania. Nic na siłę!

Dlaczego nie wolno dopuścić do przetrenowania?

Po pierwsze dlatego, że możesz w ten sposób narazić się na kontuzję. Organizm, który nie jest przyzwyczajony do wysiłku, w znacznie większym stopniu jest narażony na zerwanie lub nadwyrężenie ścięgien. Drugim powodem jest zaś spadek motywacji do ćwiczeń.

Dowiedz się więcej o treningach:

Redakcja poleca

REKLAMA