Spójrz po której stronie drzew, kamieni, skał czy budynków rośnie mech. Mech lubi cień więc porasta zawsze północną część. Uwaga! Metoda może się nie sprawdzić w lesie, bo tam mech rośnie wszędzie. Trzeba sprawdzać na samotnie rosnącym drzewie.
Północ możesz określić również czytając ze słoi na ściętym pniu. Północ poznasz po mniejszych odstępach między słojami. Ponieważ od północnej strony nie ma słońca, drzewo słabiej się rozwija.
W słoneczny dzień wbij kij w ziemię. Cień przez niego rzucony będzie oznaczał północ. Pamiętaj jednak, że jest to tylko kierunek orientacyjny ze względu na różne strefy czasowe. Jeśli jednak znajdujesz się w Londynie, wyznaczenie północy w ten sposób będzie idealne:)
Przyjrzyj się drzewom - po której stronie mają lepiej rozwinięte gałęzie. Będzie to wskazywało kierunek południowy. Może być to jednak złudy znak, bo pochylenie drzew może być również spowodowane częstymi wiatrami wiejącymi w danym rejonie. Dlatego lepiej dowiedzieć się przed wędrówką w jakim kierunku wieje najczęściej wiatr w danym rejonie. Sposób raczej nie sprawdza się w górach, bo tam wiatry są zmienne.
Poszukaj na drzewach dziupli ptaków. Wejście do nich znajduje się przeważnie po stronie wschodniej.
Kopce mrówek - od strony południowej są bardziej płaskie.
Gwiazda Polarna - wskazuje północ. Jest to ostatnia gwiazda dyszla w Wielkim Wozie i najjaśniejsza w gwiazdozbiorze Małej Niedźwiedzicy.
Jeśli masz zegarek, ustaw wskazówkę godzinową na słońce. Jeśli jest pochmurno, ustaw wskazówkę na najjaśniejszy punkt na niebie. W wyobraźni wyznacz dwusieczną (linię przecinającą kąt na pół) kąta między wskazówką godzinową a godziną 12. Linia ta będzie wskazywać południe. Skoro wiesz już gdzie jest południe, to będziesz mógł łatwo określić pozostałe kierunki. Północ na przeciwko południa, po lewej zachód, po prawej wschód. Latem powinieneś cofnąć zegarek o godzinę, aby uzyskać czas słoneczny. To samo możesz zrobić nocą jeśli na niebie jest księżyc.